[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New Caledonia - 30L nano reef.  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

@reefer: sunt in Bruxelles acum, am gasit un magazin de unde am putut cumpara (Aqua Miroir). Erau un pungute gata crescuti, o sa studiez in timp modalitatea de a-i reproduce ca sa nu dau mereu banii.

@seb: comanda am facut-o de aici: http://www.premchemltd.com/products/soda-lime/spherasorb/ deja coletul e aici la DHL, nu m-au gasit acasa. Trebuie sa iau legatura cu ei, probabil maine sau poimaine o sa il am in posesie. Oamenii au fost super seriosi - si cu toate ca raspundeau doar spre seara la mailuri, totul a fost ok. Am dat 34 euros pe 4.5 kg de produs, cu tot cu transport.

Aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24206.page Gabriel si Dragos discuta despre o firma din tara ( http://www.starmed.ro/anestezie/calce-sodata-var-sodat/calce-sodata-34 ) de unde au comandat Intersorb (vad ca au de vanzare si Spherasorb ).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu au decat Intersorb pe stoc, si oricum e mai ieftin.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Caldura mare, mon cher! Fara chef de nimic, abia apucai sa adun ceva apa sa completez ...

Pana una alta a venit Spherasorb:

image image

Probabil in weekend, daca n-o fi prea cald .. sa fac un reactor sau ceva.

PS: cu piatra ceramica nu am facut treaba. Dupa o saptamana / doua in care s-a "uleiat" si ea ca si restul skimmer-ului, nu mai avea suficienta forta (sau poate s-au umplut o parte din gaurele cu mazga) incat sa ridice "clabucii". Asa ca am trecut de la o piatra ceramica de 4.5 cm la una de 8 cm (sau 10 nu mai stiu, am aruncat cutia si nu m-am uitat).
Asta a inceput in forta si mi-a umplut imediat cupa skimmer-ului. Noroc ca am scurgerea instalata intr-o sticla. Ma astept si ei sa-i scada randamentuk dupa o saptamana doua, dar sa speram ca va creea suficiente bule incat sa functioneze cat de cat si skimmer-ul. Pacatosenia e ca trebuie asteptat vreo 2 sapt sa zicem sa se umple ea de mizerie, ca sa poti apoi regla mai fin instalatia.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Se pare ca pH-ul creste incet incet (am descris progresul in acest topic: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/24206.page#p210066 ).

Skimmer-ul cu piatra ceramica si fara pompa de circulare a apei (tipul cel mai ieftin cum ar veni) circula totusi incet incet apa. Daca la alte sisteme (cu pompe de circulat apa) diferenta s-a simtit imediat (aceiasi zi), la mine a avut nevoie de vreo 3 zile ca sa se ridice pH-ul cu 0.2. La miezul noptii / lights out de 6 ore pH-ul era de 7.4 de luni de zile. Acum este 7.6. Yeeeey.

Insa, ce m-a bucurat si mai mult a fost o descoperire: Nemo mi-au depus!! In cel mai imbecil loc de pozat evident. DSLR-ul nici o sansa sa faca poze asa inclinat, m-am chinuit cu telefonul si apoi cu multa prelucrare dupa, pentru a creea un contrast mai mare:

image image

Si un zoom 100% cu colour / contrast / adjustments / sharpening, eeeetc:

image image

Amandoi stau acolo si ciugulesc de moatele mov. Foarte rai cu cine se apropie de acea zona ... am citit despre reproducere, dar din pacate nu pot oferi conditii puiutilor sa creasca.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Foarte bine, inseamna ca-s fericiti
Poate ai noroc, incearca sa dai mancarica vie cat mai fina si poate reusesti

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Un mic update aproape dupa o luna de fatzaieli si matzaieli timp in care abia m-am putut ocupa de strictul necesar pentru acvarii ...

Prin urmare 3 poze: una tot cu ceea ce suspectez a fi oualele de Nemo se pare ca inca apara acerb spatiul dintre pietre unde au depus ... ataca orice e pe alaturi (au descoperit un melc de substrat, au vanturat nisipul pana l-au lasat "descoperit" si apoi il muscau si il loveau cu cozile).
Dar nu mai sunt asa concentrati la a ciuguli oualele acelea. Ma asteptam sa eclozeze mai repede, dar cred ca nu mai e mult. Oricum nu am ce sa le fac deci din pacate or sa se duca.

image

In rest, coralii duri cam au de suferit din cauza pH-ului care e inca in medie cu 0.2 mai sus decat inainte. Eh, asta e ... din pacate trebuie sa tin doar soft corals caci hard corals nu rezista asa bine. Eu nu-mi pierd speranta dar sticla de 0.5L de spherasorb s-a movulit cam jumate. Initial credeam ca va tine mult mai putin, dar probabil debitul de aer al pompei nu e asa mare ca al unui skimmer adevarat. Singurul lucru pe care-l mai am de facut e sa compand un Nano Skimmer intern .. dar putinele care exista nu au reviewuri asa bune. Oricum cred ca vor vi mai bune decat cel de acum.

