[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Temperatura apa (rezolvare)  XML
Forum Index » Apa
Author Message
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,detin un acvariu de 10 l si 7 pesti.Apa avea astazi 29.5 grade,in conditiele in care afara nu i canicula..au fost ieri 17 grade.In fine,am tot citit despre cooler..chiller parca..azi m am.gandit sa pun gheata pe un geam al acvariului.Surpriza..am gasit in congelator acele baterii..acumuatori de lada frigorifica..intelegeti voi..i am.lipit de geam ..pe spate si acum avem sub 27grade..Am luat un acumulator ca scadea temperatura prea mult..Mentionez ca am 2 guppy 4 neoni si un sanitar...ideea e sa tin constant temperatura...noaptea o sa inlatur sursa de" raceala"..dar cam ce temp e optima cat de cat pt acesti pesti?Am acvariul de 10 zile si e si primul acvariu.
[Thumb - 20180518_144309.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2018 16:17:43

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu un cooler de PC pus deasupra apei ai rezolva cumva cu racirea apei, cand ai cumparat pestii ai citit despre ei, despre ce trebuie sa le oferi? Tin sa te anunt ca 7 pesti in 10L este cam bors de peste , neonii (20-25 grade si 1 peste la 5L de apa), restul foloseste google, te ajuta.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc..stiu ca sunt multi..trebuie un acavariu mai mare ,doresc sa cumpar cat de curand..
Si de temp apei am citit..dar am.zis sa intreb si aici..o saptamana au stau pe la 29 grade poate si mai mult..ideea era sa tin constant temperatura,acum ca am gasit o solutie.Noatea sa vad ce temp este..
Am citit tot pe aici ca au si 2 cooler si nu ajuta..

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2018 16:26:06

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Vad 2 filtre in poza, i-a vezi daca se incing si de acolo iti urca temperatura, la acvariul tau iti trebuia un hang on, decat sa cumperi alt acvariu, mai bine doneaza ce ai si ramai la cativa , pana mai inveti putin. Fiecare caz este unic, incearca cu un cooler, vezi ce se intampla, pune 2 vezi ce se intampla, nimeni nu iti poate spune reteta functionala 100%.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc ,nu as dona pestii ,o sa iau un acvariu mai mare,inteleg ca e mai usor de intretinut,si oricum asa am vrut si eu.
Daca functioneaza treaba asta,o lasam asa.
Asa era temperatura de cand am luat acvariul(de 10 zile),al 2 le a filtru il am de ieri
Cooler o sa cumpar daca varianta asta nu functioneaza.
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai trebuie sa dau pestii,am cumparat acvariu 54 l.O sa se lafaie.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Felicitari ^^ înainte de achizitii noi de pesti sau orice,intreaba inainte,este cel mai bine,nu vrei sa arunci banii,mor pestii,etc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
miky1
Junior member

Joined: 14/05/2018 10:30:33
Messages: 64
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc
Aveam 4 neoni si 2 guppy,acum i am mutat si am mai luat 2 guppy si 3 neoni.
Cu plantele as vrea sa ma descurc,dar nu mi place nici f plantat
Deocamdata le este bine pestilor,din cate observ.Sper sa fie bine si pe viitor
Am tot citit si inainte de pesti,si o sa mai citesc si de acum incolo
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com