[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Salutare,

Am achizitionat un acvariu de pe olx.
Dimensiuni 80*35*45 ~ 140 litri, spun aproximativ pentru ca este cu front curbat si nu i-am calculat exact litrajul.
Acvariul a fost ridicat de la proprietar de tatal meu, proprietarul a scos apa din el, au mai ramas cam 2 degete de apa peste nisip.

Cand a ajuns la mine, am dorit sa il spal, avea ceva verdeata pe pereti si mirosea apa a balta statuta. L-am pus direct in cada, pana am curatat standul sa il pun pe pozitie apa s-a limpezit putin si am observat cativa (6) pui de guppy, in general fiind milos mi-am propus sa incerc sa ii salvez, i-am scos cu mana din acvariu (nu aveam miciog), singurul bol transparent in care i-am putut pune a fost o vaza destul de larga, cam de 3 litri. i-am bagat in vaza cu apa din acvariu (pentru ca era deja ciclata).

Din lipsa de fonduri am folosit nisip de rau ca substrat, granulatie cam 0.4-1 mm, spalat bine in apa rece (cam 10 ape), apoi fiert cam 3 ore (in 5-6 ape).

Pentru umplere am folosit apa de la robinet, stau in zona Rosu, bloc nou cu alimentare proprie din fantana.

Testul ape de la robinet, poza in link-ul de mai jos.

Acvariul a venit cu cele 2 plante cu frunze mari (stanga colt si dreapta colt), restul plantelor au fost donate de colegul de forum procuroru.

Pentru ca pestii din vaza a 2-a zi stateau pe fund, nu se mai ridicau nici la mancare, (in tot acest timp in vaza au avut un furtun de la pompa de aer cu aprox 2-3 bule de aer la 10 secunde), unul din ei statea usor intr-o parte, am hotarat sa ii mut in acvariu chiar daca acesta nu este ciclat.

Pestii si-au revenit aproape instant, mananca si sunt bine.

La un drum dupa mancare la un magazin de specialitate, sotia mea a insistat sa achizitionam o pereche guppy si o pereche neoni. Surpriza a fost a 2-a zi dimineata cand in acvariu m-am trezit cu 7 pui minusculi de guppy.

Acum vin intrebarile,

Au trecut suficient 2 sapt pentru a putea sa populez acvariul?

Temperatura in acvariu (termometru sera adeziv, lipit pe exteriorul acvariului) este 26 de grade, banuiesc ca este cam mult?

Plantele au facut alge destul de vizibile, cu ce melc sau peste sa scap de ele eficient, sau o solutie care sa nu afecteze pestii?

Luminarea se face cu 2 tuburi Philips TL-D 18W Snow White, Extreme cool Daylight. (cam 60 cm lungime), cu ce recomandati sa le inlocuiesc?

Am gasit ceva cu led DIY cu specificatii:

Raport Rosu / Albastru = 4: 2 IP68 (waterproof)
Bagheta are terminatii pentru prindere.

Specificatii:
Culoare: rosu si albastru
Rosu si albastru raport: 4: 2
Lungime de unda: Red: 630-660nm, albastru: 465-470nm
Unghiul de vizualizare: 120 °
Tensiune de lucru: 12V DC
Cantitate LED: 36 LED-uri / 0,5M
Dimensiune: 50cm x 1.4cm
Temperatura de lucru: -20 la 50 °
LED benzi PCB Suport : Aluminiu
Durata de viata: 50000 ora
Rezistent la apa: IP68 Underwater

Ar fi ok o bagheta asa si inca una cu alt rece?

Am cules crengi uscate de salcie, le-am curatat pana la alb, a ramas doar lemnul fara nici o coaja, le-am fiert 3 ore cam in 10 litri de apa cu 4 linguri de sare de muraturi (neiodata), apoi le-am spalat iarasi cu apa rece si le tin in bidon acoperite cu apa, dupa 2 zile apa nu este deloc galbuie . le pot pune in acvariu? ce planta recomandati sa prind de ele pentru a face ceva gen pom? crengile le pot lega intre ele cu o guta transparenta?

