[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu comunitar  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna ziua...si.bine v am gasit.Spune ti mi si mie va rog as putea sa tin ciclide intr un acvariu cu pesti gen...caras auriu, bala shark,rainbow shark, xypho si daca da ce ciclide imi recomanda?i.Astept raspuns din partea voastr? si va multumesc anticipat.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2018 15:56:17

Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut si bine ai venit! Te invit in primul rand sa treci pe la rubrica "Despre noi" si sa te prezinti. Acum ca sa iti raspund la intrebare: NU.

1. Indiferent daca te referi la ciclide afircane sau americane, raspunsul este acelasi.
2. Carasii se tin singuri sau cu crapi japonezi in acvarii mari. Un caras matur are nevoie de minm 50 de l, dar iti garantez ca daca pui un singur caras intr-un acvariu de 50, n-o s-o duca bine. Deci pe langa faptul ca sunt incompatibili cu ciclidele, sunt incompatibili si cu ceilalti pesti pe care ii ai.
3. Ciclidele africane se tin de asemenea singure, in bazine mari. Eu am un bazin de 300 de l pentru ciclide si mi se pare ca e la limita
4. In special la rubrica "Coltul incepatorului" gasesti multe articole utile. Iti recomand sa le citesti.

Succes!


Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu am.vazut pe youtube un video cu aquascape in care de?in?torul acelui acvariu avea ciclide africane cu bala shark, tiger barbs.
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Spune ti mi si mie va rog, as putea folosi lumina actinica pentru acvariu cu apa dulce?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca vrei plante in acvariu trebuie sa folosesti o lumina specifica cresterii lor, altfel o sa moara in scurt timp si iti vor strica apa in acvariu. Lumina actinica e folosita mai mult in discoteci sau alt tip de intalniri in care vrei sa evidentiezi anumite culori, dar nu e potrivita pentru plante. Daca vrei acvariu doar cu ciclide fara plante atunci mai discutam

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com