[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Red Sakura  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o problema cu Red Sakura pe care i-am cumparat acum 2 saptamani ,au inceput sa moara cate unul pe zi de cateva zile .
In general sunt vioi dar nu prea mananca mancarea pe care o pun in acvariu ,mai mult cigulesc de pe decor si geamuri.
Apa in care au venit ei avea un TDS de 335 eu in acvariu am TDS 160-170(osmoza) dar am facut aclimatizare lunga pana sa ii bag in acvariu si aproape o saptamana jumate nu au avut nimic.
Care credeti ca poate sa fie cauza deceselor?
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=r1YW6_nY-L8[youtube]

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2018 19:38:30

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

pH, GH, KH?

Pune-le o bucatica de banana coapta - RCSii mei le adora.
Le mai plac pastilele pt. pleco (JBL sau Sera) si mincarea pt. creveti de la Tetra (aia la plicuri).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu la amano , sakura red/yellow si red cherry le dau JBL pleco si pastile de la Tetra pt creveti
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

GH-4
KH-1
PH-6.7
Mancare am vreo 12 feluri speciala pentru creveti dar nu au apetit la banana sau spanac oparit nici nu se uita.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Le ai toate cam mici. Uita-te cum poti mari GH pe la 6-7.
La KH 1 poti sa ai variatii mari de pH - depinde si cu ce le-ai masurat.

Pui apa de osmoza de ai valori din astea? Vad ca nu (din buletinele de analiza - cam asa e apa la voi).

Vezi pe unde gasesti niste spartura de calcar sau marmura ca sa maresti duritatea apei. Crevetilor nu le place apa moale - au nevoie de saruri ca sa isi formeze "cochilia" cind isi schimba "pielea". Cred ca poti sa adogi si sare Epsom ca sa maresti Kh.

Poate inaltimea sa Faraonul o sa poate sa-ti dea sfaturi mult mai bune.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Apa o am de osmoza,o sa pun niste apa de la robinet sa mai cresc valorile putin.
Am observat la creveti ca au piceoarele cam de un alb mat ca si cum ar fi o inflamatie ,a-ti mai intalnit aceasta problema, sa fie ceva paraziti?
Crevetele din filmare a murit in acea pozitie parca a paralizat.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Liv wrote:Crevetilor nu le place apa moale - au nevoie de saruri ca sa isi formeze "cochilia" cind isi schimba "pielea".

Nu cumva asta depinde de crevete?
Nu stiu cum e la red sakura, dar la caridine (ex red crystal) stiu ca le trebuie gh 4-6 si kh 0-4 cu ph tot usor acid.
Gresesc?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 07:43:59




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu gresesti.

Uite o lista cu parametrii apei:

https://www.discobee.com/blogs/news/17030569-dwarf-shrimp-water-parameters

Neocaridina vrea ceva mai multe saruri in apa.

Totusi la atache2000 se mai intimpla ceva. Cum are paramerii cam prea mici pt. RCS cred ca ar trebui sa ii mareasca.

La mine stau in pH=7, gH=9, kH=6, TDS=150-300 la 24 de grade Celsius plus CO2 - mult peste parametrii recomandati, practic in apa de la robinet - si se inmultesc fara probleme. Cred ca am citeva sute. Totusi eu i-am luat de la cineva din Bucuresti si erau deja obisnuiti cu aproximativ aceeasi parametri. Am si eu alta problema care nu i-am dat de cap (ca tot nevertebrate sint) la mine nu traiesc melcii - nici comunitari (Physa sau Planorbis), nici Pomacea. Fara sa am nici o idee de ce. Fac pui , se inmultesc 6-8 luni, dupa care mor in masa in interval de 2-3 luni.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 08:30:20


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

merci de link, mi l-am salvat, ca vreau sa ma apuc si eu de creveti (CRS)

numai o singura problema am, si anume temperatura: cum faceti voi sa nu aveti mai mult de 23 de grade vara, ca la mine sunt 28-30 in acvarii
la marin m-am blindat cu ventilatoare, am leduri, sper ca o sa reusesc un 26.
dar la marin am auto top off, ca fara el nu ar merge solutia cu ventilatoarele

asa ca la apa dulce probabil 28-30 o sa fie, or, inteleg ca pt creveti e moartea

deci care e maximul temperaturii pt creveti din astia mai fitosi in viata reala? (red cherry rezista si la 30, ca din astia am avit tot timpul in plantat)
vad ca pe site-ul asta dat de tine vad numai 23.
(e ca pe olx: care e ultimul ultimul pret ))

This message was edited 3 times. Last update was at 13/04/2018 09:35:40




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Fara chiller sau aer conditionat folosesc tot ventilatoare la greu. Ledurile sint scoase deasupra capacului (cam 70-80% din curentul de la leduri se transforma tot in caldura - mai putin decit la neoane). 4 fan-uri de 12-14 cm diametru valuresc vara apa (pierd cam 5 litri de apa pe zi in perioadele calduroase). Temperatura se mentine cam la 27-29 de grade Celsius cind am in casa 30-33 de grade. Din cite am citit la 31 -33 de grade Celsius RCS nu mai rezista decit citeva ore (sper sa nu am ocazia sa vad asa ceva).

