[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 4 metri lungime  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

Salutare tuturor persoanelor de pe forum!

Sunt nou in zona, am citit cateva articole scrise pe forum si ma gandesc sa impart cu voi nebunia care o am in cap, in speranta ca am sa mai iau ceva din experienta voastra sau poate imi semnalati niste probleme pe care nu le vad eu initial.

Deci:
Vreau sa imi fac doua acvarii de 4 merti lungime x 40-50-60cm inaltime x 30cm latime (home made)
Acvariile au sa imparta sufrageria in doua, unde este deja o diferenta de nivel de 70 cm si are o lungime de 9 metri. Cele doua acvarii vor tine loc de balustrada/delimitare a nivelului superior.
Aici as dori sa va atrag intr-o dezbatere in urma careia sa ma faceti sa impart acvariile in acvarii mai mici sau sa continui cu visul meu de 2x4 metri.
Daca totul este bine cam in 3-4 luni ma apuc de proiect.
Acvariile au sa fie plantate, cochetez cu ideea de aquascape, dar au sa fie si ceva pesti pe acolo.

Ca experienta personala...
Am avut un acvariu de 20l undeva in 2009- filtru intern si plante de plastic [mic]
am avut un acvariu in perioada 2010-2013 mai marisor nu stiu exact cati litri - filtru extern [mare]
si acum ma gandesc la 2x4[4m]

se pare ca nu stiu sa atasez poze
[Thumb - mic.jpg]

[Thumb - 4m.jpg]

[Thumb - mare.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 05:09:23

dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Buna ziua !
Tie iti trebuie un sistem.
Ca si proiect eu spun ca este posibil, dar ca dezbatere pe tema acestui proiect unde eu nu stiu decat un singur detaliu ( doar dimensiunile bazinelor ), nu cred ca imi pot spune parerea.
Bazinele vor fi asezate direct pe podea sau vor avea un stand ?
Vor fi individuale sau interconectate ?
Latimea bazinului mai suporta o discutie asupra cotei de 300 mm ?

Grosimea sticlei minim 12 mm, cantuita pe toate laturile, fund incastrat, intarituri longitudinale, grosimea cordonului de silicon pentru lipire, minim 2 mm, de folosit cel mai popular silicon https://www.nevertebrate.ro/silicon-dow-corning-881-transparent-310ml-9674 sau http://pepika.ro/silicon-pentru-acvarii-dow-corning-881-310-ml-DC881N--p176729.html.
Este foarte important sa stabilesti de la inceput toate detaliile legate de cum va trebui sa arate la final proiectul pentru a lua in calcul toate aspectele legate de filtrare, lumina, fertilizare, mentenanta, substrat, hard scape-ul, categoria si tipul plantelor.
Nu trebuie sa imparti bazinele !

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 11:43:18


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Inaltimea si latimea mai pot suporta modificari? Daca da , ar trebuii sa mai regandesti putin latimea. Inaltimea iti va da grosimea sticlei. Latimea iti va da profunzimea amenajarii, si la 30 nu ai multe optiuni. Este un proiect interesant daca ajungi macar la 50 cu latimea. Ma abonez.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Eu zic ca inainte sa te inhami la acvarii de 4 m ar fi bine sa-ti faci mana cu un acvariu normal.

Acvariile ca sa arate bine trebuie intretinute si sunt cu atat mai greu de intretinut cu cat sunt mai mari. La ce ti-ai propus tu numai curatatul gramurilor e o treaba in sine si trebuie facuta saptamanal. Eu m-as plictisi de curatat 4 x 2 x 2 = 16 metri de geam dupa maxim 1 luna, deci trebuie o firma caresa se ocupe cu asta.

Apoi la lungimea asta iti trebuie multe capace, multe instalatii de lumina, multa filtrare, vei avea evaporare semnificativa samd.

Eu nu mi-as face asa ceva in living, sincer. Poate in garaj/subsol.

This message was edited 3 times. Last update was at 17/03/2018 12:42:02




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea este ca aia "nu e treaba"!

- bazinele vor fi asezate pe podea... asta inseamna ca filtrarea nu se poate face cu canistre externe / sump.
- dimensiunile sunt atipice si aiurea dpdv "estetic"... nici nu stiu daca se gaseste foaie de geam la 4 m lungime.
- iluminarea bazinelor va fi o provocare tehnica, tinand cont de estetica incaperii (living room).
- daca vrei bazin "plantat" ca lumea, atunci ia in calcul butelii de CO2 si alte socoteli... unde o sa le ascunzi, ca sa nu se vada?

