[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare Sonda PH  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Am un controller PH JBL Proflora modelul asta cu mufa BNC : https://www.jbl.de/en/products/detail/2365/jbl-proflora-ph-control
De cand il am am cumparat sonde de PH JBL dar sunt tot mai greu de gasit si s-au scumpit mult .
Imi puteti recomanda o sonda reincarcabila compatibila cu controllerul meu ?

Cablul trebuie sa aiba cel putin 1,5 - 2 m lungime


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

exsita sonda de ph de unica folosinta pe ebay de la chinezi la 6-7 dolari - tine aproximativ 1 an, e bine sa iei 2 de la inceput plus solutii de calibrare

urmatorul nivel de pret este sonda reincarcabila no name la 40 de euro
https://www.ebay.com/itm/pH-electrode-BNC-Glass-High-Quality-Design/323150317957?hash=item4b3d428985:g:APYAAOSwosFUVJP3

de asta am eu de vreo 5 ani si e ok - nu e f exacta dar e stabila, ceea ce e suficient; trebuie recalibrata periodic

urmatorul nivel de pret sunt sondele de la firmele de acvaristica, apoi urmatoul e hanna sau milwaukee (nu stiu de unde se pot cumpara din RO)



NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Pana una alta , am comandat asta pt ca stau fara CO2 de 1 luna
https://www.emag.ro/electrod-ph-jbl-ph-sensor-cal-4014162631886/pd/DWDL42BBM/

Daca o sonda de 7 - 10 USD tine un an, sunt mai mult decat multumit.
Ce sa aleg ?

https://www.ebay.com/itm/New-Design-pH-ELECTRODE-BNC-Connector-150cm-CABLE-Calibration-Buffer-Solutions/360958050664?hash=item540ac6c168:g:ORQAAOSww3tY5gqv

https://www.ebay.com/itm/pH-Electrode-Long-300cm-Cable-BNC-Socket-w-Calibration-Solutions-Easy-Calibrate/181810521277?hash=item2a54c064bd:g:jQgAAOSwqVxZgvTY

https://www.ebay.com/itm/pH-Electrode-Long-Cable-With-BNC-2-x-Buffer-Calibration-Solution-0-00-14-00pH/192087079241?epid=1237628978&hash=item2cb9483949:g:I28AAOSw0kNXhiAu

https://www.ebay.com/itm/Durable-Replaceable-PH-Electrode-BNC-300cm-Cable-With-0-14pH-Buffer-Solution/192349225868?epid=1041923746&hash=item2cc8e8438c:g:0TYAAOSwa39U0bP~

Controllerul JBL se calibreaza cu solutii PH 4 si PH 7 . Vad ca solutiile de calibrare din china au PH 6,864 si PH 4,003 . Sondele merg cu controllerul meu ?
Ce sa comand ?

Sonda trebuie sa aiba cablu de minim 1,5 m . Sonda ta cat are ? https://www.ebay.com/itm/pH-electrode-BNC-Glass-High-Quality-Design/323150317957?hash=item4b3d428985:g:APYAAOSwosFUVJP3

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2018 08:06:14

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Sonda mea are 3 metri. Tb sa-l intrebi pe om ca sa fii sigur, parca tin minte ca avea si cu 1.5 metri (asta acum 5 ani).

Toate sondele ar trebui sa mearga cu toate controlerele atat timp cat e aceeasi mufa, respectiv BNC. Nu cunosc controlerul de la JBL deci tb sa verifici tu ce mufa are. De asemenea, ai putea sa mai citesti o data manualul, sa nu fie vreo minune de genul ca controlerele jbl nu merg decat cu sonde jbl (putin probabil, dar na)

Nu conteaza cu ce calibrezi atat timp cat calibrezi.

Referitor la alegerea sondelor no name de pe ebay, poti considera ca toate au aceeasi calitate, adica slaba. De aia trebuie sa iei 2, ca sa nu ramai in pom cand ti-e lumea mai draga. Eu le foloseam cam 1 an de zile (pana cand nu se mai puteau calibra), dar asta nu inseamna ca toate merg 1 an de zile. Se poate intampla sa crape dupa 1 saptamana.

