[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

asta pare a fi exact ce vrei tu



alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, ceva in felu' asta m-ar interesa, nu neaparat cu numarator de bule.
Acum, ca am prins ideea, am gasit si io ceva. Piesele astea oare sunt si reductoare, sau doar distribuitoare? Adica poate fi scos reductoru? Dar daca scot reductoru', va trebui sa pun electrovalva pe fiecare iesire in parte, nu?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E doar un "T-eu". Face acelasi lucru ca cele care se folosesc cind vrei sa bagi aer de la o singura pompa la doua sau mai multe acvarii.

Poti sa pui electrovalva inaintea lui si va opri CO2 in ambele acvarii .


Sa nu te gindesti sa folosesti "T-euri" si robineti pentru aer la CO2, presiunea e mare si te vei chinui enorm sa reglezi debitu'. Se poate daca esti disperat si nu gasesti un "T-eu" cu robineti, special pentru CO2.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multam de lamuriri.
Nu ma grabesc, da' ma zgandare ceva si nu-mi da pace. As vrea sa fac si acvariul in care am Betta sa arate mai bine. Cu niste plante "de apa mai calda", desigur. O lumina mai de Doamne ajuta, si o gura mica de fertilizant.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

bomba cu drojdie?



alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

E pãcat sã mã chinui, nici bucãtar bun nu sunt. Iar butelia de 7-8 litri e numa bunã la 2 acvarii. Si vãd cã nici dispozitivele astea nu sunt asa scumpe.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Buuuuuuuuun
Am fost astazi pana in Hornabch. Si de plictiseala (a se citi bolala grava de acvariu) am cumparat un filtru extern. JBL Cristal profi e900. Pentru acvariu de 126 l brut
De ce e900?
In primul rand, 4 medii de filtrare fata de e700, care are doar trei
In al doilea rand, m-am gandit ca este mai indicat tinand cont de debit. 900 l/h fata de 700 l/h la e700. Am in vedere si faptul ca debitul poate fi putin "umflat" de catre producator
Acum.
1. Am facut o alegere buna? Este bine e900 sau era mai bine e700?
2. Spuneti-mi cate ceva despre mediile de filtrare, ce sa las si ce sa inlocuiesc din ce are el? Stiu ca citisem aici pe forum, dar nu mai gasesc topicul
3. Cam cat timp al trebui sa-l las sa mearga in paralel cu filtrul intern pentru a se cicla?
4. Ce se poate intampla (negativ vorbind) daca montez un robinet pentru reglarea debitului? Si daca este ok, unde ar trebui montat acesta, pe tur sau pe retur?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

sunt si eu interesat sa iau un filtru tip canistra dar nu stiu care e mai bun si accesibil in acelasi timp
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Citeste la sfarsitul acestei pagini, si pe urmatoarea. Vei gasi cateva raspunsuri avizate.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

da am citit si am inteles . dar parca era o marca Fluvial sau ceva de genu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Felicitari pentru alegerea facuta! Am si eu un JBL e900 de care sunt foarte multumita.Nu am schimbat nimic la mediile filtrante cu care a venit si e ok asa.Insa am adaugat un burete bolborositor pe teava cu care absoarbe apa din acvariu...toata mizeria se opreste in acel burete si canistra o desfac cam la jumate de an pentru curatare.Insa buretele il spal foarte bine saptamanal.Nu e necesar sa adaugi nici un robinet,se poate reduce debitul de la una din manetele cansitrei (eu n-am incercat,nu a fost necesar).Oricum dupa 1-2 luni scade din debit.Eu nu-ti recomand sa reduci debitul tu, nici cu robinet si nici de la maneta(poate afecta powerheadul canistrei). 1 luna e recomandat sa mearga filtrul intern in paralel cu canistra.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multam de raspunsuri ReBella. Da' am o nelamurire:buretele ala pus de tine acolo, nu reduce filtrarea mecanica, in acest fel grosul mizeriei ramanand in acvariu? Io ma gandeam sa pun o bucata de perdea/plasa de tantari. Vreau totusi sa impiedic patrunderea crevetilor si a eventualilor alevini.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai ideea este sa ramana mizeria in afara canistrei,ca sa o desfaci cat mai rar.Cu ce te deranjeaza ca ramane in bazin o saptamana,pana speli buretele ? Daca ar ramane mizeria aia in canistra ai spala canistra mult mai des,ar fi incomod si ai risca sa o deciclezi.Tu vezi vre-un avantaj daca nu pui buretele ? Mizeria daca ar fi in canistra nu tot trece apa mereu peste ea ca si cum ar fi in acvariu ? :-P Plus ca fara burete imi tot omora puii de pomacea si chiar de pesti,aspirandu-i inauntru.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