Specific si faptul ca in acvariu am pus 120 L apa, la aceasta cantitate am pus o lingura de sare grunjoasa, netratata si neiodata, asta facea tatal meu cand eu eram foarte mic si nu prea existau solutiile din ziua de astazi pe piata din Romania, plus cam 2 ml de albastu de metil.

Acum poate ce-a mai nebuna intrebare, as putea adauga in acvariul de apa dulce o bucata de Live Rock ?

Link cu pozele:
https://ibb.co/hRJq67
https://ibb.co/cBUxm7
https://ibb.co/bxPV67
https://ibb.co/c8cTtn

Astept sfaturi si accept critici.

Multumesc
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Revin cu inca o intrebare.
Am gasit un filtru extern tetra ex 800 plus, este sh 250 de lei, ar fi ok pt avariul meu? Merita pretul?

Multumesc
ionnutbv
Unripe member

Joined: 08/05/2018 16:48:49
Messages: 1
IP:
Offline

Salut sunt nou pe forum. Am achizitionat un acvariu diversa 80 (112 litri) imi poate spune cineva daca rama pe care este asezat acvariul rezista? nu vreau sa ma trezesc ca se sparge acvariul
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Linuxu wrote:Salutare,

Am achizitionat un acvariu de pe olx.
Dimensiuni 80*35*45 ~ 140 litri, spun aproximativ pentru ca este cu front curbat si nu i-am calculat exact litrajul.
Acvariul a fost ridicat de la proprietar de tatal meu, proprietarul a scos apa din el, au mai ramas cam 2 degete de apa peste nisip.

Cand a ajuns la mine, am dorit sa il spal, avea ceva verdeata pe pereti si mirosea apa a balta statuta. L-am pus direct in cada, pana am curatat standul sa il pun pe pozitie apa s-a limpezit putin si am observat cativa (6) pui de guppy, in general fiind milos mi-am propus sa incerc sa ii salvez, i-am scos cu mana din acvariu (nu aveam miciog), singurul bol transparent in care i-am putut pune a fost o vaza destul de larga, cam de 3 litri. i-am bagat in vaza cu apa din acvariu (pentru ca era deja ciclata).

Din lipsa de fonduri am folosit nisip de rau ca substrat, granulatie cam 0.4-1 mm, spalat bine in apa rece (cam 10 ape), apoi fiert cam 3 ore (in 5-6 ape).

Pentru umplere am folosit apa de la robinet, stau in zona Rosu, bloc nou cu alimentare proprie din fantana.

Testul ape de la robinet, poza in link-ul de mai jos.

Acvariul a venit cu cele 2 plante cu frunze mari (stanga colt si dreapta colt), restul plantelor au fost donate de colegul de forum procuroru.

Pentru ca pestii din vaza a 2-a zi stateau pe fund, nu se mai ridicau nici la mancare, (in tot acest timp in vaza au avut un furtun de la pompa de aer cu aprox 2-3 bule de aer la 10 secunde), unul din ei statea usor intr-o parte, am hotarat sa ii mut in acvariu chiar daca acesta nu este ciclat.

Pestii si-au revenit aproape instant, mananca si sunt bine.

La un drum dupa mancare la un magazin de specialitate, sotia mea a insistat sa achizitionam o pereche guppy si o pereche neoni. Surpriza a fost a 2-a zi dimineata cand in acvariu m-am trezit cu 7 pui minusculi de guppy.

Acum vin intrebarile,

Au trecut suficient 2 sapt pentru a putea sa populez acvariul?

Temperatura in acvariu (termometru sera adeziv, lipit pe exteriorul acvariului) este 26 de grade, banuiesc ca este cam mult?

Plantele au facut alge destul de vizibile, cu ce melc sau peste sa scap de ele eficient, sau o solutie care sa nu afecteze pestii?

