[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hop si eu!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
muscarescu
Junior member

Joined: 02/05/2018 10:14:50
Messages: 11
IP:
Offline

salutare si bine v-am gasit!


am hotarat sa-mi fac si eu cont aici, chiar daca de regula nu am timp de stat pe net.

mi-am facut din nou acvariu acu' vreo juma' de an, dupa o perioada de cca 20 de ani de pauza.

intre timp, s-au schimbat toate, deci am cam luat-o de la zero.


pe vremuri, imi faceam singur incalzitoare din eprubete cu nisip, filtre externe din tevi cu pompe cu membrana si fel de fel de inventii ...

astazi lucrurile sunt mult mai simple dar si optiunile mai multe. sper sa reusesc sa tin entuziasmul sub control si sa raman la un singur acvariu. ;-)


am un juwel 240L cu 30 de ciclide africane, mbune de malawi din cateva specii, dintre care mai trebuie sa selectez,

pe masura ce cresc si ma hotarasc cu ce raman. mi-as fi luat din start tropheus pe considerentul ca raman mai mici,

dar n-am gasit pe nicaieri de cumparat. dar daca stiti pe cineva care vinde pui de t.moori ikola, rog nu ezitati,

inca nu e prea tarziu sa ma razgandesc ;-)


in rest, imi mai ocup timpul liber cu cainii si pescuitul, de unde si nickname-ul.

cam asta ar fi,

numai bine!






paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca ai africani si simti ca abia te stapanesti in a mai achizitiona si alte acvarii,rotesc putin cutitul in rana ^^ sa sti ca de curand am inceput si eu cu ceva africani(lifalili bimaculatus) si am ajuns la concluzia la care stiam ca o sa ajung. Africanii sunt marfa !!!!! DAR sa nu ai tu o mini oaza acolo cu ceva cory,neoni,gourami sau zebre sau ceva rainbow fish ori mai stiu eu ce japonez/american/suedez/etc ?? Mie mi se pare imposibil pt ca cineva PE care are african sa fie complet fericit fara nicio alta specie in casa. Ma bucur enorm de africani,dar ce ma mai bucur ca mai am si altele la care sa îmi clatesc ochii. Deci asteptam cu multa rabdare al2lea tau acvariu tine.ne la punct cu orice,chiar daca nu ai timp. Ape limpezi


Site.ul nevertebrate.ro au ce pesti vrei,dar nu te grabii,cere de la colegi sau asteapta oferte,avem si noi aici ciclidari,killie....ari,?i restul,baieti ce au oferte frumoase la pesti ^^ din propria "cultur?"

This message was edited 3 times. Last update was at 02/05/2018 19:28:49


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
muscarescu
Junior member

Joined: 02/05/2018 10:14:50
Messages: 11
IP:
Offline

Am ales africanii pentru ca nu am avut. Nu se gaseau pe vremea acvariilor din cornier lipite cu chit, stiam ca exista doar din citite. Am stat totusi cateva saptamani cu acvariul gol in casa pana m-am hotarat ce sa aleg... imi plac multe specii pe care le-am avut, discusii, scalarii, anabatidaele, oscarii si jaguarii etc.

Pana la urma am zis sa si incerc ceva nou daca tot o iau de la capat. Basca stiu ce inseamna sa intretii acvariu plantat, astia cer mult mai putin timp. Nu imi pare rau, sunt foarte interesanti africanii, pacat ca nu am un acvariu de doua-trei ori mai mare sa aprofundez problema. Pana una alta, lipsa te timp ma ajuta sa ma abtin de la ganduri de marire, asa ca asta e :-)

Multam de mentiunea sitului, nu il stiam.
Sa traiesti!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com