[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mi-am instalat un nou acvariu de 240 L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun gasit din nou!

Acum ca am strans mai multa experienta mi-am instalat un nou acvariu de 240 L si am anumite nedumeriri.

Am cumparat un filtru Cristal Profi E 902.

image

Este bine cum am pus filtrul? Trebuie bagat in apa sau tasnitoare la suprafata bazinului? Pentru oxigenul pestelui mai trebuie pus si furtunul cu bule de aer? Sunt incepator e prima data cand instalez un acvariu.

image


De data asta nu mai fac cum am facu cu cel de 54 L. Am sa il las fara pesti timp de o luna de zile. In timpul asta introduc anumite substante.

P.S. asa arata acum celalalt acvariu:

image

[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu incape iesirea din filtru sa o pui pe latimea acvariului? Asa ai avea o circulatie mai buna a apei in intreg acvariul.
E bine asa cum l-ai pus, oblic catre suprafata apei, ca sa iti faca valurirea aia la suprafata si sa creeze un curent de apa.
Nu mai ai nevoie si de pompa de aer. Valurirea aia de la suprafata o sa-ti faca oxigenarea apei.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru 240 de litri, e902 este prea mic! Oricum, ca sa iti raspund la intrebare, poti monta spraybar-ul pe o latura a acvariului, la 2-3 cm sub apa si cu gaurile orientate catre suprafata apei astfel incit sa o valureasca bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

In mod ideal out-ul filtrului se pune pe latime si pe aceeasi parte cu in-ul.

In felul asta apa se duce pe sus intr-o parte si se intoarce pe jos ca sa fie filtrata apoi.

Ideea e sa asiguri circulatie cat mai uniforma in acvariu.

In cazul tau zonele stanga sus si dreapta jos au ceva mai putina circulatie.

Nu e o tragedie dar e bine sa stii care e ideea cu circulatia in acvariu, care e foarte importanta la anumite tipuri de acvarii de ex. la plantate.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/03/2018 09:15:38




scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oricum ii pun si oxigenare cu bule de aer pentru decor. Plante nu prea o sa am in el pentru ca o sa pun ciclide
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca vei avea cichlidae e cu atit mai serioasa problema filtrarii.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa arata acum acvariul. Am 7 ciclide, 1 rechin, un sanitar si o meduza.

[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Foarte misto meduza. Cred ca e si o noua descoperire stiintifica -
meduza de tanganika.



scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ave?i vreo idee dac? la acest acvariu cu Ciclide mai trebuie pus? o pomp? de aer? În prezent am o pomp? de aer pe pentru perdeaua de aer si face foarte mult zgomot.

Am un filtru extern cristal profesional e 902, 940l/h. Am în?eles c? acest filtru face si oxigenarea apei.

Vreau sa ?tiu dac? pe timpul nop?ii ( 23:00 - 8:00 ) pot s? opresc pompa de aer.

Mul?umesc!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in 18 MARTIE, scary wrote:... De data asta nu mai fac cum am facu cu cel de 54 L. Am sa il las fara pesti timp de o luna de zile. In timpul asta introduc anumite substante.

si
dupa cateva zile, in 26 MARTIE, scary wrote:Asa arata acum acvariul. Am 7 ciclide, 1 rechin, un sanitar si o meduza


Salut,

Asa cum ti s-a mai spus deja, NU te grabi!... colegii ti-au indicat niste linkuri cu materiale pentru citit, da' se pare ca n-ai avut nici timp si nici rabdare.

- poti sa renunti la "perdeaua de aer", deoarece oxigenarea apei o face teava aia cu gauri din prima poza.
- scoate decorurile alea de plastic... daca tot bagi mana in acvariu, arunca si plantele alea de plastic.
- "rechinul", "sanitarul" si "meduza" sunt din alt film...
- completeaza-ti orasul de resedinta, in My Profile / Location.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca vei avea cichlidae e cu atit mai serioasa problema filtrarii.


am renuntat la perdeaua de aer si la buretele de aer.

Am ramas doar cu filtrul extern de aproximativ 900l/h.

Am tot citit pe internet iar parerile sunt impartite in a folosi si pompa de aer sau nu.

Am schimbat aceea iesire a apei din filtrul extern cu una ca o palnie si am pus-o la 4 cm in apa cu jetul indreptat in sus.

Sper ca pestii sa nu aiba de suferit pentru ca nu se mai oxigeneaza apa.

[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca ai o valurire destul de puternica a apei, acesta se aereaza suficient.
O alta solutie (si utila si mai estetica) este un skimmer, care face o aerare a apei cit doua spraybar-uri la un loc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scary
Junior member

Joined: 15/03/2018 13:43:12
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi. Am rearanjat acvariul. Zilele urmatoare am sa scot ce inseamna plasticele din acvariu. Le-am lasat mai mult pentru ca imi este drag de un peste care si-a facut culcusul in ele.

Asa arata acum acvariul meu.

[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com