[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern acvariu 180L brut, 140L net  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Imi puteti recomanda un filtru extern pentru acvariu de 140L net?

Acvariu plantat, populatie: 4 guppy, 4 platy, 10 neon, 2 sanitari, RCS.


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cele mai ieftine sunt Sun-Sun, cele mai scumpe sunt (probabil) Eheim, JBL sunt pe la mijloc, deci depinde in primul rand de bugetul tau.
practic, toate isi fac treaba, brandul nu e asa important, diferenta e la calitatea materialelor (=durabilitate in timp), consum, diferite brizbriz-uri etc

ce e important e debitul si volumul de material filtrant care intra in el (la acelasi pret, e mai eficient filtrul care are volumul/debitul mai mare)

aici trebuie stiut ca debitul pe care il declara producatorul este debitul pompei in gol, deci imediat ce ai pus filtrul in functiune debitul real este undeva la 70% din debitul declarat si tot scade pe masura ce filtrul se colmateaza cu mizerie

ideal este sa ai un debit de 5-10 ori pe ora volumul acvariului, deci la un acvariu de 140 de litri as alege un filtru cu debit declarat de minim 1000 de litri pe ora

Dar daca bugetul permite, intotdeauna e bine sa optezi pt un filtru mai mare ca un filtru mai mare inseamna mentenanta mai rara si se preteaza si la upgrade-uri viitoare de acvariu. Sau poate o sa vrei pesti mai multi etc

This message was edited 4 times. Last update was at 23/05/2018 16:22:33




Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:cele mai ieftine sunt Sun-Sun, cele mai scumpe sunt (probabil) Eheim, JBL sunt pe la mijloc, deci depinde in primul rand de bugetul tau.
practic, toate isi fac treaba, brandul nu e asa important, diferenta e la calitatea materialelor (=durabilitate in timp), consum, diferite brizbriz-uri etc

ce e important e debitul si volumul de material filtrant care intra in el (la acelasi pret, e mai eficient filtrul care are volumul/debitul mai mare)

aici trebuie stiut ca debitul pe care il declara producatorul este debitul pompei in gol, deci imediat ce ai pus filtrul in functiune debitul real este undeva la 70% din debitul declarat si tot scade pe masura ce filtrul se colmateaza cu mizerie

ideal este sa ai un debit de 5-10 ori pe ora volumul acvariului, deci la un acvariu de 140 de litri as alege un filtru cu debit declarat de minim 1000 de litri pe ora


Multumesc pentru raspuns! Ca buget as vrea sa se invata in jurul sumei de 500 lei iar ca si caracteristici, pe langa cele necesare pentru acvariul meu (debit, medii de filtrare), as vrea sa fie cat mai silentios deoarece acvariul sta in dormitor. Sunt dispus sa dau si putin mai mult pe unul silentios in favoarea unuia mai galagios.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in cazul asta trebuie sa iei Eheim.
din pacate nu mai sunt la curent cu modelele, dar ia un Eheim de minim 1000 de litri.



zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

In 500 ron poti comanda un JBL e902 nou, iar pentru ce ai tu nu trebuie sa iti faci mari griji. Am folosit unul timp de 6 luni ( acum e in stand by pt ca pregatesc un bazin nou) si am dormit la 3m de el. 0 zgomot. Luat de nou si intretinut corespunzator, nu vei avea probleme cu el. Deasemenea, debitul e rezonabil si daca il cureti la 3-6 luni in functie de ce pesti ti se mai nasc din guppy aia, va fi totul bine.

Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zvarr wrote:In 500 ron poti comanda un JBL e902 nou, iar pentru ce ai tu nu trebuie sa iti faci mari griji. Am folosit unul timp de 6 luni ( acum e in stand by pt ca pregatesc un bazin nou) si am dormit la 3m de el. 0 zgomot. Luat de nou si intretinut corespunzator, nu vei avea probleme cu el. Deasemenea, debitul e rezonabil si daca il cureti la 3-6 luni in functie de ce pesti ti se mai nasc din guppy aia, va fi totul bine.



La JBL e902 ma uitam si eu... ca se incadra in buget. Sunt ok mediile de filtrare din el sau trebuie sa iau si altceva pe langa ceea ce e in pachet?

Voi merge in seara asta la Hornbach sa il iau
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Iti mai trebuie material filtrant. Filtrul vine doar cu un cos echipat cu MicroMec. Ti-ar mai trebui doi litri de material pentru filtrarea biologica, cu care sa inlocuiesti buretii din celelalte doua setare. De ex. Siporax, Matrix, Eheim Substrat Pro, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Iti mai trebuie material filtrant. Filtrul vine doar cu un cos echipat cu MicroMec. Ti-ar mai trebui doi litri de material pentru filtrarea biologica, cu care sa inlocuiesti buretii din celelalte doua setare. De ex. Siporax, Matrix, Eheim Substrat Pro, ...


