[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
E.coli si piocianic  XML
Forum Index » Apa
Author Message
alex.nitza
Unripe member

Joined: 02/04/2018 12:35:28
Messages: 4
IP:
Offline

Salut,

De curand am testat apa din acvariu de curiozitate sa vad ce bacterii traiesc prin ea. La rezultate s-au evidentiat E.coli si piocianic, doua bacterii nu tocmai prietenoase. Ma gandesc ca e posibil sa fie un mediu natural pentru ele, dar va intreb si pe voi ce parare aveti. Exista vreun antibiotic care sa poata fi utilizat pentru tratarea apei?

Multumesc.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Uite aici o discutie referitoare la e.coli
Se recomanda folosirea clorului, apoi un produs pentru declorinare:

https://www.aquariacentral.com/forums/threads/e-coli-in-water-bit-of-an-emergency.263381/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alex.nitza
Unripe member

Joined: 02/04/2018 12:35:28
Messages: 4
IP:
Offline

Da, gasisem si eu discutia respectiva. Clorul e un dezinfectant puternic si sigur, dar mi se pare riscant pentru pesti.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca ai bazin de apa dulce, cred ca e destul de simplu sa separi pestii pentru o zi si sa faci un tratament cu clor.
Da, clorul e daunator pentru pesti, dar in acelasi timp e.coli e daunator pentru oameni (pestii n-au treaba).

Poti sa faci schimburi mai dese cu apa direct de la robinet, fara declorinare pana trece pacostea.
Si pana rezolvi problema, acorda atentie sporita igienei personale dupa ce umbli la acvariu. Desi daca ma gandesc ce inseamna cateva zile la Costinesti.. parca nu mi-as face atatea griji

Ai testat si sursa apei? De unde provine, de la "teava" sau din put?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alex.nitza
Unripe member

Joined: 02/04/2018 12:35:28
Messages: 4
IP:
Offline

Da, e bazin cu apa dulce. Voi incerca treptat cu apa de la robinet netratata. Daca merge, merge. Stiu ce-i poate pielea E.coliului Dezinfectez tot ce folosesc pentru schimbatul apei cu igienol (l-am testat si pe asta si chiar omoara tot), plus spalat puternic pe maini.

Sursa apei e robinetul, dar am verificat-o si e curata. Teoria mea este ca se dezvolta astfel de bacterii in toate acvariile fiind un mediu natural. Am acvariu de mic si n-am patit niciodata nimic. Vorba ta, pe litoralul romanesc am fost cu totii

Singura chestie e ca am copil mic. Altfel nu testam niciodata apa
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

dar eu stiu ca e.coli e o bacterie omniprezenta, inclusiv in aparatul nostru digestiv si ca sunt multe feluri de e.coli si ca chiar si cele agresive te ataca doar pe fond imun depresat.
gresesc?

pe mine ma sperie piocianicul ala gasit in acvariu, dar am citit ca si piocianicul este omniprezent in mediile umede, deci nu mai stiu ce sa cred.

oricum, nici eu nu imi las copiii sa se joace cu ustensilele de acvariu sau sa bage mana in apa iar eu ma spal f bine dupa ce o fac, ca frica pazeste bostanaria.



alex.nitza
Unripe member

Joined: 02/04/2018 12:35:28
Messages: 4
IP:
Offline

Da, piocianicul ma sperie si pe mine mai mult, dar am presentimentul ca se gasesc in toate acvariile. Nu mai ramane decat sa mai testeze cineva apa din acvariu ca sa confirme

Oricum, intram zilnic in contact cu nenumarate bacterii. Cateodata e mai bine sa nu stii
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com