[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

Buna ziua !
Ma numesc Stefania, sunt din Arad dar de vreo 3 ani locuiesc in Franta.

Inainte de toate as vrea sa incep cu o mica descriere inceputul meu in domeniul acvaristicii ca apoi sa ma puteti sfatui unde mai am de corectat.

Deci, pot sa spun ca am crescut cu un acvariu in casa de vreo 60 litri in care am avut 5 guppy, 5 molly si 2 scalari. Ulterior tatal meu a cumparat 5 neoni superbi si atunci am facut cunostinta cu compatibilitatea pestilor (evident, scalarii au papat neonii). Schimbat lunar apa, filtru spalat saptamanal si componentele schimbate la cateva luni. Dupa cateva luni de la vreo 10 pesti am ajuns la vreo 200 ca am ajuns sa donam cate vreo 100 de pesti pe la petshop-uri. Pe vremea aia vanzatorii se uitau mirati la tata ca nu au mai avut vreodata un caz ca al nostru. Dar era numa bine, in schimbul pestilor primeam mancare. Ani de zile am dus-o asa, inmultindu-se la greu. Ulterior am donat acvariul pentru ca urmam sa ne mutam in strainatate. Dar spre tristetea noastra, dupa un timp toti pestii au murit la acea persoana. Si asa s-a terminat pentru o perioada acest domeniu.

M-am mutat in Franta cu familia si pentru inceput ca animal de companie am avut o superba pisicuta alba tigrata cu ochi albastri la care mi-a fost furata. Drept urmare niste prieteni mi-au facut cadou un bol de 5 litri cu un caras auriu cu doi ciucurei pe cap, asa de consolare, ca pe asta nu-l mai fura nimeni. Si asa am inceput din nou in acest domeniu. Desigur ca prietenii mei nu stiau cu ce se mananca acvaristica si ce conditii trebuie sa aibe un caras. Pe vremea aia nu prea aveam bani de un acvariu dar facusem rost de unul de 20 litri. Stiu, nu era suficient. Si mai mult de atata, din nou prietenii mei mi-au facut cadou un shubunkin. Va dati seama ca dupa o buna perioada de vreme au murit amandoi. Mi-a fost si teama sa ii donez ca nu cumva sa ii supar pe prietenii mei.

Si desigur, ca sa nu stau cu acvariul gol, m-am orientat catre pesti mai mici. Am combinat un betta cu neoni si creveti, red cherry mai exact. Iar pestisorul meu Betta pentru o perioada a avut numa mese copioase fiind extrem de fericit. De aceea, in locul la creveti am luat cory si otocinclus.

Iaaar, cu ocazia spargerii acvariului, am trecut la unul mai mare. Mi-am luat un JUWEL RIO 125. Stiu ca odata cu luarea unui acvariu mai mare, vine si o responsabilitate mai mare. Am respectat anumiti factori in sensul sa nu bag din prima pestii si utilizarea unor solutii.
Mi-am mai cumparat niste neoni, 5 neoni rozi si 5 neoni cardinal, 5 creveti de culoarea gri si mai marisori un pic ca sa nu mai atenteze betta la ei, un ancinstrus auriu si inca vreo 3 cory, ceva mai frumusei. Deci in total pana acum am:
17 neoni
4 cory
1 otocinclus
1 ancinstrus
4 creveti
1 betta.
Stiu ca mai trebuie sa fac anumite corectii, ca de exemplu ar trebui sa mai iau niste pesti otocinclus ca sunt pesti de grup. A ramas unul datorita faptului ca cu timpul a mai murit unul cate unul, dar nu imediat.
As vrea sa mai cumpar cativa pesti, dar pana nu discut aici, nu ma mai arunc dintr-o data. Am incercat sa discut cu persoanele de la petshop-uri si sa ma informez, dar daca nu e pe limba ta... parca tot ceva nu e okay. Am incercat si sa ma documentez si am citit la greu, dar va rog sa ma intelegeti, am un talmes balmes in capul meu.
As dori sa cumpar niste pesti mai “statatori”, in sensul sa se etaleze frumos. Neonii sunt mai energici si “ametesc” uitandu-ma la ei. Stresati nu sunt, am ajuns sa le cunosc un pic comportamentul.
Vivipari nu stiu daca mai iau, nu de alta dar nu vreau iar sa am de-a face un acvariu suprapopulat. Mi s-a sugerat sa iau numai de un singur sex, dar problema e ca nu stiu cat de mult se vor intelege cu ceilalti. (Guppy masculi cu betta stiu sigur ca nu merg, dar molly cu crevetii... asta nu o mai stiu)

Sper ca nu am scris prea mult de va plictisesc, dar sper ca ma puteti ajuta un pic. As aprecia foarte mult.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna si bun venit pe forum!

