[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incarcare butelie CO2  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am auzit ceva vag despre nu stiu ce lege noua care nu mai permite incarcarea buteliilor de CO2 la persoanale fizice de la 1 aprilie (nu e o gluma). Cica vor fi incarcate doar pt. persoane juridice.

Aveti careva vreo idee despre ce e vorba?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mi se pare ceva suficient de stupid incit sa poata fi adevarat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am auzit despre asta (era o discutie si pe FB) si m-am interesat la citeva persoane care cunosc subiectul. Este vorba de norme noi PENTRU PJ care au echipamente
pentru incarcarea buteliilor. Conditiile noi nu exclud PF dar apare obligativitatea ca buteliile sa poarte toate marcajele UE legate de tipul de butelie, presiune,
riscuri, siguranta, etc. si sa fie confectionata din otel. Nu de mai primesc cele din aluminiu si care au o capacitate mica (cred ca sub 2 kg) pentru ca normele ISCIR
obliga la o rata de incarcare de 0,75 kg CO2/litru. Am discutat si cu cel care imi umple mie buteliile si mi-a spus ca : "nu mai incarcam butelii din aluminiu
pentru ca nu le cunoastem comportamentul" insa ca "nu am primit norme noi legate de PF". Nici la ISCIR nu se cunosc norme noi, in afara celor pentru PJ
care presteaza aceasta activitate sau detin echipamente si recipienti sub presiune. Deocamdata, asta e. Dar mai stii? Remarca lui Porcu e de bun simt ... in Romania!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Silviu Man wrote:"nu mai incarcam butelii din aluminiu pentru ca nu le cunoastem comportamentul"

Baietii care-mi incarca buteliile mi-au spus acum vreo 2 ani ca buteliile de aluminiu vor fi retrase de pe piata pentru ca nu-s de calitate. Cica uneori cedeaza la verificarea tehnica periodica. Mi-au aratat spre exemplificare una: era umflata la mijloc ca un balon .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Hai ca am gasit notita. In prezent activitatea de incarcare si verificare a buteliilor (nu numai de CO2 dar si de O2, argon, etc) este reglementata de Ord. 306/05.12.2003
si Norma ISCIR PT C5 - 2003. Problema este ca multi agenti vor refuza verificarea periodica a buteliilor daca acestea nu se incadreaza in anumite clase. Deja sunt oferte
pe internet pentru servicii de livrare de butelii la schimb. Gurile rele spun ca ar fi o manevra a operatorilor din domeniu. Asta ar insemna ca trebuie sa cumperi de la ei
un anumit tip de butelie si apoi nu o mai reincarci, o dai la schimb. Cam cum se intimpla inainte cu buteliile pentru aragaz.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Eu am incarcat la Silviu acum 2 saptamani fara probleme.
Pe de alta parte o sa repet ce am scris si in discutia de pe fb: incarcarea buteliile mici se face doar sa scoata salariatul de o bere. E ca si cum te-ai duce la vulcanizare sa umflii o roata. Stiu doua centre care nu mai incarca pentru acvaristi, din cauza unor milogi. O butelie de 2 kg e 9 lei si o incarci de 3 ori pe an. Trebuie sa fii ultra zgarcit sa astepti 1 leu rest. Lasa naibii 20-30 de lei acolo. Sau cazuri in care sunau pe Preciziei sa vina sambata sa incarce (nenea ala sta aproape si daca nu e plecat la tara vine sa-ti incarce) si se duceau distrusii cu bani ficsi.....
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca inteleg eu bine ar trebui sa caut o butelie de otel de 3-5 kg - ma gindeam la una de 2-3kg de aluminiu. Costa mai mult benzina/motorina/taxi decit umplutul buteliei si n-as avea o problema sa-i las 20-30lei mai ales daca vine in afara programului.