Luminarea se face cu 2 tuburi Philips TL-D 18W Snow White, Extreme cool Daylight. (cam 60 cm lungime), cu ce recomandati sa le inlocuiesc?

Am gasit ceva cu led DIY cu specificatii:

Raport Rosu / Albastru = 4: 2 IP68 (waterproof)
Bagheta are terminatii pentru prindere.

Specificatii:
Culoare: rosu si albastru
Rosu si albastru raport: 4: 2
Lungime de unda: Red: 630-660nm, albastru: 465-470nm
Unghiul de vizualizare: 120 °
Tensiune de lucru: 12V DC
Cantitate LED: 36 LED-uri / 0,5M
Dimensiune: 50cm x 1.4cm
Temperatura de lucru: -20 la 50 °
LED benzi PCB Suport : Aluminiu
Durata de viata: 50000 ora
Rezistent la apa: IP68 Underwater

Ar fi ok o bagheta asa si inca una cu alt rece?

Am cules crengi uscate de salcie, le-am curatat pana la alb, a ramas doar lemnul fara nici o coaja, le-am fiert 3 ore cam in 10 litri de apa cu 4 linguri de sare de muraturi (neiodata), apoi le-am spalat iarasi cu apa rece si le tin in bidon acoperite cu apa, dupa 2 zile apa nu este deloc galbuie . le pot pune in acvariu? ce planta recomandati sa prind de ele pentru a face ceva gen pom? crengile le pot lega intre ele cu o guta transparenta?

Specific si faptul ca in acvariu am pus 120 L apa, la aceasta cantitate am pus o lingura de sare grunjoasa, netratata si neiodata, asta facea tatal meu cand eu eram foarte mic si nu prea existau solutiile din ziua de astazi pe piata din Romania, plus cam 2 ml de albastu de metil.

Acum poate ce-a mai nebuna intrebare, as putea adauga in acvariul de apa dulce o bucata de Live Rock ?

Link cu pozele:
https://ibb.co/hRJq67
https://ibb.co/cBUxm7
https://ibb.co/bxPV67
https://ibb.co/c8cTtn

Astept sfaturi si accept critici.

Multumesc


Salut!Apa la 26 de grade e ok,cat despre cele 2 sapt eu cred ca acvariul l ai cumparat ciclat deci nu e o problema,daca nu ar fi ciclat ar fi o problema...ai citit articolele pentru incepatori?


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Lumina e recomandata sa fie cam jumatate sau mai mult decat volumul acvariului...ex la 50L net ai 25W,maxim 50W,dar ar fi prea mult,in general 0.5-1W/L de apa.Neonii si guppy sunt pesti de banc,ar fi ok sa ai 6-7 neoni,caci asa se simt ei ok..guppy sunt ok,dar mai ia o femela ,e mai bine asa pt mascul


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

NU ADAUGA PIATRA VIE!


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

cat despre melci,mie mi au aparut physa marmorata singuri in acvariu,daca nu,poti cumpara spiral horn,daca nu ma insel ei mananca alge..nu ma am cu melcii=)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2018 20:27:29



image
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Multumesc pt. raspunsuri,

Nu a fost ciclat, apa verde cu care a venit, cam 3 litri am folosit-o in vaza, mirosea de mureai, a fost spalat acvariu, filtre, nisip, tot, singurele nespalate au fost plantele.
Am citit despre ciclare, la partea cu sarea, unii pro altii contra, la partea cu albastrul de metil mai toti zic ca pentru tratare (desi cand eram "bididiu" se folosea verdele de malachit).

Am nisip, plantele, apa, bagat sare si albastru de metil, filtre (unul mecanic, unul cu carbune) si oxigen maxim, lumina stinsa, a 2-a zi am bagat guppy care trageau sa moara in vaza.

Toti sunt sanatosi si foarte activi acum.

Lumina are 36 W medie de 8 ore pe zi, nu e multa, am bagat 120 L apa in bazin, asa am citit si eu cu cei 0.5W/L dar totusi cred ca e de proasta calitate, sunt tuburi philips fara nimic deosebit. de aceea ma gandeam la acele benzicu predominanta pe rosu si albastu.