Daca vrei neaparat o recomandare, pot sa-ti recomand pe cea de la gainexpress, ca eu de la el am luat si controller-ul si sondele.
Oricum, eu nu mai folosesc sonde din astea de 5 ani si acum vad ca arata altfel decat ce luam eu, deci chiar nu stiu nimic despre calitatea lor.

Daca iei 2, eu as lua din alea la 6-7 dolari, nu la 20. Habar nu am daca alea la 20 sunt mai bune decat astea la 6, dupa cum ziceam "pe vremea mea" nu erau aceste sonde - eu intr-adevar pe alea de unica folosinta plateam 20 usd, de aia am si facut switch la aia reincarcabila de 40, ca era mai economic.
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=ph+electrode&_sop=15

Sau poti sa o iei pe aia reincarcabila pe care o am eu la 40, dar tb sa iei si solutie de KCL ca sa o reumpli (cam la 6 luni - 1 an)

De asemenea eu zic ca trebuie sa iti iei un tester vizual de ph/co2. Asta e valabil cu toate sondele, dar mai ales cu cele chinezesti / no name.
Se pot decalibra din senin si dupa aia stai si te uiti la acvariu si nu intelegi de ce te umpli de alge. :-)

This message was edited 5 times. Last update was at 17/04/2018 09:01:37




NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Humbert wrote:
Nu conteaza cu ce calibrezi atat timp cat calibrezi.



Cand calibrez , pe controller imi apare "rinse sensor in PH 7 solution" , " rinse sensor in ph 4 solution" , controllerul are mufa BNC .
Cred ca PH-ul solutiei de calibrare trebuie sa fie cel asteptat de controller.
O sa cumpar si o chinezarie doar sa vad daca merge pt ca mi se pare foarte mare pretul sondei de la JBL, avand in vedere ca trebe schimbata 1 data pe an plus solutiile de calibrare costul e cam 35 lei / luna

uite exact asta e controllerul si asa il calibrez https://www.youtube.com/watch?v=EYjDSMlbo14

Nimeni pe forum cu controller JBL si sonda chinezeasca ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/04/2018 10:51:24

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

NightOwner wrote:Cand calibrez , pe controller imi apare "rinse sensor in PH 7 solution" , " rinse sensor in ph 4 solution" , controllerul are mufa BNC .


da atunci trebuie solutii de 4 si 7
la controlerul pe care il am eu pot sa specific ph-ul calibrat, adica practic pot sa il calibrez cu orice solutie cu ph cunoscut

dar nu sunt mari diferente fata de solutiile chinezesti, la nevoie merge si cu 6.86 (oricum ph-ul mai variaza si cu temperatura)

dupa cum ziceam, mai important decat valoarea exacta la milimetru a ph-ului este stabilitatea in timp a citirii

adica nu ma deranjeaza daca sonda zice ca am ph 6.8 si el de fapt e 6.7, dar e nasol daca sonda zice azi ca ph-ul e 6.8 si maine zice ca e 6.7 cand de fapt ph-ul apei nu s-a schimbat



teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am si eu un controller Milwaukee, asta: https://www.nevertebrate.ro/set-controller-ph-milwaukee-cu-sonda-14465
A venit cu solutiile de calibrare, pe care le-am aruncat dupa folosire, m-am gandit ca daca se evapora, se modifica pH-ul. Trebuie sa cumpar mai multe si sa calibrez sonda regulat, gen lunar? Asa proaste sunt, se decalibreaza repede?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

E o intrebare buna asta cu valabilitatea solutiilor. Ar trebui sa scrie pe cutie cat sunt valabile.
Adica e clar ca solutia folosita trebuie aruncata, pt ca deja are apa si urme din cealalta solutie in ea, dar intrebarea e cat tine solutia nefolosita.
Eu mi-am luat recent de pe ebay pliculete cu prafuri pt o singura utilizare (se dizolva in apa distilata).
Pentru ca inca aveam de cativa ani solutii de calibrare la recipient de 250ml, le-am testat si pe alea si sunt inca bune.
Nu cred ca se evaporeaza ceva din ele ca nu cred ca au apa in ele, dar sigur ca se pot degrada in diferite feluri. Insa nu a fost cazul cu ale mele.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/04/2018 14:53:36




teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Intrebarea mea era de fapt referitor la sonde. Ma pot trezi ca o sa fuga ph-ul pt ca nu am mai calibrat sonda si luna asta, sau luna viitoare?
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

teddy2k wrote:Intrebarea mea era de fapt referitor la sonde. Ma pot trezi ca o sa fuga ph-ul pt ca nu am mai calibrat sonda si luna asta, sau luna viitoare?


