[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou cu sump !  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Marius25
Unripe member

Joined: 09/05/2018 15:43:08
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare tuturor ! Am in plan un acvariu de 250 l pentru ciclide si ma intereseaza sa fac si un sump m-am uitat pe intrernet am gasit dar nu stiu exact cum sa il construiesc cate spatii ce loc sa aiba intre spatii vreau mai multe detalii cine a mai facut sa imi faca un desen ceva !!! Mentionez ca il vreau sub acvariu cu pompa de impins apa ! Imi cer scz daca am postat unde nu trebue !
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La aceasta filtrare prin SUMP, tre' sa fi atent si la ce model de overflow folosesti. Daca vrei sa nu se auda nimic si sa dormi linistit, ca sa nu inunzi casa, cel mai recomandat este overflowul BEAN ANIMAL.

Tu zici ca ai vazut pe internet ceva sumpuri construite, dar nu te-ai lamurit. K.

Pai, in mare, la acvariile cu apa dulce , filtrarea tre sa fie mecanica si biologica. chimica in cazuri aparte. Pt o filtrare mecanica lasi loc de vreo 10cm la prima camera , unde pui bureti si perlon. Sticla(peretele despartitor) NU tre' sa o lipesti pana jos. O lasi mai mica cu 4-5 cm, ca sa treaca apa pe acolo. Apoi , in camear doi, pui materialul bio. Iar in ultima camera, pui pompa de recilculare. Peretele dintre camerele doi si trei o sa-l faci mai mic cu 5-6 cm fata de primul perete, insa o sa fie lipit JOS.

Ti-am desenata mai jos o schita, sper sa te ajute.

[Thumb - Untitled.png]


Ionut Dumitrascu
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca nu merita facut sump la un acvariu asa de mic. Merge cu un filtru extern.
Zic asta si in ideea ca nu stii cum functioneaza un sump si poti avea surprize neplacute.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com