Mersi de info.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Discutia pe FB a aparut pt ca in Targu Mures mai multi colegi am fost refuzati, fiecaruia i s-a spus alt motiv,in special ca nu mai au voie sa incarce decat pa PJ, cu contract cu ei, aveam butelii diferite, nu exista nici o logica. Eu am rezolvat cand am lasat o bancnota de 50(extra) doar sa i-mi reincarce. Eu am una din ele de 10 l de aluminiu(asta se golise) dar nu mi-au zis nimic ca e de aluminiu, ci doar ca nu sunt PJ. Am incercat sa fac contract cu ei,dupa normele lor, dar parca vorbeam cu peretii, asa ca nu am avut de ales si am rezolvat asa, mai balcanic.Unii din colegii refuzati aveau butelii de otel de 2, altii de 5, tot aia, iar unul dintre ei a incercat ca si mine si tot refuzat.Aparent nici ei nu stiu ce vor, da m-au purtat de 3 ori pana in marginea la oras. Pana mi se goleste asta mai iau una de otel, dar macar sa stiu ce draci de butelie sa fie sa nu mai am surprize cu toti papagalii.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De la discutia aia de pe FB am pus intrebarea.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

varolluis wrote: Sau cazuri in care sunau pe Preciziei sa vina sambata sa incarce (nenea ala sta aproape si daca nu e plecat la tara vine sa-ti incarce) si se duceau distrusii cu bani ficsi.....

Nenea ala (Romica) e unul din cei mai de treaba oameni pe care ii cunosc.
Si nu accepta bacsis, eu cel putin nu am reusit sa-i las niciodata desi am si mers special fara marunt :-)



sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Humbert wrote:
varolluis wrote: Sau cazuri in care sunau pe Preciziei sa vina sambata sa incarce (nenea ala sta aproape si daca nu e plecat la tara vine sa-ti incarce) si se duceau distrusii cu bani ficsi.....

Nenea ala (Romica) e unul din cei mai de treaba oameni pe care ii cunosc.
Si nu accepta bacsis, eu cel putin nu am reusit sa-i las niciodata desi am si mers special fara marunt :-)


Pai ia vedeti si voi, nu vrea sa se mute prin Tg-Mures???
Sau poate are vreun frate mutat pe aici...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mai degraba cred ca o sa plece prin Europa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Romica din Preciziei are si din partea mea toata stima si respectul: . Ca sfat pentru cei care incarca la el: ca sa nu aveti surpriza sa ajungeti pe acolo si sa nu aiba co2 in instalatie(ca se mai poate intampla si asta), cand ajungeti la el rugati-l sa va dea numarul lui de telefon si sunati-l inainte sa plecati.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
varolluis wrote: Sau cazuri in care sunau pe Preciziei sa vina sambata sa incarce (nenea ala sta aproape si daca nu e plecat la tara vine sa-ti incarce) si se duceau distrusii cu bani ficsi.....

Nenea ala (Romica) e unul din cei mai de treaba oameni pe care ii cunosc.
Si nu accepta bacsis, eu cel putin nu am reusit sa-i las niciodata desi am si mers special fara marunt :-)


Si pe mine ma refuza, dar ii las acolo si plec. Imi zice ca e mult, ii da inapoi si ii las acolo pe masa.
La mine mai e si chestia ca am vazut ce probleme sunt prin alte orase si mi se pare normal sa lasi o atentie unui om care te ajuta pur si simplu ca este el de treaba. In Constanta spre exemplu trebuia sa las butelia peste noapte, imi ziceau direct care este spaga si mai faceau si o gramada de figuri. Eu sunt genul de om mai vulcanic si cand incepe ala sa-si dea ochii peste cap, ma iau motorase, tractorase pe la stomac. Ori o incarci, ori nu. Simplu.

