[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salutare la toata lumea,
De curand am luat un acvariu pentru fiica mea.
Mentionez ca nu am avut niciodata unul si ca nu stiam nimic despre acvaristica, dealtfel nici acum nu stiu mare lucru.
Am luat acest cvariu:
https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-Eheim-Aquapro-60-negru-include-iluminare-incalzitor-filtru-termometru-plasa-de-prins-peste-purificator-de-apa-fara-dulap-de-baza/7268928/produs.html
Am pus solutia pentru ciclarea apei acum 4 zile si am fost la un magazin specializat cu pesti iar tipul de acolo mi-a zis ca pot pune deja ceva sanitari, lucru pe care l-am si facut ieri, urmand ca peste 3 zile sa merg sa iau si restul de pesti.
O prima intrebare ar fi una legata de iluminarea acvariului.
Am observat ca am o temperatura a apei de 26-27 grade, in casa temperatura fiind acum 23-24 grade. Incalzitorul apei din acvariu nu functioneaza.
Iluminatul acvariului consta intr-un tub fluorescent Sylvania de 15 W care se incalzeste.
Mi-am pus problema de temperatura care va fi in timpul verii care daca in casa o sa urce pana la 26-27 grade, inseamna ca in acvariu va putea ajunge si pana la 30 grade.
Oare e prea mult? Exista posibilitatea sa schimb tubul cu unul pe led? Oricum, e suficient acel tub fluorescent de 15 wati?
In acavriu am pus deocamdata plante sintetice.
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Salut, pana la lumina, ar trebui sa te preocupe ciclarea acvariului. Vanzatorul din petshop, e ultimul la care ceri sfaturi, el trebuie sa vanda!Uita de pesti in urmatoarele 3 saptamani. Poti scoate incalzitorul, il folosesti de la toamna. Scoate si plantele artificiale, cateva plante easy, fara mari cerinte, vor ajuta procesul de ciclare. Ca ultim sfat, cauta si citeste pe forum articole despre ciclare, startare acvariu nou.. Succes!
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

M-ai luat cam tare, erau bune si cateva explicatii.
Spune-i fetitei mele de 6 ani ca mai trebuie sa astepte inca 3 saptamani cand abia a inteles ca trebuie sa astepte una.
O sa iti urmez sfatul cu privire la articolele despre ciclare, totusi vad ca sanitarii pe care i-am pus ieri sunt ok si pe deasupra oricum voiam sa iau pesti cat mai nepretentiosi gen guppy, neoni, molly, platy.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Pesti pe care ii sugerezi tu o sa iti ofere experiente neplacute mai ales la inceput, ia si tu pesti foarte nepretentiosi cum ar fi tetra si puntius:
-Gymnocorymbus ternetzi https://goo.gl/images/dvLvWM
-Puntius(Barbus) Tetrazona https://goo.gl/images/ZqUutk
-Puntius conchoniushttps://goo.gl/images/ETpf2A
-Zebre - Brachydanio Reriohttps://goo.gl/images/LpWkmM
astia au vesta antiglont, ciclezi acvariu cu tot cu pesti numai sa ii tii in grup de minim 6, in rest le dai de mancare si schimbi apa 50% la 2 zile pana se cicleaza acvariu, dupa aceea la saptamana.

Ia o priza programabila pentru iluminare, si chiar daca ai temperatura mai mare in timpul veri atat timp cat e constanta e ok, e grav cand sunt schimbari bruste la interval scurt de timp in sus sau in jos.

Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2018 21:22:24


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi, chiar vroiam cel putin pentru inceput pesti nepretentiosi doar ca eu nu i-am identificat corect. Banuiesc ca trebuie sa schimb apa la 2 zile dupa ce pun ceilalti pesti. Cum stiu cand s-a ciclat apa?
Am facut intre timp ceva teste si se pare ca nu stau bine la duritatea apei. E posibil sa nu fie prea relevante testele din cauza ca inca nu e ciclata apa?
Am luat priza cu temporizator, o folosesc deja.
O sa studiez intre timp si cum se curata acvariul, inca nu stiu si nu am nici ustensilele necesare.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2018 09:12:55

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

La ciclare daca nu ai teste la picatura nu prea ai cum sa iti dai seama, te opresti dupa patru saptamani si te uiti daca vezi sau simti ceva in neregula faci un schimb de apa.
Cat despre chimia apei las-o asa cum vine de la chuveta, ai sa faci mai mult rau decat bine.
Ca si adaugare ia o mana de Elodea https://goo.gl/images/AqBnJa si punele in acvariu cum vrei poti sa o lasi plutind in apa sau fixata de substrat nu prea conteaza, e planta super simpla si e sugativa de amoniac, elimina din apa in ordinea asta NH3>NO2>NO3>NH4.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc frumos, s-a notat.
Ce inseamna teste la picatura?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2018 11:05:38

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Test picatura arata asa: https://goo.gl/images/UNQiZU sau https://goo.gl/images/V9VG2o sunt mai multe branduri eu am de la sera si ma cam inerveaza sunt in jur de 50lei bucata, ca si sfta dca nu esti inca serios cu acvaristica arunci bani degeaba, acum zici ca ai se la folosesti dar cu cat prinzi mai multa experienta nu ai sa le folosesti deloc, eu cand vad ca e ceva in neregula la apa din acvariu schimb apa
Test betisoare https://goo.gl/images/J9JUma sunt niste prostii, le poti folosi daca stau albe nu ai nimic daca se coloreaza e ceva din ce scrie pe betisor

Bafta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

OK, am inteles. Mie mi-a vandut baiatul de la magazin exact pe cel din ultimul tau link., pret 80 lei.
Am mai aruncat si pe plantele sintetice pe care le-am pus in acvariu aproximativ 200 si am inteles ca nu am facut bine.
Cam arunci bani fara rost daca nu te pricepi dar asta e.
[Thumb - 20180412_125711_HDR.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 16/04/2018 11:59:50

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu ai alta solutie decit ciclarea “din mers”. Daca asta te consoleaza, nu esti primul care pateste acest lucru. Asadar, schimb de apa de 30% din trei in trei zile, timp de trei saptamini. Periodic testezi nitritii. Daca ii tii sub 0,1 ... merge, la limita dar merge. Apa trebuie pregatita din timp, hranesti pestii cu moderatir (fix cit pot ei minca la o masa). O data pe saptamina ar fi indicat o aditie de Filter Medium. Dupa trei saptamini poti rari schimbul de apa pina la 25% pe saptamina.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS Daca acvariul este doar pentru copil, lasa castelul acolo unde e, nu te va judeca nimeni pentru asta. Mai tirziu poti sa-l inlocuiesti, ca sa se bucure si pestii de un mediu mai prietenos! Mai tirziu poate inlocuiesti si filtrul ala intern cu ceva extern, mult mai eficient.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2018 14:26:39


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, dupa cum am mai zis, acvariul este pentru fetita mea iar castelul e in conceptul ei un fel de confort sporit (ca doar nu o sa lase pestisorii sa doarma pe afara). Daca o prinde microbul, (si eu voi fi mai experimentat) atunci o sa ma gandesc si la un acvariu mai mare, filtrul extern, etc.
Referitor la ciclarea apei, oare unde am gresit? Am bagat sanitarii prea repede, trebuia sa astept mai mult? De ce mai trebuie sa astept 3 saptamani? Atat ar trebui sa dureze ciclarea in mod normal?
Cum ma sfatuiti, sa iau in curand ceilalti pestii sau sa ma astept.
Dupa cum am scris mai sus, am luat doar sanitarii: 9 in total.
4 Albino Corydoras si 5 pe care nu mai retin cum ii cheama (sunt utili pentru curatarea sticlei acavriului). Oare nu sunt prea multi pentru acvariul meu?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acum am ajuns acasa si observ ca acum apa e limpede.
Sa fie asta un semn bun.
Atasez o poza, sunt si cele doua specii de sanitari in ea.
Poate ma ajutati sa identific si ceaa de-a doua specie.
[Thumb - 20180416_165408_HDR.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Otocinclus ... cred ca vad bine, nu seamana cu SAE, nu vad bine pe poza.
Daca sunt Oto, au toate sansele sa dispara in urmatoarele citeva zile.
Scuze, dar asta e! Daca sunt foarte norocosi si rezistenti, poate supravietuiesc.
Cum inca nu ai alge in acvariu, incearca sa-i ajuti cu citeva rondele de castravete,
oparite si fixate cu scobitori pe fundul acvariului. Sunt si tablete speciale pentru ei.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/04/2018 16:18:43


