[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme crestere plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

De la un timp am observat ca plantele parca refuza sa mai creasca. Dau o mica descriere.
Acvariu:60 L
Lumina: Lampa AquaZonic 2x24 T5 12000K
Perioada iluminat: 10-16
Instalatie CO2 perioada CO2 8-15
Plante: Alternanthera reineckii Mini, Cryptocoryne wendti brown, Rotala indica, Bacopa australis, Micranthemum Monte Carlo.
Fertilizare: Linia Masterline in dozele recomandate de producator pe flacoane.
Pesti: 11 neoni, 3 gurami mici, 4 pesti paradis, 3 sanitari cory, 1 sanitar hoplo.
Deci unde gresesc. Sa mai maresc perioada de iluminat de la 6 ore la 8 ore? Sa schimb linia de fertilizare? Schimbul de apa il fac la saptamana in proportie de 50%. Am obeservat la Rotala indica ca parca nu se mai dezvolta frunzulitele si nu mai face radacini.
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Interesant...si eu am avut o perioada in care plantele au stagnat dar dupa si-au revenit...nu stiu ce sa zic


image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

La inceputul vietii acvariului plantele au avut un bum cred ca si din cauza la co2. Eu cred ca o fi ceva la co2. Ma gandesc sa nu fie conform co2 care reincarc mereu. Cand a fost co2 original in butelie parca plantele cresteau altfel.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am schimbat si pozitia difuzorului de co2 azi. Este exact pe aceiasi linie cu inul si outul filtrului. Deci in spatele acvariului.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sau alta cauza ar fi duritatea apei ?
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com