[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat CO2 extinctor G2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari.

Am intrat astazi in posesia unui stingator G2, gratuit. Evident, acesta va fi transformat in sursa de co2 pentru cubul meu.
Tubul pe care il am este sigilat, nu a fost folosit niciodata, insa este expirata verificarea din 2015. Intrebarile mele sunt:
Pot sa il folosesc cu acea verificare expirata, sau trebuie sa ii fac alta verificare inainte?
Pot sa il folosesc prima data cu parghia originala, urmand ca dupa descarcare sa ii pun robinet ?i sa il incarc? Este plin si as prefera sa il folosesc inainte de a-i pune robinet.

Evident, toate cele de mai sus sunt însotite de ingrijorare cu privire la siguranta mea si a celorlalti.
[Thumb - IMG_20180517_183509.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2018 17:35:58

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

delysid wrote:
Pot sa il folosesc cu acea verificare expirata, sau trebuie sa ii fac alta verificare inainte?


In principiu nu e bine, dar cu totii o facem ;)

delysid wrote:
Pot sa il folosesc prima data cu parghia originala, urmand ca dupa descarcare sa ii pun robinet ?i sa il incarc? Este plin si as prefera sa il folosesc inainte de a-i pune robinet.


Da, o apesi si o legi cu soricei. Dupa ce se goleste, mergi cu ea la un centru specializat sa iti puna robinet si sa iti faca verificarea.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti folosi siguranta pentru a bloca manerul pe deschis. pentru proba monteaza reductorul inchis, apasa parghia si blocheaza cu siguranta si verifica daca exista scurgeri de gaz cu spuma de sapun. Asa vei fi sigur daca parghia e buna sau nu.
[Yahoo!]
delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum incerc sa gasesc un reductor la un pret rezonabil, ceva ce nu prea reusesc, considerand ca vreau si electrovalva.
Gasisem un reductor MicroMatic, care aparent e pentru bere, dar are si reglaj fin. Am vazut ca mai sunt colegi care îl folosesc, dar nu stiu daca sa am încredere in reglajul fin.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pe ebay ai incercat? gasesti reductor cu solenoid in jur de 40 usd + tva = max 50 usd
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=aquarium+co2+regulator+dual+gauge+with+solenoid&_sop=15



delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am cautat si am luat in calcul ?i ebay. As fi preferat un reductor 2-stage dar merge si unul chinezesc. Acum cu ebay problema e ca dureaza mult transportul. Inca astept un set de lily-pipes de peste 1 luna si sincer nu cred ca mai ajung.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Un reductor dual stage din cate stiu e f scump, vreo 200 de euro stiam eu si mie unuia nu-mi e clar daca avem nevoie de asa ceva pt scopul nostru, adica nu mi se pare greu sa mai deschid robinetul cand butelia e pe golite (sincer, eu nici ni fac asta, nu am simtit nevoia). Eu as investi intr-o butelie de Co2 mai mare mai degraba.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2018 12:38:17




delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Butelia e suficienta pentru acvariul actual si va ramane dedicata acestuia. Cand voi da drumul la un bazin mai mare, voi mari si volumul de co2. Deocamdata am doar un nano de 30l.
Probabil referitor la dual stage, le confund eu. As vrea sa aiba robinet si pe reductor, nu numai pe supapa cu ac.

M-am gandit ca acest pachet ar fi ok, dar as vrea sa stiu si parerea unor colegi cu experienta:
Acesta costa doar 325 lei total.
[Thumb - supap-reducere-presiune-co2-g3-4-supap-cu-ac-supap-electromagnetic-2x-man.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2018 12:47:36

delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:Un reductor dual stage din cate stiu e f scump, vreo 200 de euro stiam eu si mie unuia nu-mi e clar daca avem nevoie de asa ceva pt scopul nostru, adica nu mi se pare greu sa mai deschid robinetul cand butelia e pe golite (sincer, eu nici ni fac asta, nu am simtit nevoia). Eu as investi intr-o butelie de Co2 mai mare mai degraba.


M-am hotarat sa comand un reductor de pe ebay, la sugestia ta. Preturile sunt foarte bune si merita incercarea. Multumesc pentru pont! ;)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Cu placere, sa-ti fie de folos!



delysid
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2017 14:42:45
Messages: 59
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Abia l-am comandat, deci e cale lunga pana ajunge. Dar, cum fac când îl instalez? Inchid robinetul de reglaj fin si scot valva electromagnetica din priza si apoi apas clapeta de la tub? Ma gândesc daca nu e presiunea prea mare instantaneu sa strice ceva la reductor sau dac? e safe pentru mine.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com