Nu vreau sa te descurajez, ci doar sa te aduc "la realitate".

- o sa ai nevoie de "canalizare" si "alimentare cu apa"... te-ai gandit la acest aspect?
- la o lungime (toala) de 8 metri cu latime de 30cm si inaltime de 60cm = vorbim de aproape o tona si jumatate de apa. O sa cari apa cu galeata?
- daca tii musai sa faci bazinele alea, incearca sa te limitezi la o lungime de pana in 3 metri... foile standard de geam au 3 metri.
- asa cum ti s-a spus deja, latimea aia de 30cm este o tampenie... incearca sa te duci pe la 40-45cm latime.
- daca faci bazinele inalte de maxim 50cm, atunci poti folosi geam de 10mm grosime... daca inaltimea > 50cm, atunci alege geam de 12mm grosime.
- ai zis ca vrei bazine plantate... ce lumina o sa folosesti? Cum o maschezi? Pe unde vii cu cablurile electrice?
- filtrarea va fi o problema... filtrele interne sunt "de jucarie", asa ca nu te baza pe asa ceva.

Una peste alta, exista solutii tehnice pentru toate problemele de mai sus... intrebarea este "Cat de mult iti doresti aceasta bataie de cap?"
A doua intrebare este "Esti atat de pasionat incat sa te ocupi de intretinerea bazinelor?" (ma rog, sau sa platesti pe cineva care sa faca asta?).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

pusesem poze initial dar ...
le mai pun odata
Humbert
Nu vreau capace. Inca.
fanta
Inaltimea si latimea se mai pot modifica, dar latimea 50... nici o sansa, maxim maxim 40
dandumitru
bazinele vor fi asezate pe podea, vor fi individuale, latimea maxim 40
Referitor la intarituri, nu vreau ce am vazut pana acum pe forum... ma gandesc la niste chestii din sticla gen pieptan, care se aplica de sus in jos, se sprijina pe latura de sus a acvariului, care au sa fie si suporti pentru lumina si pe cat posibil sa nu se scufunde in apa (a vazut cineva pana la momentul asta ceva de genul)
Filtrarea o sa se faca cu filtre exterioare , cate unu pentru fiecare acvariu (am facut din constructie scurgere in apropierea fiecarui acvariu, nu mai tin minte daca am si sursa de apa), lumina, daca o sa realizez genul de intarituri care le am in cap, nu cred ca o sa fie o problema, o sa poata fi acoperit complet de leduri, din mai multe panouri.
cand zici grosimea cordonului de silicon te referi la stratul de silicon dintre laturile sticlei, eu ma gandeam sa apropii cat de mult pot laturile, reducand siliconul pana la 0 daca e posibil.(posibil sa cer o aberatie dar eu asa il vad , trimite-mi te rog ceva materiale care imi recomanda cordonul de silicon minim 2mm, daca nu cer prea mult)
substrat... cel mai bun, ADA sau echivalent
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

koala
bazinele vor sta pe podea dar canistrele vor sta pe podeaua de mai jos ascunse intr-un dulapior care o sa vina la momentul oportun
dimensiunile colii de geam imi dau emotii si mie
iluminare...estetica...nu prea cred ca inteleg unde bati, eu ma gandesc la niste... nu stiu cum se numesc platforme/lampi cu leduri, care se sprijina sau se suspenda pe acvariu
buteliile de CO2 au sa stea in dulapioare langa filtre
canalizare si apa este prevazuta chiar langa acvarii

mentenanta ma cam da peste cap, cred.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 14:03:24

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut acum pozele si am inteles...

- daca esti decis sa folosesti "partea de jos" a sufrageriei pentru "dulapioare de filtrare", atunci situatia se schimba.
- daca vrei sa faci capace pentru "lumina", uite aici o sursa de inspiratie: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- gandeste-te la 3 bazine de 250 x 40 x 50 (lungime, latime si inaltime).
- fa bazinele din geam de 12mm, pentru ca pozitia aia "pe podea" e "predispusa" la lovire...
- daca ai alimentare cu apa si canalizare pe-acolo, totul e in regula.

Una peste alta, e un proiect oarecum realizabil. O sa muncesti ca Berila, la mentenanta...
Te-ai gandit la un singur bazin? de 2.5-3 metri lungime?... si in restu' spatiului sa fie niste "dulapioare"?


