[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalatie osmoza Aquili cu NPS  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut ,

detin o astfel de instalatie si am observat la ultimele masuratori ca TDS-ul a crescut spre 10 . Ce imi recomandati sa fac , sa schimb doar anumite filtre din ea si care anume sau sa iau un alt kit ?


Multumesc
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Verifica sa nui ai o problema cu modulul membranei. Am inteles ca acolo apar cel mai des probleme.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Instalatie este conectata permanent la retea si nu are cum sa se usuce membrana daca la asta faceti referire .
TDS-ul a crescut treptat , dar deja din cate am citit valoarea de 10 este cam mare si de aceea m-am hotarat sa fac ceva in privinta asta .
Instalatia are cam 1 an ... si destul de multi litrii la acvtiv.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Aquili zice ca atat timp cat EC este max 40 e ok.
Masoara deci si EC sau vezi cum se converteste tds in EC. Cred ca un tds de 10 inseamna un EC de vreo 20 dar tb sa verifici.

De asemenea masoara tds si la intrare, daca stii cat aveai inainte, ca poate a crescut tds in apa de intrare.



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Io am un tds metru "no name" chinezesc. La instalatia mea Aquili cu NPS, cand tds metru arata 4, iau masuri.

Si anume, presupunand ca membrana este ok, am luat filtre noi de: sedimente, carbon si NPS. Am ajuns la tds 0.

Daca nu era 0, inseamna ca membrana era varza si mai bine luam instalatia cu totul.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Instalatia mea de la aquili nu a aratat niciodata zero, la mine 4 e cea mica valoare :-)
am facut apa de schimb si cu tds 10

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2018 14:10:13




Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Multunesc mult pt raspunsuri .

Cred ca voi lua alta instalatie cu totul ptc eu am instalatie de 3 luni si de cand o am o tin in permanenta cu apa in ea pt a nu se usca acea membrana . Insa stiu ca inainte de a o cumpara eu era racordata la dus si mai apoi era depozitata pana la urmatoarea utilizare . Asa ca nu vreau sa risc sa investesc in carbune , sedimente , etc si sa ma trezesc ca am o problema si cu membrana .

Azi voi atasa la ea o pompa booster sa vad daca crescand presiunea de injectie prin membrana scade TDS-ul sau nu .


Eu mai am o problema cu diatomele pe care nu stiu daca o pot pune in seama apei sau a faptului ca am mutat acvariul . Silicatii cfm unor teste Sera au o valoare mica , dar citibila .

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2018 14:11:01

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:Instalatia mea de la aquili nu a aratat niciodata zero, la mine 4 e cea mica valoare :-)
am facut apa de schimb si cu tds 10


Incearca si cu alt tds metru. Nu am auzit la cei de prin preajma sa fie 4 de la inceput.
Sau ai un tds metru performant . La chinezismele noastre cam asa m-am invatat, intre 0 si 3 sa fie, la 4 sparg pusculita.
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Eu am un TDS metru de la D-D . Insa sigur ceva s-a degradat ptc cresterea a fost constanta , nu a crescut brusc .
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la exterior asa arata si al meu ...dar nu garatez ca e la fel si la interior
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Update :

Am adaugat pompa booster .

PRO:
- Debit mai mare
- TDS-ul de la 10 arata 5-6

Contra:
- Avand debit mai mare apometrul inregistreaza , inainte il fentam

Cu toate astea am cumparat si o instalatie noua pe care o voi pune in lucru cat de curand tot de la Aquili.

Ca si hint pt cei ce au asemenea instalatie de la Aquili producatorul recomanda schimbarea componentelor astfel :
- 3 ani pt membrana DACA este intretinuta corect
- 5.500 litri pt carbune si sedimente
- 250 litri pt rasina

Daca ar fii sa respect indicatiile italieniilor rasina mea era dusa de foarte mult timp , poate de aici si silicatii
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com