Daca la sondele de 100E gen JBL in cazul meu , trebuie facuta lunar calibrarea , in mod cert chinezariile trebuie calibrate cel putin la fel de des daca nu mai des.
Raspuns final da . Trebuie sa iei solutii de calibrare si sa calibrezi sonda lunar.
La mine, daca nu calibrez lunar , intra controllerul in alarma si incepe sa tziuie . Nu ma mai lasa sa fac nici o masuratoare fara sa calibrez sonda.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/04/2018 14:55:35

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

referitor la recalibrare, teoretic da, ar cam trebui recalibrate lunar - nu e neaparat sa se decalibreze la o luna, dar este posibil, deci e "best practice" sa le recalibrezi lunar.

de aia am zis mai sus ca se recomanda sa ai indicator vizual de ph/co2 in acvariu - in felul asta vezi pe loc daca e sau nu o problema cu CO2-ul si cum la acvariu te uiti cam in fiecare zi, nu mai tre' sa te chinui sa recalibrezi.

eu de exemplu recalibrez sonda cam la 1 an, ca mi-e lene.

This message was edited 3 times. Last update was at 17/04/2018 15:01:11




scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am folosit sonda de la Hanna timp de 2 ani, apoi a murit de tot si nu am mai putut-o recalibra. La Hanna am avut nevoie neaparata de legatura la pamant la neoane, altfel avea eroare de citire. Am folosit sonda de la JBL: e foarte puturoasa la citire, dar exacta. Daca la Hanna citea in cateva secunde ph-ul, la JBL asteptam si 1min-2 min sa imi indice valoarea. Acum folosesc de la Dennerle sonde. Sunt rapide, tot asa in cateva secunde imi citesc valorile. Despre sondele de la Milwaukee nu stiu nimic, insa stiu cateva cazuri in care posesorii de controlere de la ei s-au plans de calitate(erori + defecte). La controlerele folosite de mine Artz Elektronik si Dennerle, pot spune ca amandoua sunt foarte bune si se poate regla alarma de recalibrare a sondelor( o luna si peste). Eu prefer recalibrarea lunara, deoarece consider ca imi da o siguranta mai mare in exactitatea masurarii ph-ului. Solutiile de calibrare au pe ele termene da valabilitate in genere de 2 ani

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am folosit asa:

- sonda JBL - dupa un an si ceva a crapat, in plus a fost scumpa.
- sonda Pinpoint - pret excelent, calitate foarte buna

Ce as alege acum, daca..

- sonda Dupla reincarcabila.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu am folosit asa:

Ce as alege acum, daca..

- sonda Dupla reincarcabila.


Perfect !
Asta cautam .
Merci mult pt pont !
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In domeniul CO2, Dupla au fost tatici. De exemplu, controllerul Dupla Alpha e o piesa simpla, dar state-of-the-art.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

Auuuu ... ziceam ca JBL e scump la 100 E.

Dupla e 162E la prima strigare si nici nu e reincarcabila : https://www.ebay.com/itm/Dupla-80290-PH-di-elettrodi-Set/152906258089?epid=0&hash=item2399ec56a9:g:afkAAOSwZFdagtg-

Pe unde gasesc sonda dupla reincarcabila ? o mai ai ? o vinzi ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dupla e mai scumpa, dar te tine o viata sau pana o spargi.

Eu nu mai am nimic de ceva vreme, am incheiat socotelile cu apa dulce.

Daca vrei ieftin, cauta sonda Pinpoint (eu luam de la nevertebrate)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

o fi buna aia de la dupla, dar e mult prea scumpa si mai e si greu de gasit in Romania

pentru mine cea mai buna varianta e sonda aia reincarcabila no name pe care o am eu



dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu n-am contrazis pe nimeni, mi-am expus parerea personala ;)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
armin
Junior member

Joined: 12/01/2009 17:08:29
Messages: 46
Location: bucuresti
IP:
Offline

Ma poate ajuta cuneva sa calbrez o sonda dupla reincarcabila?
Multumesc
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com