[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa fantana  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Intrucat sunt incepator, am nevoie de un raspuns la urmatoarea intrebare:

Pot folosi pentru acvariu apa din put forat la 50M (zona Ilfov)? Mentionez ca apa nu este filtrata in nici un fel iar ca si observatie, am constatat ca este foarte mult calcar in apa, depunandu-se pe toate suprafetele cu care ia contact.

Vreau sa stiu daca este daunator perstilor calcarul din apa si daca pot exista alte microorganisme (nefiind tratata cu clor) care sa faca rau acvariului

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2018 16:14:14

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti sa o folosesti doar daca ii faci o analiza si parametrii fizico chimici sunt pe placul pestilor pe care ii tii
de exemplu apa calcaroasa e buna eventual pt ciclide africane dar in rest nu e buna
si ai oricand si riscul sa ai in ea tot felul de microbi.

deci raspunsul ar fi nu, si in nici un caz fara o analiza prealabila.



Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:poti sa o folosesti doar daca ii faci o analiza si parametrii fizico chimici sunt pe placul pestilor pe care ii tii
de exemplu apa calcaroasa e buna eventual pt ciclide africane dar in rest nu e buna
si ai oricand si riscul sa ai in ea tot felul de microbi.

deci raspunsul ar fi nu, si in nici un caz fara o analiza prealabila.


Multumesc pentru raspuns! Imi puteti da si o alternativa? Momentan, cel mai la indemana mi-a fost sa folosesc apa plata, cea mai ieftina de la Carrefour ( marca proprie) si nu am observat sa am probleme de nici un fel din cauza apei. Si testele de tip 5 in 1 au iesit in parametrii. Exista alta alternativa mai buna?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai exista alternativa apei de la reteaua publica

nu inteleg de ce preferi sa dai bani pe apa si sa o cari cand poti doar sa o cari

nici apa plata nu e buna pt acvaristica, de obicei e si ea prea bogata in minerale

sau poti sa iei niste pesti ieftini si sa vezi daca supravietuiesc in apa de la fantana ta
(nu e foarte etic, dar na)



Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pune apa de la retea dupa ce o tii la declorinat. E mai simplu si majoritatea acvaristilor fac asa.
Asta daca nu esti dispus sa investesti intr-o instalatie de osmoza inversa!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Pune apa de la retea dupa ce o tii la declorinat. E mai simplu si majoritatea acvaristilor fac asa.
Asta daca nu esti dispus sa investesti intr-o instalatie de osmoza inversa!


Din pacate nu am acces la retea, de asta zic ca sursa de apa la care am acces este cad dintr-un put. Ca sa pun apa de la retea ar trebui sa gasesc un loc de unde sa o iau, sa umplu niste bidoane si sa o duc acasa....
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce dimensiune/volum util are acvariul?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ce dimensiune/volum util are acvariul?


Volum 180L dintre care 140L apa
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai e simplu atunci : trei bidoane de 10 litri cum sunt cele de prin magazine. Le umpli cu apa de retea luni si schimbi linistit apa in week end. Eu car in fiecare saptamina cite 6-7 bidoane cu apa OI de la birou, nu ar fi un efort asa mare sa umpli 6 bidoane si ai rezerva doua saptamini.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La serviciu am apa din put, trecuta prin filtre si prin statia de dedurizare (Ilfov-Corbeanca).
Chiar si asa, apa curge la robinet in stare solida, cuburi..

Nu se pune problema de plante sau altceva, doar ciclide africane (daca ai bazin MARE) sau un bazin dedicat crevetilor cardinal.

Dar daca apa e calcaroasa, vei avea mereu depuneri inestetice in partea de sus a bazinului si sunt greu de curatat.
Mai bine aduci apa din alta sursa..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri. Voi face rost de niste bidoane de 10L si voi lua de undeva de la reteaua publica. Din cate vad, asta este cea mai buna optiune

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2018 18:05:45

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oare nu exista o solutie la WTS ? Stiu ca sunt mai multi colegi ce au de acolo instalatii ( nu neparat de osmoza ) pentru acvariile lor si ma gandesc ca exista si cartuse pentru dedurizare?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2018 19:31:57


MSI Reef
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce pesti vrei sa tii in acvariu?
Iti recomand speciile Aphanius (sunt frumosi, foarte vioi si printre cei mai rezistenti pesti). Se vor simti bine in apa ta de put. Ei au nevoie de apa dura si calcaroasa. Eu chiar adaug pietre de calcar in apa ca sa fie mai calcaroasa
Nollock
Junior member

Joined: 16/05/2018 10:05:53
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marko wrote:Ce pesti vrei sa tii in acvariu?
Iti recomand speciile Aphanius (sunt frumosi, foarte vioi si printre cei mai rezistenti pesti). Se vor simti bine in apa ta de put. Ei au nevoie de apa dura si calcaroasa. Eu chiar adaug pietre de calcar in apa ca sa fie mai calcaroasa


In principiu vreau sa mut niste pesti pe care ii am intr-un acvariu mic, respectiv niste platy, neoni si RCS. Pe langa acestia as fi vrut s? pun niste guppy.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Si eu am folosti apa de put dura (>30 gH).
Dar mi-am luat un filtru cu osmoza inversa si combinam jumate apa put cu jumate apa osmoza.
Asa ajungea duritatea in jur de 12 gH.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu sunt la tara/ Ilfov si a fost un timp cand investeam enorm in solutii de tratare a apei, insa apoi am inteles ca banii si tot efortul nu meritau bagati in tot felul de solutii, ci in pesti compatibili cu apa pe care o am. Acum... fiecare decide cum vrea
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com