[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
George1902
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/04/2018 21:42:11
Messages: 4
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut, ma numesc George, am 16 ani si sunt din orasul Brasov. Momentan sunt student in clasa a 9-a la un liceu tehnic din Brasov. Mi-am facut acest cont deoarece sunt nou in domeniul "acvaristica", si am auzit de acest site si am decis sa-mi fac un cont, cine stie, s-ar putea sa am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Sper ca faptul ca sunt minor sa nu influenteze cumva activitatea mea pe acest forum.

-Primul meu peste l-am achizitionat acum cateva zile. Este un mascul Betta.
-El traieste intr-un bol de 2L si dupa parerea mea este foarte multumit.



Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Bun venit George si felicitari in primul rand pentru felul corect in care scrii!

Uite cateva lucruri legate de pestisorul pe care ti l-ai ales, pentru cand ai putin timp:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3143.page

Gand bun!

edit: http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/0/5.page

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2018 23:42:47

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut George! Bine ai venit.
Virsta nu are importanta, acest hobby nu cunoaste barierele de virsta. Legat de pestisor, curind nu se va mai simti atit de bine. Ar fi bine, daca poti, sa ai in vedere un nano.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
George1902
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/04/2018 21:42:11
Messages: 4
Location: Brasov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Salut George! Bine ai venit.
Virsta nu are importanta, acest hobby nu cunoaste barierele de virsta. Legat de pestisor, curind nu se va mai simti atit de bine. Ar fi bine, daca poti, sa ai in vedere un nano.



Nu vreau sa par nepoliticos, domnule Silviu, dar ce l-ar putea deranja? Marimea bolului sau?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu marimea,ci faptul ca e un bol

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

George1902 wrote:
Silviu Man wrote:Salut George! Bine ai venit.
Virsta nu are importanta, acest hobby nu cunoaste barierele de virsta. Legat de pestisor, curind nu se va mai simti atit de bine. Ar fi bine, daca poti, sa ai in vedere un nano.



Nu vreau sa par nepoliticos, domnule Silviu, dar ce l-ar putea deranja? Marimea bolului sau?


Cum spunea si colegul, bolul in sine dar si spatiul vital. Exista un minim necesar de spatiu in care un peste sau mai multi pesti nu sunt constrinsi in comportamentul lor de ocupare a spatiului! Faptul ca supravietuieste nu inseamna ca este OK! Cam asta era ideea. Cauta pe forum sau pe net, sunt tabele cu litrajul necesar fiecarei specii de pesti.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2018 18:00:33


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut George si . Cateva observatii: ca un betta sa se simta bine(contrar a tot ceea ce vezi pe net) are nevoie de un ACVARIU de 15-20 L. Chestia cu bolul e cam asa: in afara faptului ca e mic, daca tie ti-ar pune cine ochelari de vedere fara sa iti trebuiasca ce crezi ca s-ar intampla cu ochii tai? Mai mult: orice acvariu are nevoie de plante, filtrare, lumina. Tu ce ai din toate astea? Poate ca acum betta e bine, dar mai tarziu? Nici puscariasii nu mor in carcera, dar cat de bine o duc? Lui betta ii place sa se ascunda, ii plac plantele de suprafata ca sa isi pregateasca cuibul pentru viitorii pui. Astea sunt doar cateva din argumentele pentru care nu este bine sa ai pestii in bol. Apropo, varsta nu conteaza atat timp cat vrei sa inveti, pana la urma pasiunea e cea care ne strange pe acest forum

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Colegii au dreptate cu tot ce au zis. Ce vreau sa adaug,sa nu ai impresia ca e mai usor de intretinut un bol de 2l decat un acvariu de 15-20, este exact invers.In plus fiind la inceput te asigur ca vei mai face erori, cu cat este mai mic acvariul ca si volum,cu atat va fi mai instabil,iar erorile vor avea efecte mai neplacute.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sclau89 wrote:Colegii au dreptate cu tot ce au zis. Ce vreau sa adaug,sa nu ai impresia ca e mai usor de intretinut un bol de 2l decat un acvariu de 15-20, este exact invers.In plus fiind la inceput te asigur ca vei mai face erori, cu cat este mai mic acvariul ca si volum,cu atat va fi mai instabil,iar erorile vor avea efecte mai neplacute.




armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com