[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce inseamna hrana variata?  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut,
Astazi am populat primul meu acvariu cu pesti.
Am asa: 1 pereche guppy rosii, 1 alta de pereche guppy de o culoare pe care mi-e greu sa o definesc, 4 tetra diamond si 7 neoni plus 4 cory si 5 otocinclus. Am studiat putin pe forum si am vazut ca toata lumea recomanda mancare variata.
As vrea sa va intreb cam ce ar insemna o gama variata de mancare pentru pestii pe care ii am si de la ce firme producatoare sa cumpar.
Mie mi-a dat vanzatorul un blister cu mancare congelata Artemia (cred ca sunt ceva larve de tantari si e facuta de o firma zoo king) si mai aveam eu pe acasa niste fulgi Tetramin (pentru pesti tropicali) primiti la cumpararea acvariului. E suficient daca le combin pe astea doua?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Ai pesti variati ca cerinte. Pentru guppy ai nevoie de mincare speciala iar pentru neoni iti trebuie mincare pentru pesti cu gura mica (de ex. Dennerle Nano Gran sau Gourmet). Tubifex merc la ambii, neonii consuma o gama larga de alimente. Si hrana vie merge dar mare atentie la cantitate. Pentru Oto sunt produse pe baza de spirulina. Cory va consuma tot ce gaseste pe jos.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Le-am dat de dimineata mancare si am observat ca tetra diamond nu s-au inghesuit sa manance. Stau la baza acvariului, in lateral si se comporta de parca ar vrea sa iasa afara prin sticla. In schimb guppy au sarit pe mancare.
Din pacate un neon cred ca nu va supravietui. De cand l-am pus in acvariu aseara se poarta ca un besmetic.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pentru mine "hrana variata" inseamna 2 feluri de mancare uscata + ocazional mancare congelata.
daca mancarea e prea mare pentru pestii pe care ii ai, poti sa o sfarami in mana cand le-o dai.



varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Depinde de pesti.
Daca iti fac niste poze la calendarul meu de hranire (de care apropo sunt foarte mandru ) probabil o sa crezi ca sunt putin dus prin aratura.
Hrana variata inseamna sa acoperi, pe cat de mult posibil, toate nevoile pestilor (vitamine, grasimi, acizi)
Spre exemplu eu la betta salbatici dau: hrana uscata (amestec dennerle, hikari, ocean nutrition si tropical), larve de tantari (sau hrana concelata iarna), grindal, rotiferi si dafnii vii si artemia cand ma duc la cules. Si caut si dero worms si blood worms.

Ideal este sa populezi cu pesti care au aceleasi cerinte (doar carnivori, doar omnivori sau doar ierbivori). Pentru pestii tai fa-ti o cultura de grindal si da-le macar de 2 ori pe saptamana. De asemenea iti recomand o combinatie de hikari tropical micro pellets amestecata cu Tropical super mini granulat. Eu folosesc combinatia asta pentru heterandria formosa si endleri si e foarte buna, dar le dau si multa hrana vie si congelata.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Humbert wrote:pentru mine "hrana variata" inseamna 2 feluri de mancare uscata + ocazional mancare congelata.
daca mancarea e prea mare pentru pestii pe care ii ai, poti sa o sfarami in mana cand le-o dai.


Si pentru mine tot asta inseamna, general vorbind.
Datorita faptului ca sunt incepator, as fi dorit raspunsuri un pic mai in amanunt, pe fiecare grupa de pesti din cele enumerate de mine, ceva de genul a ceea ce a scris Silviu
Sunt foarte multe informatii pe internet dar dureaza o perioada pana ma documentez mai serios si as fi vrut ca pana atunci sa le ofer pestilor macar hrana de calitate.
As fi interesat de asemenea si de denumirea comerciala a hranii, si firma producatoare

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2018 19:02:54

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai eu si cred ca majoritatea dintre noi nu hranim atat de variat. Eu cel putin niciodata nu am dat mai mult de 2 feluri de mancare, in nici un caz in functie de peste.
Ierbivorii de exemplu nu i-am hranit niciodata special.

Cat priveste marcile, nu cred ca cineva poate sa spuna ca una e mai buna decat alta si probabil sunt toate cam la fel.

Eu folosesc tetra discus si tetra colour sau energy sau tetra din alea verzi dar asta nu pentru ca am studiat si am concluzionat ca e cea mai buna mancare
Sunt sigur ca si celelalte sunt ok. Nu conteaza asa mult pentru un acvariu cu pesti normali.
Daca de exemplu vrei sa cresti discusi pentru concurs, atunci probabil ca alimentatia e f importanta, dar altfel nu.



 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com