PS: De unde esti, in ce oras? Modifica la "My Profile / Location".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la ce "lampi" cu leduri te-ai gandit mai precis?

niste lampi pe leduri special facute pentru acvaristica de firme consacrate costa undeva la 400-500 de euro pe metru de acvariu plantat (ca sa ai lumina calumea pt plante).

nu te gandi ca o sa poti lumina plantatul cu lampi din astea pe leduri din comert pt iluminat interior.



feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

Humbert
am crezut ca esti un tip de treaba, dar am impresia ca ma cam iei peste picior!
crezi cumva ca astea s-ar potrivi nevoilor mele? http://en.cyrex-aqua.com/products_list/FrontColumns_navigation01-1416220053785FirstColumnId=3&pmcId=21.html
nu a zis nimeni nimic de preturi, sau de ce crezi ca nu platesc banii astia pentru ceva ce va sta in sufragerie la mine?
Crede cineva ca ma uit sa ma inham la un kkt asa mare fara sa ma gandesc la costuri?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

habar n-am daca s-ar potrivi, e prima data cand aud de lampile astea Cyrex, deci bine ca am intrebat ca am mai aflat ceva astazi.

vad ca esti cam iritabil, asa ca o sa ma retrag de aici, totusi nu inainte de a explica ratiunea comentariului meu anterior:
- tu ai scris cu mana ta "nu stiu cum se numesc platforme/lampi cu leduri" de unde oricine trage concluzia ca nu esti tocmai la curent cu iluminatul cu leduri la acvariu
- tot tu ai zis in primul post ca nu prea ai experienta cu acvariile, ceea ce iarasi duce la ideea ca daca nu ai experienta cu acvariile e putin probabil sa ai cu lampile led pt acvarii
- sunt multi oameni care sunt mirati cand afla cat costa lampile cu led pt acvaristica (pana si eu sunt in continuare mirat, desi cercetez de ceva vreme optiunile si s-ar zice ca am avut timp sa ma obisnuiesc), asa ca luand in considerare toate cele de mai sus m-am gandit sa te informez cam cat costa, in caz ca nu stiai
daca stiai, foarte bine.



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

feraruflorin wrote:Humbert
am crezut ca esti un tip de treaba, dar am impresia ca ma cam iei peste picior! ...

Dragule, tonul tau nu e cel mai potrivit pentru un forum de pasionati. Zau ca nu e!
Aici glumim, facem misto, ne hahaim... nimeni nu este rau intentionat si toata lumea este dispusa sa ajute cu sfaturi si pareri.
Sincer iti spun, fa-ti putin timp si rasfoieste forumul... ca sa-ti dai seama CE si CUM.
E pacat sa te certi cu lumea, degeaba, pentru nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

Humbert
nu este nevoie sa te retragi de aici!
dar asta este decizia ta.
imagineaza-ti ca la fel mi-a cazut si mie

eu sunt incepator, dar am mai cochetat cu ideea, sunt putin mai sus de zero barat, cred eu.
am inteles pana acum ca lampile pentru iluminat trebui sa aiba anumite culori pentru a stimula cresterea plantelor, la fel cum am inteles ca substratul nu este acelasi cu pamantul din/de gradina
dar nu am inteles de ce este recomandata lumina galbena/galbuie cand eu am vazut leduri rosii verzi albastre si albe amestecate sub anumite proportii
este posibil sa imi raspunzi ca: fiecare planta raspunde mai bine la o anumita culoare/spectru

consider eu ca daca nu stiu cum se numeste un produs/scula/etc nu inseamna ca nu am vazut niciodata sau nu ii inteleg utilitatea

te respect si va respect pe toti chiar si incepatori fiind pentru ca, sper ca aveti o experienta mai mare ca mine in domeniu si am de invatat de la voi, dar nu accept ofense
si prima a fost cand tu ai zis ca tu ti-ai face un acvariu de genul in garaj sau in boxa, parca
nu stiu ce activitate ai tu personal dar ma gandesc la cei care incearca sa faca un ban din acvaristica/aquascape daca ar fi mandri ca lucrarile lor sa poposeasca prin garajele oamenilor sau prin subsoluri, eu nu!

imi cer scuze inca odata desi nu cred ca este cazul!

aaa si inca ceva daca postez ca fiind incepator nu este neaparat sa si fiu, sau in alta ordine de idei ai invatat ceva (Cyrex) de la un incepator, oricat de tare ai fi tu in domeniu.

dar hai sa nu ne mai certam si sa incercam sa ne intelegem ca oamenii.

feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

koala wrote:
feraruflorin wrote:Humbert
am crezut ca esti un tip de treaba, dar am impresia ca ma cam iei peste picior! ...

