[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cateva intrebari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut. Am deschis acest topic deoarece in curand imi voi dezactiva acvariul cel mare pana la sfarsitul verii. Acum dupa ultimul setup al acvariului voi ramane cu cativa creveti care vor popula un acvariu micut si cu ceva substrat mandao. De ceva timp ma gandesc cu ce sa populez acvariul cand ii va veni timpul. Nu m-am putut hotara . Scalari si beta am avut si i-am inmultit deci nu ma prea atrag din nou. De vivipari sunt satul. Am vrut la un moment dat sa fac acvariul marin dar preturile de intretinere sunt un pic cam mari pentru mine in momentul de fata. Discusii, sunt frumosi imi plac dar nu cred ca as vrea un acvariu steril in care sa pot tine doar doua bucati. Plantatele ocupa si ele destul de mult timp ca sa fie reusite, deci nu. Ce au mai ramas ar fi ciclidaele. Ele mi se par interesante in momentul de fata, deci sa vorbim despre ele.
Echipamentul pus la dispozitie in momentul de fata ar fi un acvariu de aprox 120l l utili, un filtru extern jbl e901 umplut cu material filtrant, 2 neone de 28w(cred) care pot fi schimbate si substrat mandao. Acum primele intrebari ar fi:
1.Substratul mandao poate fi folosit pentru ciclidae sau nu?
2.Ce pesti as putea tine in acest volum de apa? (precizez ca as dori ceva pesti un pic mai mari, minim7-8 centimetri la maturitate, dar care sa aiba culori un pic mai aprinse)
3.Decorurile cred ca se discuta dupa alegerea speciilor, nu?
Multumesc anticipat pentru cine isi face timp sa citesca, se pare ca am scris un pic cam mult , si sa imi raspunda.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poa' sa iasa ceva frumos si din 120 litri de apa.
Acolo merg tinuti 2 ciortani, care vor umbla cu un card de pui dupa ei.

Parerea mea:
- nisip ordinar... niste pietre... niste lemne... poate si-un Echinodorus.
- niste plante de suprafata, care sa "faca umbre".
- neoanele-s in regula, filtrarea e ok... nu as adauga, n-as scoate nimic.

Ca pesti, eu m-as uita dupa o pereche din urmatoarele specii... adica, un mascul si o femela... atat!

- Hemichromis lifalili / bimaculatus,
- Cichlasoma nigrofasciatum / biocellatum / meeki
- Aequidens latifrons



PS: Denumirile pestilor sunt alea pe care le stiam eu acu' treij' de ani... probabil ca s-au modificat intre timp, da' le gasesti cu Search on google.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

O sa studiez un pic speciile si o sa vin mai pe seara sau maine cu intrebari/nedumeriri si altele.
Intre timp astept si alte sugesti.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Despre ce fel de ciclide discutam?
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Inca nu sunt foarte hotarat. De aceea astept sugestii.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-s prea multe variante... cichlide "pereche", usor de intretinut, nu prea mari si frumos colorate... eu am dat cateva sugestii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

koala wrote:Nu-s prea multe variante... cichlide "pereche", usor de intretinut, nu prea mari si frumos colorate... eu am dat cateva sugestii.

Pentru moment despre cele prezentate de tine inca citesc. Dar daca acvariul poate permite si altceva care sa nu fie neaparat pereche sunt interesat sa aflu.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Acvariul ar putea permite sa tin niste africani. Sau mai bine zis sunt specii de africani cara sa se simta bine in 120 l. Ceva gen caeruleus.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu e ideal dar cateva bucati de mbune merg acolo.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

vezi si Apistogramma, eventual + ramirezi.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2018 09:31:36


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com