In alta ordine de idei, butelia de aluminiu si facutrarea pe pe PJ sunt doua lucruri diferite. Stiam ca este o lege europeana data prin 2012-2013 care le interzice sa mai fabrice butelii din aluminiu si centrele au obligatia sa le retina pe cele a caror revizie a expirat, dar pana expira aia poti sa o incarci. Ideea este ca directiva asta a fost implementata la noi pur roamaneste: adica cu picioarele nespalate. Normal aia iti opresc butelia de aluminiu cu revizia expirata si iti dau alta cu niste discounturi considerabile. La noi nu facea nimeni asta, nu existau oferte si imi amintesc discutia in care un coleg acvarist, care era si sudor povestea ca ei de 6 luni lucreaza toti practic ilegal.
Nu stiu daca ai voie sa le comercializezi..... spre exemplu astea ISTA sunt din aluminiu.

Facturarea pe persoana juridica este de vreun an si nu este numai pentru CO2.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Chestia aberanta e ca butelia mea are inca revizia valabila facuta tot la firma respectiva, de plimbat ma tot plimbau din fata la birouri inapoi in spate unde se incarca si tot asa,deja ma saturasem sa explic la ce i-mi trebuie CO2 in acvariu, si de sfaturile lor ca o sa-mi moara pestii asa, ca ala e gaz toxic,etc. La chestia cu PJ eu am zis clar ca nu ma deranja sa fac contract, facturare, cu buletin , cnp,ce vroiau ei dar pe mine.Si nu e numai faza cu butelii de aluminiu, pt ca pe grupul din mures au mai zis si altii cu butelii de otel ca sunt refuzati. Nevasta tot rade de mine ca mai zic cand ma enervez chestia aia cu "ca la noi la negrii numai"(fara sa fiu rasist), da in ultima vreme, cu toata vremea de afara tot mai mult pare ca suntem prin Africa...
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Va salut.

Recent am gasit un furnizor de butelii de co2 din EU, atat din aluminiu cat si din otel pe care le voi comercializa prin firma mea, insa mai multi acvaristi din oras mi-au atras atentia de ceea ce se discuta si aici.

Am pus mana pe telefon si am sunat la LINDE. Explicatia e simpla. Firma STINGO SOMET producea butelii din aluminiu care la un moment dat au explodat (probabil in centrele de incarcare), produs pe care l-au si scos din productie. Asadar de aici si refuzul firmelor care incarca butelii de CO2, pe principiul "nu mai acceptam butelii de co2, ca sa fim siguri ca nu ne explodeaza in fata".
Ei bine, la LINDE Cluj-Napoca se accepta in continuare butelii produse de orice alti producatori, cu exceptia celui mentionat anterior.

O zi buna.
[Email] [WWW]
floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Poate cineva din Cluj sa imi spuna daca la Linde Cluj imi incarca o butelie (otel, 2 kg) ca persoana fizica, sau trebuie sa am firma?

Mai exista alte centre unde pot incarca butelie pt acvariu?


Mersi!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O sa astepti sa raspunda cineva din Cluj. Vezi ca parca existau pe undeva una sau 2 adrese din Cluj.

Am fost acum la Buse Gaz. Dupa un telefon in urma cu cca. 2 saptamini ca incarca butelii de 10litri, au Co2, au program pina la 16, pot face revizii, ... Lucreaza doar cu firme in baza unui contract care specifica o anumita cantitate de Co2 pe an, livrarea se face dupa 2 zile. Adica nu mai pierdeti timp si bani ca sa ajungeti la ei (pt. mine sint mult mai aproape). Am incercat sa discut concret si sa ii fac sa imi incarce butelia fara succes. Nici macar nu au vrut sa arunce un ochi la ea. Punct.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2018 10:35:39


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
yuck
Unripe member

Joined: 11/02/2014 18:53:12
Messages: 2
IP:
Offline

si eu am fost azi la Buse si refuzat pe motivul: doar PJ. Cu mentiunea ca angajatul zicea ceva si de PF cu contract insa ajungi la 50RON pt 2L de CO2 sau ceva de genu. Mai sunt locatii in Bucuresti care incarca pt persoane fizice sau ne apucam de fermentat drojdie?
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, in Bucuresti nu sunt probleme. La domnul din Preciziei nu am avut probleme deloc.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com