[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aragonite sand vs spartura de coral  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

De ceva timp am sesizat o scadere treptata a valorilor Ph si Gh in acvariul meu. Ph de la 8-8,1 a ajuns acum la 7,8 iar Gh ul de la 12 este acum la 9. asta in ultima luna. La ultimul schimb apa de la robinet avea Ph 7,5...Ph ul l am sustinut cu Seachem Malawi Buffer dar pentru un acvariu de 720l nu e cea mai ieftina varianta...
Am decis sa folosesc un buffer natural si m am gandit la spartura de coral dar nici asta nu gasesc aici, unde locuiesc. O alta varianta ar fi aragonite sand dar nu gasesc prea multa informatie corelata cu apa duce. Cu toate astea am inteles clar ca este folosit cu malawi. M ar interesa ceva detalii, pareri, daca ati folosit....Ce cantitate sa folosesc, daca are acelasi efect in saculeti in spatele decorului( in filtre nu am loc, in spatele decorului mult spatiu), daca trebuie schimbat dupa o perioada, etc...
Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 12/04/2018 22:28:19

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La mine apa e chiar mai moale decat la tine si cam acelasi lucru il caut si eu.
Doar ca eu vreau sa folosesc aragonit ca si substrat.
Exista granulatie mica, 1-2mm, si are marele avantaj ca il poti folosi in cantitati mari.
Sunt multe variante pe piata dar inca nu m-am hotarat pe care sa merg.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Fratilor intr-ale suferintei, solutia e simpla: nisip de pe plajele Romaniei! Nisip care e de fapt o spartura foarte fina de scoici, adica ceva cu carbonat si calciu parca. Si daca ati vedea depunerile de calcar de pe marginea bazinului meu, m-ati crede pe cuvant! Chit ca pH-ul si duritatea apei nu le-am testat never.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hmmm, as fi curios cat ai duritatea.
Poate ne sincronizam intr-o dimineata si trec sa facem un test rapid.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Marea mea curiozitate e daca nisipul asta are un efect pozitiv in saculetii asezati in spatele decorului 3D care imi ocupa aproape 1/3 si acvariu...deci loc e destul. trebuie sa l bag in saculeti ca sa l pot curata la o perioada de timp altfel accesul este destul de dificil. mi e teama ca in saculeti sa nu fac mai rau, sa se acumuleze gaze, etc. apa este circulata ok in spate pt ca de acolo se alimenteaza doua Eheim 2180 si un JBL 1920 .Apa filtrata intra in acvariu in fata decorului. Schimbul se apa fata-spate se face prin 7 site de 60mm diametru amplasate in decor.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Si eu ma gandeam sa l folosesc ca si substrat dar am un nisip alb care mi place si ulterior cand am sa schimb decorul imi doresc un nisip negru
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu siguranta ca are efect indiferent de locatie, atata timp cat e in apa.
Este spartura de coral si mai mare, de 15-25mm. Probabil e mai indicata pentru ce vrei tu.
Dar atentie, nu tot ce se vinde sub denumirea de aragonit/spartura de coral e la fel de solubil in apa.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

aici am gasit aragonite de la Natural Ocean cu granulatie 0,5-1,7....sincer si eu ma bucuram sa fie mai mare...sau am mai gasit CaribSea Seaflor Super 1,2 4mm dar e spartura de coral cu ceva cochilii mici nu e aragonite

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 13:51:10

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Laurentiu, cand vrei tu intr-o dimineata.
Eu nu l-as pune in saculeti in spatele background-ului pe motiv ca circulatia apei acolo e muuult redusa, iar un curent de apa mai puternic, existent in bazin, are un efect de spalare care favorizeaza dizolvarea lenta a substantelor chimice in apa. Chiar daca alimentarea filtrelor se face din spatele decorului nu l-as pune acolo...am si eu absorbtii de filtre acolo si evacuare tot in spatele decorului, dar parca am o retinere.
15-25mm mi se pare cam mult la malawieni care au obiceiul, chiar mai frecvent decat Tropheusii, de a lua nisipul in gura si de a-l plimba prin bazin, ranirea buzelor fiind mai posibila. Cu cat mai fin, cu atat mai bine. Aparent foarte fin ar putea "castiga" un aspect malos, dar nu se intampla asa in realitate.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Calin, eu ziceam de granulatia aia in cazul ca-l pune in spatele decorului.
Eu am asa ceva dar e in sump, in saculeti.
In cazul substratului eu nu as pune nimic mai mare de 1-2mm.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dimidragos wrote:aici am gasit aragonite de la Natural Ocean cu granulatie 0,5-1,7....sincer si eu ma bucuram sa fie mai mare...sau am mai gasit CaribSea Seaflor Super 1,2 4mm dar e spartura de coral cu ceva cochilii mici nu e aragonite


Uite aici o discutie pe tema asta http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/41809.page#p386927
Daca ai posibilitatea ia cate 1kg din fiecare si fa un test intr-o galeata.
Doar asa mergi la sigur. Carbonatul de calciu in natura se gaseste sub multe forme, cea mai solubila fiind aragonitul, cea mai insolubila fiind calcitul.
Multe produse se vand sub forma de aragonit dar nu se specifica procentul.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 14:49:48

dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Ai dreptate am sa l comand si il testez in o galeata, totusi alta varianta nu am decat sa l pun in spatele decorului. o alta varianta ar fii sa mi golesc o tava din canistra si sa inlocuiesc filtrarea mecanica cu aragonite. Dar nu as avea spatiu decat pt max 4 litri...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

4l de aragonit la 720l de apa e cam frectie.
Eu as inlocui substratul, este nisip aragonit de granulatie mica care arata foarte bine.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com