Sa pun siporax in ambele sertare sau ar fi mai bine sa fie diferite?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

JBL face filtre silentioase, nu zic nu, dar eheimul pe care l-am avut eu era dead silent, trebuia sa pun mana pe el ca sa stiu daca functioneaza, spre deosebire de jbl-ul 901 pe care il am acum (generatia anterioara lui 902).
Depinde de cat de sensibil la zgomot e cel care doarme cu filtrul in camera, in definitiv.

Nu e nevoie sa fie diferite mediile de filtrare, siporaxul e f bun.

This message was edited 3 times. Last update was at 23/05/2018 18:36:58




varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Arunca un ochi pe midikani 800. Are cateva dezavantaje, dar compenseaza prin altele. Dezavantajele sunt ca: daca pui pompa externa pe retur, trebuie sa amorsezi manual filtrul. De asemenea nu prea gasesti piese de schimb si aia de la Aquael nu au asistenta asa profi ca Eheim.
Avantajele: spatiu foarte mare de filtrare. Calitate/pret imbatabil. Cele mai silentioase pompe; dupa 5 ani de functionare eu trebuia sa pun mana pe pompa sa vad daca merge. Daca pui pompa pe retur se colmateaza foarte, foarte greu (eu curatam rotorul la 3 ani). Plasticul e de calitate si se umbla usor la filtru.
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru r?spunsuri. Fiind si mai la indemana, am optat pentru un JBL e902 cu Eheim Substrat Pro.

Tin sa mentionez ca sunt foarte multumit de faptul ca este silentios si sper sa isi faca treaba bine cat mai mult timp de acum încolo.

Imi puteti recomanda o pompa de aer silentioasa? Am pompa din link http://www.acvatic-eco.ro/pesti-pompa-aer-airfish-5w-p1388 si mi se pare foarte galagioasa. Din cate stiu, pompa trebuie sa stea mai sus de nivelul apei, nu pot sa o tin in dulapul de sub acvariu,nu?

Multumesc foarte mult celor care m-am ajutat in alegerea filtrului si configurarea acestuia

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2018 12:51:58

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Nollock wrote: Din cate stiu, pompa trebuie sa stea mai sus de nivelul apei, nu pot sa o tin in dulapul de sub acvariu,nu?


Pompa de aer nu-ti trebuie (decat daca vrei neaparat pe considerente vizuale presupun) bulele alea.
E un echipament in plus care fura din naturaletea acvariului si alaturi de altele care chiar sunt necesare (parti ale filtrului, incalzitor samd) incepe sa aglomereze acvariul, mai ales unul mic.

Daca totusi te hotarasti c-o vrei, nu, nu e musai s-o pui mai sus de acvariu. Cauta o valva unisens care chiar sa functioneze.
Eu dupa ce am schimbat vreo 2 m-am oprit la una facuta de JBL am impresia ca.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2018 11:39:39

Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
Nollock wrote: Din cate stiu, pompa trebuie sa stea mai sus de nivelul apei, nu pot sa o tin in dulapul de sub acvariu,nu?


Pompa de aer nu-ti trebuie (decat daca vrei neaparat pe considerente vizuale presupun) bulele alea.
E un echipament in plus care fura din naturaletea acvariului si alaturi de altele care chiar sunt necesare (parti ale filtrului, incalzitor samd) incepe sa aglomereze acvariul, mai ales unul mic.

Daca totusi te hotarasti c-o vrei, nu, nu e musai s-o pui mai sus de acvariu. Cauta o valva unisens care chiar sa functioneze.
Eu dupa ce am schimbat vreo 2 m-am oprit la una facuta de JBL am impresia ca.



Multumesc pentru raspuns! Momentan am oprit jucaria as tine pompa din considerente vizuale insa, din ce am citit, nu le face tocmai bine plantelor, eliminand CO2-ul si crescând PH-ul ( chiar imi iese marcel PHul la teste, nu stiu daca asta e motivul)

Intrebare: dupa perioada de tranzit de 2-3 saptamani, pot scoate filtrul intern din acvariu si sa raman doar cu cel extern sau este ok sa le las pe ambele?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

ilpoti scoate pe cel intern dupa 3 sapt


image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca nu te deranjeaza filtrul intern,poti sa il tii pentru filtrare mecanica.Daca ocupa mult spatiu poti sa il scoti dupa 3 sapt de functionare in paralel cu cel nou

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com