[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rezultate concurs ADA 2006!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ca tot am vorbit atat de Amano aveti aici rezultatele concursului organizat in 2006. Nu am gasit inca in engleza alt site, dar sunt f proaspete si acvaristul polonez e printre primii care le-a pus. Sunt putin confuz privind scala valorica, stiu criteriile de jurizare la ADA, dar cel putin unul de la medaliile de bronz nu m-a convins ca acvariu plantat. Ca aquascaping stil asiatic, poate ca la categoria iwagumi chelos merge. Restul nu arata rau deloc. Ghiciti ce planta a folosit masiv cel ce a luat marele premiu? (cea din covorul rosu-aramiu din spate).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Mai aveti aici o imagine a acvariului cu premiul cel mare. Planta de care spuneam este Rotala sp "Nanjenshan", unii spunand ca este sinonim cu mai vechea denumire de Mayaca sellowiana. De ce am atras atentia asupra ei - in general e de un verde crud (unii spun ca ar fi o incrucisare Rotala green cu wallichii) si este f greu sa o faci sa fie rosie. Poate si asta a contat in decizia juriului. Clasic tinuta nu numai ca e verde, dar creste inalta ca orice Rotala indica sau wallichii. Cam asa arata in conditii normale pe la noi prin acvarii. Daca va uitati atent si Glosso din prim plan are pete mai galbui - maroniu si nu din lipsa de lumina sau fier - din contra!!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Deviez un pic doar de la topic (dar nu mult). Ma intrebam eu pe la topicul cu "Amano peste tot" de ce nu vedem prin acele acvarii plante ca Rotala macrandra, Ludwigia Pantanal sau glandulosa, sau macar daca nu ii plac cele rosii macar o Tonina belem sau manaos... Si dau de o fotografie facuta intr-un magazinas de plante acvatice din oraselul lui Amano, Nijgata, si ce vad eu acolo.... O padure de ...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

INTROS wrote:Daca va uitati atent si Glosso din prim plan are pete mai galbui - maroniu si nu din lipsa de lumina sau fier - din contra!!
Mie toata Glosso (chiar tot acvariu') mi se pare de o culoare nenaturala . Nu ma prind de ce. La nivelu' asta nu cred ca-s distorsiuni de culoare din cauza aparatului foto .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu eu sustin ca Rotala sp Nanjenshan si Mayaca sellowiana sunt aceeasi plana, ca nu am cum sa dovedesc eu asta. Am gasit alte surse in afara link-ului deja pus, care spun ca Mayaca sellowiana ete numele vechi iar Rotala Nanjenshan este noul nume al plantei. Cam asa spune si Tropica in aceasta pagina .

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Putei gasi in acest articol primele 10 acvarii din concursul ADA 2006 (a nu se confunda cu AGA pentru cei ce nu stiu). Gasiti toate detaliile despre speciile de plante utilizate si comentariile lui Takashi Amano despre ele. Puteti vedeam (click pe imagini) si fotografiile mai mari ale acvariilor decat s-a putut la link-urile pe care le-am pus la inceputul acestui thread. Veti avea surprize placute in imaginile de detaliu si alta impresie (cel putin la mine asa a fost). Acvariile mele preferate din imaginile marite sunt numarul 3 (ceam mai buna profunzime la doar 45cm, zic eu) si nr 8 care imi place ca punere in scena. Sper sa va faca placere !

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com