- ai un acvariu echilibrat si bine pus la punct,
- poti incerca sa iei 3-4 scalari tineri si sa "alegi" o pereche peste cateva luni.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

Multumesc.
Dar... se impaca cu neonii si crevetii? N-as vrea sa renunt la creveti ca fac o treaba foarte buna.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, daca iei scalarii "de pui" si ei cresc impreuna cu neonii, atunci nu vor fi probleme... despre creveti, nu stiu ce sa-ti spun. Depinde de creveti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

Pai... am incercat sa iau un tip de creveti ceva mai mari, in sensul ca vor creste pana in 5-6 cm parca. Si de o culoare gri care nu prezinta interes. Intrebarea mea e: nu ii vor ciupi pana ii va omori si ii va manca?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Buna Stefania si bine ai venit!
Daca neonii sunt hraniti si ai suficiente plante in care sa stea crevetii, nu sunt probleme. Crevetii aia mari si gri cred ca sunt Amano. Nu prea se lasa ciuguliti, mai curind ataca si ei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine ai venit Stefania ! Exact cum a spus si colegul koala , eu daca as fi in locul tau asta as incerca sa tin in bazin o pereche de scalari. Din ce am citit si vazut ( si eu sunt incepator ) sunt acvarii in care n3onii se potrivesc cu scalarii si acvarii in care nu " merg " impreuna. Cred ca sunt mai multi factori la mijloc. Unul determinant cica ar fi , ca in momentul in care se introduc scalarii , ac3stia sa fie puisorii si sa ai stocul de neoni deja facut. Astfel incat scalarii sa creasca cu neoni langa ei de pui si sa se obisnuiasca cu prezenta lor. In alta ordine de idei conteaza foarte mult si temperamentul pestelui. Foarte mult ! Spun asta din proprie experienta , am bazin plantat cu caras adult in el , si cand spun plantat spun cu plante de gazon si pestele nu le mananca/ smulge ( este incetatenit printre acvaristi ca nu se tine carasul in bazin plantat ).
Si ar mai fi un considerent , care poate trebuie luat in seama , aci poate te sfatuiesc colegii cu experienta , nu stiu ce se va intampla cu pestele beta , pentru ca ciclidele sunt specii teritoriale si agresive , nu stiu daca vor accepta sa mai existe alt stapan in acvariu inafara de ele ...
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

As vrea foarte mult sa incerc. Betta si-a ocupat deja un colt de acvariu unde nu este atat de mult curent si e foarte okay. Nu are treaba cu nimeni, culmea e ca neonii uneori il mai ciupesc de coada cand se baga printre ei. Restul de acvariu eu zic ca le ajunge scalariilor. Singura mea grija acum sunt crevetii. Si din cate am inteles inmultirea lor e destul de dificila deci exista riscul sa raman fara ei.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Stefania17 wrote:As vrea foarte mult sa incerc. Betta si-a ocupat deja un colt de acvariu unde nu este atat de mult curent si e foarte okay. Nu are treaba cu nimeni, culmea e ca neonii uneori il mai ciupesc de coada cand se baga printre ei. Restul de acvariu eu zic ca le ajunge scalariilor. Singura mea grija acum sunt crevetii. Si din cate am inteles inmultirea lor e destul de dificila deci exista riscul sa raman fara ei.


E bine ca zici tu ca le va ajunge locul , trebuie de vazut ce vor spune scalarii , care tine cont ca la maturitate vor fi cam de 3,4 x mai mari decat beta . Ma rog , sigur ca locul fizic le va ajunge , ideea e cum se vor intelege ei intre ei.
Crevetii care ii ai s-ar putea sa fie din specia Amano. Acestia NU se vor inmulti la tine in acvariu. Daca vrei creveti care sa se inmulteasca , sa devina numerosi si sa poti suplinii eventuale pierderi atunci buni ar fi sakura red sau yellow.
Daca bazinul tau ar fi unul plantat eu zic ca nu ar trebui sa iti faci griji , crevetii vor avea suficiente locuri pe unde sa se ascunda si sa scape de eventuale amenintari. Fireste ocazional vor mai fi incidente. Chiar zilele trecute spunea un coleg de forum, ca a descoperit ca neonii lui s-au apucat de mancat creveti.
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

Sakura red in niciun caz, culoarea e delicioasa si betta ii adora ))
Atunci cei galbeni au sau nu o culoare atractiva?
Am vazut creveti albastri si negri si ma tenteaza sa iau candva dupa ce acvariul e mai bine plantat. Se intretin si se inmultesc usor sau nu?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Crevetii au cerinte diferite pentru a se putea inmulti. Unii o fac bine la o duritate a apei mai mica, altii prefera o duritate mai mare. Si pH-ul este important, unii prefera unul mai acid altii peste 7, chiar alcalin. De regula sunt inmultiti in acvarii diferite. RCS si Sakura se inmultesc usor, ceilalri msi greu. Intra pe sectiunea de nevertebrate si vezi acolo, sunt mai multe topic-uri interesante.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Stefania17
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/03/2018 11:20:54
Messages: 6
IP:
Offline

Mul?umesc mult!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com