[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru problema  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salutari !
Vin si eu cu o problema intampinata cu un filtru Sera Serafil 130UV- nu mai merge sa il amorsez. Dupa multe sapaturi si dezmembrari, am eliminat toate variantele de unde poate trage aer si am ramas la cele 2 membrane din pompa de amorsare. Nu mai vor sa faca serviciu(sa etanseze) si pace. S-a mai lovit cineva de asa ceva ? Solutii ?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sa o luam altfel...cei care au ceva experienta in repararea filtrelor externe ce recomandari imi pot face pentru verificarea circuitului de amorsare ? De unde sa incep cu verificarile ? Chiar mi-am prins urechile !! Atunci cand actionez butonul pompei se vede cum se misca sus-jos bula de aer pe furtun, ramanand in acelasi loc.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/04/2018 15:25:13

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ai pus apa in filtru sau e gol? Baga apa si pe furtunuri, cum poti.. o sa mearga mai usor

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

La alta marca,JBL e1501, am avut o problema similara, nu am mai reusit sa il amorsez dupa curatare, la mine nu era asezat suficient de jos fata de nivelul apei, dupa ce am schimbat pozitia(asa cum indica producatorul), totul OK.Alta data,tot vina mea, am uitat sa curat cosuletul de la IN, si cum bagasem foarfeca in acvariu inainte sa curat si filtrul, nu mai reusea sa traga apa, si tot asa vedeam ca se misca bula de aer sus, jos, dar cam atat.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ai pus apa in filtru sau e gol? Baga apa si pe furtunuri, cum poti.. o sa mearga mai usor

Umplute ambele.....nu mai stiu....arunc prosopul !!!
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu daca functioneaza si la filtrul tau, dar poti incerca. Eu asa il amorsez pe al meu.
https://www.youtube.com/watch?v=kdbeXIqySOU
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

EXACT!

Daca filtrul este inchis ermetic (garniturile-s bune) si daca pompa functioneaza, atunci el se amorseaza foarte usor tragand "pe gura" ca atunci cand vrei sa scoti vin din butoi.
Dupa ce-l umpli cu apa, il bagi in priza si pompa face restul...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ajung acasa si incerc...nu am facut-o.....va tin la curent ! MULTUMESC !!!
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ajuns... incercat..... FUNCTIONEAZA !!!! Cu aceasta ocazie am descoperit problema : cand amorsez la pompa, sare apa pe langa. Deci garniturile PA !!Si imi baga si apa in capac . Alta pompa de cumparat, ca set garnituri nu sunt. Acum o alta intrebare : ce furtune recomandati ? Cele existente pot fi folosite pe post de bete, asa de rigide au devenit si vreau sa le schimb.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Furtunuri colorate, nu transparente (cele transparente se colmateaza mai repede cu alge)
Eu de regula luam din Hornbach, la metru (de la raionul acvaristica, furtun verde imitatie Eheim)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com