Dragule, tonul tau nu e cel mai potrivit pentru un forum de pasionati. Zau ca nu e!
Aici glumim, facem misto, ne hahaim... nimeni nu este rau intentionat si toata lumea este dispusa sa ajute cu sfaturi si pareri.
Sincer iti spun, fa-ti putin timp si rasfoieste forumul... ca sa-ti dai seama CE si CUM.
E pacat sa te certi cu lumea, degeaba, pentru nimic.


Imi cer scuze Koala
am citit cateva chestii ale tale
te respect
nu vreau sa deranjez pe nimeni
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Un proiect extravagant sortit esecului.

Pe langa faptul ca e mult de munca, nici n-o sa arate bine. Si e si periculos ca ai acvariul atat de jos, te impiedici si dai cu capul de muchie cam pe cand prinzi un pic de viteza si rezultatul o sa fie prost.

Eu as face acvariile mai late si mai putin lungi (2m e un compromis acceptabil), ridicate la cel putin 80 cm. Ca sa obtii latimea de 45 cm, faci in partea cu podeaua joasa o zidarie gen Carbone, in care iti poti tine filtrarea si pui acvariul jumatate deasupra podelei inalte si jumatate deasupra celei joase peste zidarie. Incastrezi exteriorul acvariului in mobilier ca sa creezi peretele despartitor.

Vezi poza daca nu-s suficient de explicit.

[Thumb - timthumb.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Sa ma dau si eu cu parerea daca banii nu sunt o problema!
Cred ca ai prefera un singur bazin de 8m si pentru asta solutia este simpla..... acril care nu are problema cu lungimea, lipituri sau forme. Din cate stiu sticla gasesti pana la 6m lungime dar fara a putea fi cantuita, maximul pentru cantuire este undeva la 3.5m
Legat de filtrare daca zici ca ai posibilitatea de un dulapior baga un sump lung cu pompe puternice


La ce costuri de astepti sa ajungi pana la punerea lor in functiune?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2018 22:10:28

feraruflorin
Junior member

Joined: 16/03/2018 13:54:07
Messages: 37
Location: Botosani
IP:
Offline

um02122
Nu vreau inaltime de 80 ca asta inseamna sa intru in el pentru mentenanta
Daca vezi pozele, acvariul mare care l-am avut mi-a lasat o imagine tiparita pe coaste in urma mentenantei... nu nu nu!
Faza asta cu extinderea podelei este o idee foarte interesanta. Am sa o iau in calcul. Trebuie sa ma interesez daca suporta incalzirea in pardoseala constructia aditionala.

koala
ma gandesc si la varianta acvariilor de 3m completate cu dulapioare, dar parca tot tu ai spus ca nu se poate pune filtu extern la acelasi nivel cu acvariul sau gresesc?

l0ngh0rn
nu pot sa ma gandesc la 8 metri nici daca as vrea, am o scara care imparte cei 9 metri in doua parti egale.
Acrilul ... nu stiu foarte multe despre el, cred ca acvariul mare era facut din acril ca avea latura din fata curbata.
Acrilul de unde se cumpara? e scump in comparatie cu sticla? am impresia ca nu se sparge la fel de usor dar se zgarie mai usor.

Legat de costuri... pregatesc 10.000$ pentru proiectul asta, dar nu vreau sa bag toti banii odata, ma gandesc ca poate nu fac fata cu intretinerea si o sa renunt foarte repede la proiect, conditii in care arunc banii pe fereastra, de asta cred ca am sa optez pentru 4 acvarii a cate 2 metri fiecare, cuplate doua cate doua, de o parte si de alta a scarii, si am sa incep cu un acvariu de 2m... cand o sa il vad funcional si fara probleme mai aduc unu de 2m. Pe urma vedem daca aduc tot de 2m sau trec la unu de 4m.
Banii credeti ca sunt suficienti?

Dar mai am ceva timp pana demarez lucrarea si in continuare sunt deschis la optiuni.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

"ma gandesc si la varianta acvariilor de 3m completate cu dulapioare"
Merge acvariul de 3m completat cu un sump de 1m in loc de dulapior, din cate vad cea mai ok varianta asta ar fi!
Ce tip de filtrare vrei, canistre sau sump?
Acvariul ce tip vrei sa fie plantat cu pesti, pesti cu plante, african, american sau.... ?
Vrei sa ai vedere din ambele parti?

