[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Black molly bolnav ! Va rog frumos, un sfat !  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
dragosh.alx
Unripe member

Joined: 22/03/2018 12:10:17
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

Va rog sa ma ajutati cu molly din imagine. se mai poate face ceva?
[Thumb - DSC03513 - Copy.JPG]

[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Cu cine s-a batut? ce pesti mai ai in acvariu? trebuie izolat pestele in alt acvariu de preferat si vezi cum evolueaza pe parcurs.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
dragosh.alx
Unripe member

Joined: 22/03/2018 12:10:17
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

Multumesc,Green. Pesti: alti 2 molly, guppy, platy zebre si ancistrusi. Molly i_am achizitionat acum aprox. 20 de zile de la zoo center , ceilalti sunt ok, dar acestuia i se agraveaza rana . Mananca ,dar de 2 zile sta numai langa iesirea filtrului, in zona mai oxigenata. Am pus 2 poze cu acvariul la " Despre noi "
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e greu de spus de ce are acea rana. Trebuiesc analizate conditiile de trai in acvariu si pe urma putem da cat de cat o parere. Dar pana acolo iti sugerez sa izolezi pestele intr-un acvariu mai mic, sau sa il sacrifici(sufera si el mai putin si elimini o eventual infectie intre ceilalti pesti)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
dragosh.alx
Unripe member

Joined: 22/03/2018 12:10:17
Messages: 4
Location: Buzau
IP:
Offline

multumesc, scorpion. Din pacate pentru el, a murit..sper sa nu fi fost ceva contagios. Apa pare in parametrii dar cam dura, conform testelor Easy Life 6 in 1
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

din pacate s-a intamplat exact cum banuiam, dar am evitat sa iti spun. Urmareste comportamentul celorlalti pesti, si daca apar simptome de boala chiar ai o problema. Cele mai multe probleme sunt cauzate de apa si de neputinta pestilor de a se adapta parametrilor pe care ii oferi. Testele tip 6 in 1 au cea mai mare rata de eroare. Eu personal nu le-am incercat si nici nu am sa le incerc vreodata, dar dupa atatia ani in acvaristica stiu ca te pot dezorienta complet

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com