Apoi, iata la aproape 1 luna si jumatate, mandarinul e inca in viata dar l-am prins cand isi facea turul doar cu un telefon amarat, asa ca ... asta e:

Primeste un cub de Daphnia inghetata cam la 3 zile. Apoi, acvariul nu e chiar bec impotriva algelor (am mai pus un sfert de E15 Dennerle ca sa reziste Letuce Nudibranch, Urchinul si ce-o mai fi pe acolo, deci cred ca e si populatie de copepode din cauza ca au unde sa se ascunda).

image image

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

si nu numai ca traieste, dar e si grasut !!! felicitari man !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc

A venit timpul sa prezint acvariul in starea in care este acum. Nu sunt extraordinar de multumit dar fiind ca nu pot face chiar totul in 30L dar pe de alta parte, consider ca nu am cheltuit atat de multi bani pe care un acvariu mai mare i-ar fi cerut.

Acvariul va merge in continuare dar nu am timp sa ma ocup de micile aspecte, asa ca evolutia este lenta. Unii corali cresc, altii stagneaza, pestii si shrimpul o duc ok cred precum si melcii, stelele de mare samd. Am achizitionat o stea de mare rosie (Fromia milleporella).

Vedere din fata:

image image

Corali:

image image

image image

image image

image image

image

Vietati:

image image

image image

image image

Azi o sa fac un schimb de apa (dupa 27 de zile) ... ar trebui sa-l fac mai des, dar vacantele si alergaturile au facut imposibil asta insa revin la normal, facut saptamanal un schimb mai mic (de 5-10 litri) si lunar curatat filtrul extern. La cata mancare dau - fara un reactor de sulf ar fi imposibil de tinut acvariul ... abia cresc algele (le vreau pentru vietuitoare).


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, mie-mi place ce ai tu acolo!

- clownii-s haiosi si o duc bine... depunerea sta marturie
- "dragonelul" e grasut, mie-mi pare ca se hraneste... sa dea Domnu' sa fie cu noroc!
- imi plac "ciupercariile" tale
- coralii duri ma lasa rece... si cred ca si pe tine, da' tu inca nu constientizezi asta


Una peste alta, eu cred ca o sa vina momentul ala magic in care o sa vrei un bazin mai mare... nu cu mult, da' oleaca de apa in plus n-ar strica!
"Patratelul" ala de treij' de litri nu e ceea ce trebuie... parerea mea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si eu asa zic ... o leaca mai mare ... asta o sa fie numa bun de autocompletare

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Bazinele mici dominate de softies au un farmec aparte si sunt intr-adevar mult mai fun tocmai prin timpul mai scurt necesar mentenantei fata de unul cu duri.
Iti ofera practic ocazia sa te bucuri de un bazin de apa sarata fara prea mult efort.

Si tocmai asta ai realizat tu acolo Iulian. Un bazin cu softies care iti incanta privirea. Felicitari.

Problema vine insa atunci cand spui - gata si cu aceasta "etapa" si vrei corali duri dar si un bazin mai mare

To live you must learn to die
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dupa o luna jumatate, inca un update

M-am reglat cu curatenia, si hranitul acvariului:
a) Zilnic primeste o rotatie de la un Eheim Automated Feeder (setat pe deschiderea cea mai mica) de flakes diverse tipuri amestecate cu ZoPlan si CoralActiv
b) Odata pe saptamana adaug Liquizell
c) De doua ori pe saptamana dau un cub de mancare.
d) Cand consider (de obicei de 3 ori pe sapt in medie) mai dau eu o lingurita mica de ZoPlan sau CoralActiv sau Coral-V-Power (dimineata cand incep sa se deschida anumiti corali).
e) in weekend un batch consistent de naupli de artemia.

Pana acum totul e ok insa s-ar putea si mai bine. Nu-mi dau seama de ce totusi Zoas nu vor s-o ia din loc. Ori e lumina prea slaba, ori ceva se intampla, nu le vad raspandindu-se asa cum as vrea. Am 3-4 animalute care cresc serios:

a) Star Polyps -> e pus fix sub lampa, in curent maxim (si se pare ca ii place asta) prin urmare, creste.
b) Keniya Tree Coral -> la fel, aproape de lampa, curent puternic.
c) Discosoma.
d) feather dusters - viermisorii astia sunt PESTE tot. Chiar pot considera ca am o invazie de ei - insa nu par fi omorati decat de un peste pe care nu-l pot tine intr-un acvariu asa mic. Uf.