Multumesc
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

scoate carbonu baga mediu de filtrare biologicca,e cea mai importanta si cumpara un filtru extern gen eheim 2213 pe nevertebrate.ro...cred ca e ok la 120L daca nu intereseaza te de unul care sa fie capabil sa filtreze BINE...


image
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

M-ai dat peste cap cu piatra vie , in acvariul de la serviciu, intretinut de o firma specializata, ce e drept, cu apa sarata, avem piatra vie. frumusete deosebita....
O piatra pe care ulterior sa pot pune ceva plante, pietre mai poroase, eventual cu gauri?
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

acel tetra ex 800 plus nu e o varianta mai buna? chiar daca e sh, banuiesc ca daca ii schimb mediile filtrante care probabil sunt colmatate... am vazut ca se cam feresc colegii de tetra, sunt chiar asa rele?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

nici nu stiu cum sa fac cu ciclarea...singura solutie ar fi o ciclare din mers...matrix,siporax,eheim subtrat,piatra ponce,spartura de lava maruntita,inele ceramice,astea is medii de filtrare biologica unde se aduna bacteriile benefice acvariului tau...daca cumperi le clatesti bine cu apa de la robinet dar dupa ce intra bacteriile in ele le speli doar cu apa din acvariu.


image
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Linuxu wrote:acel tetra ex 800 plus nu e o varianta mai buna? chiar daca e sh, banuiesc ca daca ii schimb mediile filtrante care probabil sunt colmatate... am vazut ca se cam feresc colegii de tetra, sunt chiar asa rele?


sincer nu stiu...


image
gabyudrea
Unripe member

Joined: 10/05/2018 15:57:05
Messages: 4
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salutare,
Se pare ca am luat si eu "microbul" acvaristicii. Am un acvariu de 60l, iar substratul(pitris) este cam subtire (aprox 3 cm)
Am si eu cateva intrebari:
Pot sa mai adaug pietris in acvariu? . As vrea sa mai adauc vreo 3 cm.
Se modifica ceva in acvariu?
Care sunt pasii de urmat?
Multumesc!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

gabyudrea wrote:Salutare,
Se pare ca am luat si eu "microbul" acvaristicii. Am un acvariu de 60l, iar substratul(pitris) este cam subtire (aprox 3 cm)
Am si eu cateva intrebari:
Pot sa mai adaug pietris in acvariu? . As vrea sa mai adauc vreo 3 cm.
Se modifica ceva in acvariu?
Care sunt pasii de urmat?
Multumesc!


Te rog sa-ti deschizi un topic separat, se amesteca discutiile si colegul nu mai intelege nimic.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Linuxu wrote:M-ai dat peste cap cu piatra vie , in acvariul de la serviciu, intretinut de o firma specializata, ce e drept, cu apa sarata, avem piatra vie. frumusete deosebita....
O piatra pe care ulterior sa pot pune ceva plante, pietre mai poroase, eventual cu gauri?


Pai era cu apa sarata, e altceva. O piatra cu profil in care sa poti planta e Dragon Stone. Eu am pus si moss dar si Bucephalandre in gaurile ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Salutare,

Mai adaug o poza cu acvariul.

Asa arata acum, mai astept sfaturi, pareri.

Multumesc
[Thumb - Acvariu 12.05.2018.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Inceput bun, potential mare. Eu as mai adauga ceva pietre, mai ales in spatele radacinii, in stinga.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Multumesc!

Din pacate in spate nu prea mai am ce adauga, de la radacina pana la peretele din spate al acvariului mai am cam 4 5 cm... poate doar sa regrupez cumva plantele, sa pot adauga in partea stranga, dar atunci ar fi acoperita de plante. Voi incerca sa bag o bucata de Dragon Stone "plantata" cumva mica ca diametru dar mai inalta.
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Imi poti spune ce parere ai avea pentru inceput de 2 x JBL ProFlora bio 80 eco 2 ?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com