[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu prin picurare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-am facut un acvariu de 350 litri. Are calculat 350 litri pana la nivelul unde am dat gaura de supraplin.

Alimentarea cu apa se va face prin picurare. Vreau sa stiu la cati litri pe zi reglez valva ca sa imi picure in acvariu.

Mai precis, cati litri de apa schimb pe zi?
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

asta depinde de ce pesti vrei sa tii in el, de cat de mult ii hranesti samd adica de scopul pt care faci schimbul de apa.

de exemplu crescatorii de discusi schimba si 80% in fiecare zi.

majoritatea oamenilor recomanda la un acvariu "normal" sa se schimbe undeva intre 20% si 30% saptamanal, deci trebuie calculat cat inseamna asta pe zi, ca nu se imparte la 7, pt ca a doua zi schimbi si x% din apa schimbata in ziua anterioara

sa ma rog, poti imparti la 7 ca nu cred ca rezultatul o sa fie semnificativ diferit, deci undeva intre 3 si 5% din apa

mai multe vezi aici
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23909.page

dar ideea e ca utilizezi mai multa apa daca schimbi zilnic decat daca ai schimba saptamanal (pentru a atinge un anumit obiectiv, de exemplu sa mentii nitratii sub o valoare oarecare)

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2018 16:53:30




scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi plac foarte mult discusii, dar pana cand am sa pun discusi in acvariu, vreau sa il ciclez bine.


Am sa folosesc pentru inceput ciclide africane. Am sa il mai echipez cu doua filtre cristal prof 1501 ( 1.400l/h), un incalzitor de 300 W, pentru ca apa este de izvor, nu e din retea si e foarte rece iar temperatura camerei unde sta acvariul nu are mai mult de 20 grade vara. Iarna ajunge si la 6 grade.

Eu am calculat cam 100 l/ saptamana, 15 l/ zi.

Am vazut ca exista pompe de substrat, de ridicat mizeria.

Fac fata daca am pietre multe in acvariu?

Scopul meu este ca acvariul sa il curat odata la 3 luni cand curat si buretii de la filtre.

In rest totul automat. Sper sa reusesc sa fac un echilibru.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com