ReBella wrote:Plus ca fara burete imi tot omora puii de pomacea si chiar de pesti,aspirandu-i inauntru.


aici nu inteleg la ce te referi
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vei intelege cand vei avea filtru extern

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Spuneti-mi cate ceva despre mediile de filtrare, ce sa las si ce sa inlocuiesc din ce are el?
Poti sa le lasi asa . Io prefer sa am in canistre doar inele ceramice, da' e vorba mai ales de acvarii suprapopulate pentru crescut pui de discusi, acolo e nevoie de suprafata de filtrare mare.
In cazu' acvariului tau io zic sa lasi mediile filtrante asa cum le-a conceput producatoru'.

alber wrote:Cam cat timp al trebui sa-l las sa mearga in paralel cu filtrul intern pentru a se cicla?
Cit ai rabdare , o luna sau doua cred ca-i destul.

alber wrote:Ce se poate intampla (negativ vorbind) daca montez un robinet pentru reglarea debitului? Si daca este ok, unde ar trebui montat acesta, pe tur sau pe retur?

Te-am prins , n-ai citit manualu'. Scrie acolo de la care robinet poti reduce debitu'. Cred ca-i vorba de robinetu' de la iesirea apei din canistra. Evident ca nu-i bine sa exagerezi cu reducerea debitului. Io zic ca n-are rost.

alber wrote:buretele ala pus de tine acolo, nu reduce filtrarea mecanica, in acest fel grosul mizeriei ramanand in acvariu?
Vorba Maestrului Carja Ioan, trebe sa depasesti si tu mentalitatea cum ca filtru canistra e groapa de gunoi a acvariului , nu e deloc asa. Si io folosesc bureti pusi la intrarea in canistra sa protejez mediile filtrante si ma uit in canistre odata pe an, daca-mi amintesc, sa vad ce mai e p-acolo. Si de fiecare data constat c-am desfacut canistra degeaba .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Bun. Acum avem recapitulare. Mediile filtrante rãmân cele de fabricã. Una bucatã burete se va pune la sorb. Mi-am amintit si de vorba colegului Carja Ioan referitoare la rolul filtrului extern. Îi voi cãuta posturile si le voi citi (asta este temã). La robinet renunt. Am citit manualu' dar am zis sã fiu mai catolic decât Papa, si sã umblu cât mai putin la canistrã. Filtrul munceste de asearã într-o gãleatã au apa, pe care am schimbat-o dimineata. L-am si spãlat sub jet de apa cãldutã. Mai emanã totusi un miros intepator, chimic. Ce-i de fãcut? Îl mai las sã lucreze afarã? Încã ceva. Buretele ce pe pune în sorb, este ok dacã este similar cu cel din canistrã? Sau trebuie mai "mãrunt"?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Buretele de pe sorb e bine sa fie d-ala penal care se foloseste de obicei ca burete bolborositor. Adica din cei cu porii mai fini.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Acum am priceput, dupã ce am citit postul lui Val. Buretele se pune pe sorb, nu în sorb. Io asta fãceam. Am retinut si "granulatia"

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

M-ai ucis cu diacriticele . Si io le folosesc, asa-i limba romana . Da' nu pe forum ca nu se vad la toata lumea.


Am uitat ceva: buretele de pe sorb trebe sa-l speli regulat. Adica inainte de a se colmata ca opreste debitu'. Io cred ca nu-i prea mare efortu' de 5 minute saptaminal.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com