[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce specie este?  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare , stie cineva ce peste este acesta ? banuiesc ca este un puntius , dar are un comportament similar cu SAE
[Thumb - Screenshot_20180404-113253.png]

severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Buna seara! Daca ajuta pe cineva, am trecut de la severul la o pereche de scalari , si am luan la gramada niste rodostomus si asta era printre ei , de unde l-am luat mi-au zis ca ar fi venit accidental cu niste carasi , si eram convins ca era un puntius ceva , dar nu , si ma intereseaza destul de mult ca nu stiu ce tin in acvariu , si am cautat destul de mult , ori sunt prost si nu stiu ce sa caut , ori e un hibrid , ce-i drept nu am nici timp sa caut prea mult .
Daca nu deranjez pe nimeni , cu ocazia asta , donez sau schimb o pereche de severum gold, am 2 depuneri la ei si au cam intre 15-20 de cm , ii dau doar prin valcea , sau daca are cineva drum prin zona mea ii dau cu cea mai mare placere , acum ii am in 200 de litri si nu prea vreau sa incep un acvariu mai mare momentan.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestele ala al tau pare sa fie un Black lined barb (Puntius pleurotaenia): https://www.reef2rainforest.com/2015/06/22/biotope-video-sinharaja-national-park-sri-lanka/


PS: O sa vin eu dupa severumii aia, vorbim pe PM.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Salutare! Daca ajuta pe cineva , si intampina asa ceva , am descoperic ce specie este , si probabil cum a ajuns in petshop , pestele se numeste pseudorasbora parva , si este un peste asiatic , care se gaseste si la noi in tara , si poate sa fie invaziv si in crescatoriile de pesti , de unde am facut legatura , daca la petshop a venit cu carasi, banuiesc dupa aspectul lor ca erau crescuti in balta .
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Am eu unul pe care nu il pot expedia din casa pentru ca e preferatul sotiei si fetei.... . A fost prins la undita de fimiu, dintr-o baltoaca efectiv, carat de la Craiova la Bucuresti acu se lafaie singur intr-un acvariu
Rezistent peste, galagios (are o formatiune cornoasa in zona bucala cu care daca loveste in geam se aude un zgomot infundat) dar si o pacoste. Mananca orice, daca ai plante cu frunze marunte si fragile (gen sessiflora sau myriophilium) le va toca cand are chef..

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2018 14:38:49


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am plante cu frunze mai tare , se vede ca incearca sa manance din ele , dar acum e prea mititel , astept sa creasca si il trimit la carasi in iaz
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com