Insa Ricordea si Zoas - nu vor sa o ia din loc de nici un fel. Ricordeea a avut parte de mai toate zonele din acvariu, insa s-a facut mica mica, si 2 palarii cate am avut, le-am gasit stranse intr-un loc sub 5-6mm diametru facute, nu stiu daca or sa-si mai revina.
Zoas din nou, nu se lipeasc de nimic, urcinul le purta de colo colo si le-am lasat raspandite pe unde au avut noroc. Insa apar alge verzi pe ele, nu se mai deschid apoi, si e cam dureros. Am gasit un link aici: http://www.nano-reef.com/topic/238352-zoa-algae-treatment/ unde se discuta despre un tratament cu peroxid unde colonia e introdusa in asa ceva 5 minute. Cred ca o sa aplic asta maine seara.

Cateva poze:

Invazia de feather dusters, apoi in dreapta Elegance Coral, fixat intr-o zona luminoasa dar curent slab - acum este strans deoarece l-am pozat dupa inserate (am aprins lumina sa fac poze):
image image

Star Polips + Kenya Tree:
image image

Ceva alge la crescut + Fire Shrimpul :
image image

Apoi, ultimile trei, dedicate Mandarinului:
image image
image

Am lasat apoi moonlight-ul sa-si revina la valorile prestabilite si cam asa arata:
image

Am folosit prima data sare Reef Crystals / Aquarium Systems. De doua ori mai ieftina decat Dennerle Salt, dar dupa 3 zile de la deschis punga s-a facut tun. Si se dizolva si mai greu si raman bucatele pe fund (Dennerle nu face asta). Dar sa vedem, dupa vreo luna, cum or sa stea lucrurile.

In plan ar fi acum sa obtin un frag de star polip si sa il mut in acvariul celalalt de 10L.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut,hraneste Ricordea cu bucatele de creveti,seara.(asta daca nu cumva faci lucrul asta deja)
Cand le-am cumparat erau cat o moneda de 10 bani,acum s-au dublat in dimensiune si s-au divizat.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ma ustura ochii, doar ce m-am spalat pe maini de 10 ori si fac pauza de o tigara. Revin! (totul e sub control).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa intelegem ca ai ceva tigari de fumat, de n-ai revenit tu cu amanunte... probabil ca ai "manarit" niscaiva polipi si-apoi te-ai frecat la ochi, nevenindu-ti sa crezi ceea ce vezi

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am curatat reactorul de sulf, mai sa vomit

Am postat toata chestia aici: http://acvariu.ro/forum/posts/list/27052.page

Intre timp, avand acum si al doilea acvariu marin, am descoperit ca e o diferenta totusi intre pH-ul celor doua acvarii, care nu se justifica doar prin prezenta CO2-ului din camera. Cel mic de 10L are pH 8.1 fara sa-i fac nimic, iar astalalt are 7.8 ziua, cu tendinte de 7.6 noaptea ...
Am fost super convins ca e CO2-ul din cauza ca am dat apa afara si am agitat-o, si pH-ul sarise la 8.3 ... Dar cele doua acvarii sunt unul langa celalalt, asa ca nu e doar CO2-ul care sa justifice un pH asa mic, si de asemenea, CO2 scrubberul nu a dat rezultatele scontate, sticulta aceea s-a movulit foarte greu asa ca pana nu voi lua un skimmer HOB (daca voi lua) nu o sa mai adaug CO2 scrubber.

Asa ca mi-a ramas pe lista reactorul de sulf... asta scade pH-ul si destul de mult. Lumea recomanda sa pui niste hidrocarbonati in sistem care sa refaca pH-ul si calciul, iar reactorul vine cu ambele cand il cumperi. Insa, de data asta, am pus mai putin sulf, si mai mult hidrocarbonat:

Inainte stanga, acum dreapta, de la 1 sulf / 1.5 parti hidrocarbs am pus 1 sulf / 2 parti hidrocarbs. Sa vedem daca in timp isi pune diferenta.

image image

Deocamdata nu s-a schimbat nimic in acvariu decat ca au murit algele macro dupa ce am scos reactorul de sulf si au aparut niste alge maro pe piatra. Ma intreb daca nu cumva algele maro sunt un semn ca s-a dus instalatia de osmoza, cu toate ca TDS-ul indica precum la inceput ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, am intors problema pe toate partile .... nu pot sa ridic pH-ul acestui sistem. Acum ca am al doilea acvariu marin (10L, alaturi) si dupa ce am calibrat pH meter-ul ... am descoperit ca de fapt:

a) pH-ul in acvariul acesta este noaptea 7.6
b) pH-ul in acvariul de 10L este noaptea 7.8

Ceea ce e foarte jos, chiar daca schimb apa saptamanal vreo 30% ... Dat fiind ca folosesc aceiasi sare la schimburi, cred ca problema cea mare este de la reactorul de sulf, care, dupa ce am rascolit iar toate topicurile straine despre asta, face sa scada pH-ul daca nitratii sunt sus (efectul de scadere al pH-ul dispare cand nitratii ajung spre 0).

