[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nano plantat cu creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Salut, am cumparat un acvariu aquael shrimpset 30l pe care vreau sa il fac excelent in toate privintele, acvariul era la pachet cu un aquael pat mini filter, un incalzitor, si un led de 6 w, vreau sa il plantez si sa pun cardina shrimp, m am gandit la red crystal shimp grad A - SS, sunt la inceput cu plantele dar si cu creveti, ce substrat activ imi trebuie pentru plante? Si ce strat inert ar fi bun pentru creveti? Daca a ti putea sa imi spuneti ce plante pot pune, as vrea sa am si gazon in partea din fata, nu vreau plante hard, am un led de 6w si nu stiu daca sa il schimb, si as vrea si un sistem de co2, dar deocamdata nu am destui bani sa cumpar un sistem cu butelie, daca aveti alte sfaturi despre asta?? Mersi

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2018 15:30:25

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as folosi drept gazon Eleocharis pusilla mini. Este putin pretentioasa si imbraca bine substratul. Un sistem de CO2 mai ieftin ar fi Tropica 60. Daca nu vei avea plante pretentioase, merge. Eu il am int-un nano de 20 de litri, si a fost suficient pentru Hydrocotyle tripartita, Anubias, Eleocharis si moss Fissidens. Legat de substrat, as incerca o varianta pe care o am eu intr-un 45: Tropica Plant Growth ca substrat fertil sigilat cu nisip sau Tropica Soil si nisip (la cit iti trebuie, daca te hotarasti, am eu destul din fiecare, pot sa-ti dau cite o portie). Cam cum ar fi scape-ul? La ce te gindesti?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2018 16:13:52


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu as folosi drept gazon Eleocharis pusilla mini. Este putin pretentioasa si imbraca bine substratul. Un sistem de CO2 mai ieftin ar fi Tropica 60. Daca nu vei avea plante pretentioase, merge. Eu il am int-un nano de 20 de litri, si a fost suficient pentru Hydrocotyle tripartita, Anubias, Eleocharis si moss Fissidens. Legat de substrat, as incerca o varianta pe care o am eu intr-un 45: Tropica Plant Growth ca substrat fertil sigilat cu nisip sau Tropica Soil si nisip (la cit iti trebuie, daca te hotarasti, am eu destul din fiecare, pot sa-ti dau cite o portie). Cam cum ar fi scape-ul? La ce te gindesti?
as vrea sa am in partea din fata gazon si in spate plante mai mari de fundal,cred ca as pune si niste moss, vreau sa il plantez bine, deci cu siguranta o sa am nevoie de un sistem co2, am cautat despre tropica 60, mi se pare o solu?ie foarte buna pana o sa imi iau un sistem cu butelie, co2 va afecta creveti? Si ce granulatie sau aib? pietri?ul/nisipul si culoarea, cred ca un negru ar fi ok. Asta e acvariul
[Thumb - 1521726701505.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Interesant.
Culoarea nisipului nu are importanta, va fi acoperit de Pusilla in intregime, ca un covor de gazon.
CO2 va fi in cantitati mici, nu-ti afecteaza crevetii nicidecum.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Interesant.
Culoarea nisipului nu are importanta, va fi acoperit de Pusilla in intregime, ca un covor de gazon.
CO2 va fi in cantitati mici, nu-ti afecteaza crevetii nicidecum.
multumesc! Acum sa vad daca imi ajung bani pentru scape.ul care vreau sa il fac, am cheltuit aproape tot pe bazin si accesoriile care erau incluse.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Te mai ajut eu cu ce am.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Te mai ajut eu cu ce am.
multumesc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nicu, posteaza aici pozele pe care mi le-ai aratat. Sunt interesante.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nicu, posteaza aici pozele pe care mi le-ai aratat. S iunt interesante.
o sa fac un topic nou la jurnal
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Am incercat sa imi fac o imagine cu scape ul, nu e inca complet vreau sa mai completez, unde am lus bomboanele rosii acela va fi substratul si bomboanele verzi sunt fire de eleocharis pusilla mini, orice sfat e bine venit, ce plante as mai putea pune?
[Thumb - 1521801225834.jpg]

[Thumb - 1521801154507.jpg]

NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Chestiile astea ma gândesc sa le cumpar acum, am luat si o rezerva penteu sistemul de co2, in caz de vor fi rezultate bune sa nu mai fie nevoie sa dau inca o comanda doar lenteu rezerve.
[Thumb - 1521801298140.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Piatra aia poate ar sta mai bine pe verticala, eventual cu ceva radacini in jur. Din ce am discutat, am inteles ca vrei un punct focal pe colt si in rest gazon, spatiu deschis.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lampa arata bine, fa o poza cu lumina stinsa in camera.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Lampa arata bine, fa o poza cu lumina stinsa in camera.
era lumina stansa in camera, inca trasesem si perdeaua.
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Ce plante a? mai putea pune inafar? de eleocharis? As pune in partea din stânga ceva, daca nu acolo ar merge o alta piatra sau o radacina/lemn, apropo, oare sa rup piatra in 2/3 bucati??
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti sa adaugi niste plante de mica inaltime. De ex. Pogostemon helferi sau Staurogyne repens. Eu as pastra piatra si as adauga citeva mai mici pe linga ea
(am eu citeva bucati, pot sa te ajut cu ele).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
NicuShrimp
Junior member

Joined: 22/03/2018 14:04:02
Messages: 16
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Poti sa adaugi niste plante de mica inaltime. De ex. Pogostemon helferi sau Staurogyne repens. Eu as pastra piatra si as adauga citeva mai mici pe linga ea
(am eu citeva bucati, pot sa te ajut cu ele).
multumesc pentru tot! Revin cu nout??i, si astept sfaturi si de la ceilalti acvaristi.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com