Uite aici un proiect care a avut succes - scrie ca a avut CRS nu RCS:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40037.page

Desi au ajuns la 31-32 de grade, variatii mari de temperatura crevetii si Microrasbora s-au inmultit.

Si cu temperatura minima e o chestie ciudata. E data pe la 20-21 de grade, la 18 grade nu se mai inmultesc, la 16 grade incep sa moara. Dar am citit de mai multe cazuri cind au fost transportati la 14 grade fara pierderi.

Asa a nu am reusit sa ajung la nici o concluzie. Variatiile de temperatura in zonele in care cresc natural (Taiwan si Hong Kong) sint de la 13 la 31 de grade Celsius si cum nu au disparut din zonele respective presupun ca le suporta. Daca neocaridina provine de fapt din Japonia atunci variatiile de temperatura ar putea fi si mai mari. Adica tot la nici o concluzie nu am ajuns. Si informatiile despre habitatul lor natural sint cam contradictorii - ca traiesc in izvoare limpezi si repezi sau ca sint din balti si lacuri cu vegetatie in descompunere.

Ce pot sa spun despre RCS e ca la mine au apa nu foarte curata (are suspensii destule de la ancistrusi - parametrii apei sint mai sus), cu circulatia apei destul de zdravana - cca. 1500 litri/ora (valoarea asta e la ochiometru cu filtru extern cu 4 litri de Siporax + pompa de valuri). Se inmultesc fara probleme, am dat vreo 200 din ei (cite 25-35 bucati de fiecare data) fara sa observ ca le scade sau creste numarul. NH3=0, NO2=0, NO3 variaza de la 5 la 30 - il mentin deliberat mai mare pt. plante. Resturile de frunze/ plante le mai adun la schimburile de apa altfel ramin in bazin. Creveti morti am vazut de 2-3 ori (dupa intreruperi lungi de tensiune), am permanent pui de toate marimile.

Dupa cum vezi nu prea am nici un parametru corect la apa (doar NH3 si NO2 sint la 0) dar traiesc bine mersi. Cind o sa am timp o sa bag si 10-20 de Sakura Red ca sa obtin o dezvoltare incrucisata. Singurul lucru care l-am facut (inclusiv la altii) a fost aclimatizarea indelungata - 2-3 ore la picatura.

Uite si un post despre cresterea CRS:

https://www.ukaps.org/forum/threads/a-guide-to-crystal-red-shrimp.19724/page-3

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 11:43:57


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am avut 2 serii de CRS in ultimii 4 ani pe care am zis ca pot sa-i tin intr-un acvariu normal, dar s-au curatat ambele in max 2 luni
acum nu stiu exact ce i-a terminat, ca nimic nu era potrivit in acvariul ala pentru ei, dar bine nu s-au simtit de la inceput si se vedea asta

asa ca am zis ca daca mai incerc inca o data o sa fac totul ca la carte, cu apa de osmoza mineralizata, cu substrat special etc numai ca problema asta cu temperatura ma da peste cap

@atache2000, scuze ca am poluat topicul

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 11:59:33




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

E o situatie ciudata la amindoi. Toata lumea zice ca CRS se cresc la fel de usor ca RCS.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:@atache2000, scuze ca am poluat topicul

Nu este nici o problema chiar ma bucura aceste discutii ,legat de parametri mei ma gandeam sa pun si CRS SI CBS in acels acvariu si de aceea am scazut parametri pentru a se obisnui Red Sakura cu valorile pentru CRS .
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca ai mei creveti au Vorticella ,daca stiti un tratament si cauzele as fi foarte recunoscator
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pui doar apa de osmoza si atat?
Sau combini cu apa de robinet?
Sau pui shrimp salt?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

atache2000 wrote:Se pare ca ai mei creveti au Vorticella ,daca stiti un tratament si cauzele as fi foarte recunoscator


Se pare ca sarea marina da rezultate.

https://www.google.ro/search?q=Vorticella+and+shrimp&oq=vortice&aqs=chrome.0.69i59l2j69i57j69i60l3.5273j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://skfaquatics.com/forum/topic/5052-shrimp-diseases-and-diagnosis/



This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2018 07:45:52


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Multumesc,am gasit si eu acele articole si le-am facut o baie in apa cu sare neiodata acum sa vedem cum se comporta.
Nu stiu ce sa fac cu acvariul sa nu ramana infectat in continuare.
Apa o combin osmoza cu apa de robinet trecuta prin filtrele dinaintea membranei de osmoza.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am Red Sakura in acvariul de 400 de litri. Din 10 exemplare primite de la Seba, acum am peste 100 dupa 6 luni. Folosesc apa de OI la schimburi de 25% pe saptamina. Am pH intre 6,8 si 7, gH 6, temperatura setata la 23 de grade (prin termofiltru). Tot aici am Amano, care merg bine. Am avut insa 20 de Red si Black Cristal care au disparut in mai putin de doua luni. In acvariul de 45 de litri am toate natiile adunate (un pachet primit tot de la Seba) in apa cu parametri asemanatori. Se inmultesc in draci RCS, Sakura, Rili, ... Din 10 Cristal Black au ramas 5 dupa 6 luni insa nu se inmultesc si pace. Habar nu am ce concluzii sa trag, vorba colegilor care au postat mai sus.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai concluzia e destul de evidenta zic eu: caridinele nu-s ca neocaridinile :-))



 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com