"am sa incep cu un acvariu de 2m... cand o sa il vad funcional si fara probleme mai aduc unu de 2m"
Varianta asta sau cea de mai sus le vad cele mai OK, eu as merge pe varianta cu bazin de 300x40x50 + sump 100x40x50

In variante astea lasam acrilul de o parte pentru ca este mult mai scump ca sticla si nu se mai justifica

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35109.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

feraruflorin wrote:um02122
Nu vreau inaltime de 80 ca asta inseamna sa intru in el pentru mentenanta
Daca vezi pozele, acvariul mare care l-am avut mi-a lasat o imagine tiparita pe coaste in urma mentenantei... nu nu nu!
Faza asta cu extinderea podelei este o idee foarte interesanta. Am sa o iau in calcul. Trebuie sa ma interesez daca suporta incalzirea in pardoseala constructia aditionala.

koala
ma gandesc si la varianta acvariilor de 3m completate cu dulapioare, dar parca tot tu ai spus ca nu se poate pune filtu extern la acelasi nivel cu acvariul sau gresesc?


Ma refeream la inaltimea standului.
Inaltimea acvariului e ok pe la 45cm.
Si pana la urma, acvariul nici nu trebuie sa fie atat de sus, completezi cu un blat care sa integreze capacul. Crede-ma ca daca e prea jos pe podea, accidente se vor intampla. Fie ca aluneci pe podea, fie ca te impiedici de acvariu, fie ca scapi o cana pe jos si un ciob sare in directia proasta.

Acrilicul se trage in foi oricat de mari. Se pot si uni doua foi (am vazut la acvariile publice).
Are avantajul ca e usor si mai rezistent decat sticla. Dezavantajul - se zgarie usor. Si costa mult mai mult decat sticla. Si probabil nu ti-l poate face nimeni in Ro. Americanii au o piata puternica, livreaza panourile pentru majoritatea acvariilor publice din lume.

Filtrul se pune la orice inaltime vrei tu: sub acvariu, la nivel, deasupra. As zice ca o canistra functioneaza cel mai bine la nivel, iar un sump, sub nivelul acvariului. Filtrarea peste nivelul acvariului presupune o pompa in acvariu si prezinta niste dificultati legate de prevenirea inundatiilor (vezi refugium gravitational).

As mai adauga ca un sump ti-ar putea tine ambele acvarii si ar avea avantajul ca in loc de doua acvarii de 800L ai avea un sistem de 1600L - stabilitate mult mai buna.

Daca decizi sa mergi pe doua acvarii, eu zic sa pui sub unul un sump si sub celalalt un refugium. Le unesti cu tevi care trec pe sub scara.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/03/2018 10:19:11


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

feraruflorin wrote:... ma gandesc si la varianta acvariilor de 3m completate cu dulapioare, dar parca tot tu ai spus ca nu se poate pune filtu extern la acelasi nivel cu acvariul sau gresesc?

Hmm, hai ca incepe sa se "lumineze-n sat"... parca, parca intrevad o solutie.

- DA, filtrele externe (asa numitele canistre) trebuie sa fie situate SUB acvariu si nu la acelasi nivel cu el.
- din ce-am inteles eu, tu ai o camera de 8 metri lungime care e impartita-n doua nivele... la mijlocul camerei e o scara care urca/coboara de pe un nivel pe celalalt. Corect?
- tu vrei sa pui bazine de-a stanga si de-a dreapta aceste scari... corect?
- eu presupun ca "zona de privire" va fi cea de jos... pentru ca de pe nivelul de sus nu prea o sa ai cine stie ce "view".

Daca tot ce-am zis pana acu' se potriveste, uite propunerea mea:

- bazin de 3 metri lungime... langa el, pe acelasi nivel, un "sump" de 1 metru. In felul asta ai "umplut" deja o jumatate din spatiul disponibil.
- cele 2 bazine (acvariul si sumpul) vor fi asezate unul langa celalalt si vor fi interconectate... pompa scoate apa din sump si o arunca in acvariu.
- e o solutie sigura si fiabila, fara riscuri... evident, sumpul ala trebuie imbracat in ceva mobilier, pentru ca o sa arate ca dracu'.
- o sa incerc sa caut niste poze cu astfel de sistem, ca sa intelegi ce-am vrut sa spun.
- partea "de sump" o poti pune "la perete", in asa fel incat bazinul sa fie "langa" scara.

Incearca sa faci bazinul de cel putin 40cm latime.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com