Prin urmare ... am hotarat sa schimb sistemul de prindere a luminii (care acum e fixata in centrul geamului din spate) cu un suport DIY incat geamul din spate sa-mi ramana liber pentru Deltec MCE 300 HOB, pentru care am dat deja comanda.
Pana la urma am mers un an si ceva fara skimmer, sunt in masura acum sa vad schimbarile daca adaug un skimmer. O distractie scumpa totusi ... dar sa vina si mosul, nu ? E facut pentru un acvariu de 300L sa vedem acum.

Cred ca se poate tine un acvariu doar cu softies si cu schimburi regulate in conditiile in care sunt foarte putini pesti care sa dea peste cap echilibrul pe acolo. Cand incarci mult sistemul si se merge pe extreme ... am fost nevoit sa adaug reactorul de sulf, asta duce la scaderea pH-ului ... iar nitrati mari vor fi mereu din cauza ca sistemul e suprapopulat. Prin urmare, vreau sa mai adaug skimmer-ul sa vad ce se intampla. Sper sa se curete micile alge care apar ici colo. Cyano n-am avut pana acum deloc, doar mici smocuri de alge care apar ici colo pana ajunge Urchin-ul la ele. Insa nici el nu poate ajunge peste tot si e neplacut cand ma uit de aproape sa vad algute pe piatra.

Odata cu skimmer-ul o sa pot sa studiez si efectele Soda Lime asupra pH-ului, care, cu skimmer-ul acela jucarie cu piatra de aer nu a avut mare diferenta. Sticluta de 0.5L s-a movulit in vreo 2 luni ... deci eficienta minima. Mai ramasesem cu o galeata intreaga - sper sa o pot folosi mai cu randament acum

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu siguranta se vor vedea efecte asupra pH-ului daca folosesti Spherasorb-ul ca sa filtrezi aerul care
intra in skimmer. Dupa cum sti la mine a crescut pH-ul de la 7,85-8,1 (noapte-zi) la 8,1-8,3 cu skimmerul
vechi de la ATB care sugea 750 litri de aer pe ora. Cu noul skimmer Beckett, pus in functiune de 2 saptamani,
am aproape 2000 de litri de aer pe ora care trec prin scrubberul de CO2, a trebuit sa dublez cantitatea
de scrubber, acum am cate doua filtre de 10" pline cu scrubber pe fiecare injector, iar rezultatul este ca
acum am un pH intre 8,3 si 8,5, am vazut intr-o zi chiar 8,6.

Sa ai spor si sa te ajute cadoul de la mosu'

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dragos am urmarit discutia la tine - dar cum la mine nu e nevoie de asa ceva, nici n-am stat sa aprofundez ce si cum oricum, o bijuterie.

Al meu trage 130L/h ... (viitorul al meu, azi am platit comanda, Joi sper sa-l am, daca nu, Luni poate ?). Imi place acvariul asta mic pentru ca-mi permite sa incerc in tihna o gramada de chestii.

Am uitat sa zic, am facut rost pana la urma de 2 Sexy Anemone Shrimps ... din pacate au avut o viata foarte scurta. Am luat 1 pentru fiecare acvariu. In cel de 10L l-am pus, si-a gasit un loc pe piatra, totul ok, car instrumentele in baie, cand ma intorc sa vad ce face era alergat de cleaner shrimp, si pana sa dau eu fuga inapoi sa aduc minciocul - prea tarziu era cu burta in sus si-i manca din abdomen. Nu si-a revenit ..

Al doilea, in acvariul asta, a disparut. Fire Shrimp-ul cred ca i-a venit de hac mai ales ca a doua zi de dimineata FS a lasat in urma o carapace de toata frumusetea naparlind ..... cred ca a mancat o gramada fata de cat gaseste de obicei.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Crevetii sunt foarte bulangii si teritoriali... mai ales intr-un spatiu mic.
- Daca vrei mai multi, atunci trebuiesc bagati in acelasi timp toti, ca sa isi stabileasca fiecare teritoriul.
- in acvariul Anei (cubul ala) am bagat de la inceput 3 creveti diferiti: peppermint, cleaner si fire-shrimp. Sunt in regula si fiecara sta intr-un anume colt.
- cand am inceput "desalinizarea" bazinului mare, am luat un crevete din ala de Marea Neagra si l-am bagat peste cei trei... rezultatul a fost ca l-a luat cleanerul in primire si a inceput sa-l alerge peste tot... in 2-3 ceasuri mancau din el, toti!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com