[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor...vreau gazon de acvariu :D  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
GalaStray
Unripe member

Joined: 21/05/2017 15:14:45
Messages: 4
IP:
Offline

Salutare salutare!

Ca sa incep bine, zic sa dau detalii Sunt nou pe aici dupa cum puteti vedea si as dori sa imi fac un acvariu cu un strat frumos de gazon pe jos(bineinteles) si sunt in dilema in ceea ce priveste substratul ...pana acum am folosit un AquaBasis Plus de la JBL in strat de 4 cm si peste am presarat vreo 2-3 cm de piatra sparta de rau(ma gandesc sa o schimb din cauza algelor si nivelului de silicati prea ridicat) Am citit cum ca ar trebui sa adaug alti 4 cm de JBL Manado sau ceva de granulatie asemanatoare insa imi e frica ca o sa se murdareasca apa mai ales daca incerc sa il sifonez din cand in cand(am amintiri urate cu JBL Aquabasis si sifonarea )...In final as dori sa am un acvariu cu ierbuta din abundenta

Specificatii Acvariu:
Volum:60l(se poate umple pana la 70)
Filtru: Diversa Claro 1000(cam puternic,da stiu)
Heater: Diversa Thermo 50W
Lumina:Tub T5 13W 650 lm(ar veni 11 lm pe litru,cand ar trebui undeva la 35-40..asta e alta problema pe care o voi trata intr-un topic viitor daca nu gasesc raspuns
Plante:Rotala Indica
Animale:2XScoici de rau , 15 guppy majoritatea foarte foarte mici, un caras prietenos, Molly Galben , 4 neoni....suprapopulat...rezolv eu

oviwankenobi
Member

Joined: 17/04/2013 09:28:00
Messages: 163
Location: Brasov
IP:
Offline

daca nu ai o instalatie co2 nu o sa-ti creasca niciun gazon,

Carpacio ochio acvarist
Bloody Mary shrimps
GalaStray
Unripe member

Joined: 21/05/2017 15:14:45
Messages: 4
IP:
Offline

Niste anubias barteri ar fi din nou o solutie interesanta pentru mine Sau cel putin niste muschi de Java...Anyway intrebare inca ramane...oare cum se comporta JBL Manado?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2018 18:05:06

Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

GalaStray wrote:...oare cum se comporta JBL Manado?


Am eu jbl manado ca substrat...ce ai vrea sa stii despre el? E un substrat inert...dar are capacitate de a absorbi nutrienti din masa apei pe care ii elibereaza in timp...sau cel putin asa spun producatorii

Ai optiunea sa pui ceva nutriti sub el gen "jbl aquabasis"...sau ceva "root tabs" sau tablete cu nutrienti care se dizolva treptat...asa am procedat eu...

L.E: ca gazon low tech...poti incerca marsilea hirsuta ori micranthemum micranthemoides

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2018 19:32:54


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Daca te multumesti cu java moss, ala e chiar usor de obtinut indiferent ce substrat folosesti sau daca ai sau nu co2. Creste rapid, si tot trebuie tuns. Acum sa nu intelegi ca i-ti recomand sa nu pui co2, ca banuiesc ca o sa pui si altceva decat java moss
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In configuratia actuala nu ai sanse la un gazon adevarat. Lumina e prea slaba, carasul o sa zica bogdaproste pentru gazon, solul nu corespunde, nu ai co2.
Daca vrei gazon:

- pune la punct sistemul de iluminare, sa ai intre 0.5 si 1w/litru
- fa rost de un sistem co2 (diy/semi-profi/profesional, in functie de buget)
- scapa de caras (carasul mananca orice ii incape in bot si in plus necesita un acvariu mult mai mare)
- alege un sol adecvat (fie un sol complet, fie combinatie substrat fertil + sol inert, vezi pe forum ca sunt sute de discutii)

Confirm ce spune Disciponel, marsilea hirsuta e o planta de gazon cu cerinte mai scazute (nu te scapa de cele 4 puncte de mai sus). Daca n-ai lumina suficienta, o sa te trezesti ca in loc de gazon vei avea o plantatie de 10 cm inaltime (daca supravietuieste).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scapa si de scoici. Procesul lor de inmultire presupune ca gazda branhiile pestilor. Insa nu toate larvele parasesc zona de fixare.
In absenta carasului sau a altor pesti care barboteaza substratul, iti recomand Eleocharis Pusilla Mini. Nu are cerinte prea mari si acopera bine substratul.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2018 21:12:07


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eleocharis pusila mini , creste destul de inc3t dar e frumoasa. Obligatoriu CO2 .
TREBUIE sa vezi temperamentul pestelui inainte de a hotara sa renunti la el. Eu am caras in bazin plantat si nu distruge nimic. Si chiar cu gazonul recomandat de colegul Silviu. Stii cum e carasul meu cu plantele ? Ca sinele de tren , paralele , merg una langa alta da nu se ating nici o data. Am auzit si eu povestile cu carasi . Si gandesc ca nu iese fum fara foc , asa ca prima data trebuie sa vezi care este temperamentul pestelui tau.
GalaStray
Unripe member

Joined: 21/05/2017 15:14:45
Messages: 4
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri,am sa tin cont de ele!BTW super comunitate,raspunsuri prompte,la obiect,si bine intemeiate...din nou...MULTUMESC!

As vrea doar sa stiu daca e solubil in apa substratul JBL Manado, pentru ca am niste pesti cam neastamparati si se joaca cu pietrisul.Dar de sifonat?E posibil fara sa il distrugi sau sa il dizolvi?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Manado e un substrat dificil, pentru ca este usor si se raspindeste peste tot. Daca tii in continuare sa cresti gazon, un substrat universal este mai bun. Eu cresc HC si Pussila pe Tropica Soil foarte bine. Insa prioritare sunt lumina si CO2, cum scrie mai sus, altfel muncesti degeaba.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com