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai ar face bine sa reziste acum ca s-a limpezit apa.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu e neaparat ca ai dat banii degeaba pe plantele de plastic.

cu plantele naturale situatia sta asa: sunt bune pt acvariu, fac mult bine, arata grozav, iti permit sa tii pesti mai multi decat daca nu le-ai avea (pentru ca ele mananca nitratul din apa care e nociv pt pesti si dau si oxigen), dar si complica lucrurile, uneori destul de mult (le trebuie o combinatie echilibrata de lumina, co2 si nutrienti gen nitrat, fosfat, potasiu si microelemente.

deci depinde de tine cat vrei sa te complici.

mie mi se pare ca acvariul arata f bine dpdv estetic asa cum e acum.

poti sa il tii fara plante naturale, dar tb sa ai grija sa nu suprapopulezi cu pesti, sa schimbi apa saptamanal si mai ales sa nu hranesti in exces, ca mancarea in exces e dezastru (tb sa le dai 1 data sau maxim de 2 ori pe zi, nu mai mult decat mananca in 2-3 minute)

pestii au nevoie de f putina mancare si oricum mancarea asta pentru ei e foarte concentrata iar orice mancare neconsumata polueaza semnificativ apa, deci e foarte important.

ai putea sa mai iei niste melci, ca mai aduna si ei mancarea in exces.




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Pai ar face bine sa reziste acum ca s-a limpezit apa.


Gresit! Otocinclus are nevoie de alceva decit apa limpede. In apa aceea limpede se chinuie.
Sa speram ca iti apare mai repede algele maro, specifice ciclarii (desi e mai greu cu schimburile dese de apa)
sa aiba si ei ceva sa manince.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/04/2018 16:21:04


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si eu care ma bucurasem...
Pot sa ii ajut cu ceva?
Ca doar nu trebuie sa habiteze in apa tulbure.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Da, dupa cum am mai zis, acvariul este pentru fetita mea iar castelul e in conceptul ei un fel de confort sporit (ca doar nu o sa lase pestisorii sa doarma pe afara). Daca o prinde microbul, (si eu voi fi mai experimentat) atunci o sa ma gandesc si la un acvariu mai mare, filtrul extern, etc.
Referitor la ciclarea apei, oare unde am gresit? Am bagat sanitarii prea repede, trebuia sa astept mai mult? De ce mai trebuie sa astept 3 saptamani? Atat ar trebui sa dureze ciclarea in mod normal?
Cum ma sfatuiti, sa iau in curand ceilalti pestii sau sa ma astept.
Dupa cum am scris mai sus, am luat doar sanitarii: 9 in total.
4 Albino Corydoras si 5 pe care nu mai retin cum ii cheama (sunt utili pentru curatarea sticlei acavriului). Oare nu sunt prea multi pentru acvariul meu?


Ciclarea este un termen generic care deriva din ciclul azotului. In filtru si substrat se dezvolta treptat o colonie de bacterii care elimina amoniacul si respectiv nitritii, produsi ai descompunerii materiei organice. Acum aceasta este la nivel minim dar va creste odata cu adaugarea de pesti si hranirea acestora. Colegii te-au sfatuit sa citesti despre ciclare si filtrare biologica, acolo gasesti detalii (cauta in sectiunea "Apa"). In plus, filtrul intern va deveni o problema, in timp.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

cr1st1an wrote:Si eu care ma bucurasem...
Pot sa ii ajut cu ceva?
Ca doar nu trebuie sa habiteze in apa tulbure.

Ti-am scris mai sus ce poti face.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com