[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mars Aqua Led  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Topic de discutat despre Mars Aqua.

Vineri am primit-o si eu pe cea de 165W, mai dureaza pana o montez ca trebuie sa vad cum o agat.

M-ar ajuta sa aflu de la cei care au lampa la ce inaltime au pus-o fata de apa si la ce putere o folosesc. De asemenea daca o foloseste cineva cu lentilele scoase.

La prima vedere calitatea constructiei e peste asteptari, lampa e f puternica, dar concentreaza lumina ca naiba. Stiam ca asta e pacatul ei, spread-ul prost, dar asta e.



gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare.
Eu tot pe MA o sa merg. Am cumparata una de 165W si mai urmeaza sa mai iau inca una cand ma voi apropia de final. Nu am experienta practica, dar am citit destul despre MA si pot spune ca majoritatea au ridicat-o la peste 18cm. Des intalnita era inaltimea de 9-10'. Vezi ca MSI are MA si este cea de 300W. Cred ca iti poate da mai multe detalii. O sa iti trimit si eu pe privat (nu stiu daca e in regula sa pun aici ) un link cu discutiile despre MA din alte "parti" . Cei mai pretentiosi au dat lentilele jos pentru o imprastiere mult mai buna a luminii, dar din cate am inteles, deranjeaza foarte mult in camera dupa aceea. Tot cei mai pretentiosi s-au apucat si au inlocuit din LED-uri, unii au modat-o sa poata fi conectata la APEX, etc.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote: dar concentreaza lumina ca naiba.


banuiesc ca MA are lentile de 60 grade sau 80. Le poti schimba in unele de 90 sau 120.
Sunt fff ieftine pe aliexpress, gen 10-15 usd 100 bucati.

Am eu cateva bucati pt leduri de 3w, de 120 grade si cred si de 90.... ca sa poti testa sa vezi de care sa iei. Doar sa se potriveasca.


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Merci. O sa citesc si ce mi-ai trimia tu, deja am citit cate ceva pe forumuri.

Am 2 variante: o pun mai sus dar nu stiu cat de focusata e lumina sau ii scot lentilele si o pun mai jos (eu am cadru de pal la acvariu, deci nu o sa bata lumina in camera) dar va trebui probabil sa o dau peste 60% si vor functiona ventilatoarele, care sunt cam zgomotoase.

Si lentilele nu cred ca se mai pot pune inapoi.

Ar fi interesant de stiut cum o au instalata colegii care o au deja, ca le stim si acvariile si putem compara cu ale noastre.



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@adi
Naiba stie ce lentile are. In leaflet scrie ca are 90 si 120 mixed. Pe ebay si pe forumuri scrie ca are 60.

Daca are deja 120 e tot aia, ca ledurile tot vreo 120 au.

Stiu cum se scot lentilele, am vazut video-ul ala, nu stiu insa cum le pun inapoi sau cum pun altele, ca inteleg ca sunt lipite si nu stiu daca e ok sa le lipesc inapoi cu super glue ca nu stiu cum se comporta la caldura.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2018 09:05:02




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai vezi la vreun coleg care se ocupa cu leduri, ce lipici foloseste pt lentilele. Din cate am vazut in clip sunt doar usor lipite.
Este parca unu de la bison care rezista la temperaturi inalte. Acu stiu ca nu se poate compara, dar am folosit eu unu asemanator si am lipit oglinda exterioara la masina, pt ca se dezlipise in timp din cauza incalzirii electrice.

MA nu cred ca are 120, mai ales daca zici ca e focusata lumina. Nici la 90 nu e foarte focusata. Mai mult ca sigur e 60.
Am si eu niste becuri genul e27 care au lentile de 60, iar cand am pus cele de 90 ma deranja deja lumina, pt ca depasea marginea acvariului. Asa cu cele de 60 este exact pana la marginea sticlei. Latimea acvariului fiind de 40cm.
Am testat si de 120...no way! La refugiu poate

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2018 09:25:18

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da e focusata rau. Au testat aia de la brstv dar am testat si eu cu aplicatie de lux metru: la 10 cm de centru scad lucsii cu vre 40%-50% iar la margine inca vreo 30%.
As scoate niste lentile din centru sa vad daca se mai uniformizeaza.



gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Vazusem undeva, nu mai stiu unde in momentul asta, ca pentru a atenua problemele efect disco si a uniformiza lumina schimbasera geamul MA cu dispersor de lumina, bineinteles cu dezavantajele de rigoare.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2018 10:55:49

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

m-am gandit si eu la asta, dar nu stiu ce dispersor as putea folosi



gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Aici nici eu nu pot exemplifica. Cred ca ar fi bun ceva de la niste corpuri de iluminat Philips. Am vazut ca au niste dispersoare interesante. Probabil un coleg care lucreaza cu asa ceva ne poate da un exemplu bun.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am modelul de 300 ( cel de 80 cm ) si il tin la 20cm de apa. Sunt destul de multumit de cum se amesteca lumina, un pic de discolights in laterale, foarte putin.

Momentan merg cu el mai low ca intensitate, dupa nevoi

Seara buna,

MSI Reef
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am montat lampa. Am planuit sa o pun la 30 cm dar a iesit la 25 cm pt ca a crapat capatul stalpului si a trebuit sa-l scurtez.

Ma gandeam ca o sa arate urat, dar lampa in sine nu arata groaznic, ventilatoarele de la acvariu sunt cele care arata rau :-)

image

image

Am fost nevoit sa mai pun si un neon, pentru ca spread-ul nu e grozav si aveam shadowing.

Asa arata doar cu lampa

image

Asa arata cu neon pus in fata

image

Deocamdata rulez cu albastrul la 20% si albul la minim, urmand sa cresc treptat. Culoarea in acvariu nu e atat de albastra ca in poza de mai sus.

Pot sa spun ca sunt multumit spre foarte multumit cu lampa asta. Temperatura apei nu mai creste ca atunci cand avram neoane iar floricelele s-au deschis foarte frumos, si-au schimbat culorile si arata excelent.

De ex zoas-ul asta inainte mi se parea plictisitor, acum mi se pare foarte fain.

image





um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E fascinant ce culori scoate din corali lumina albastra, mai ales royal blue si near UV.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com