[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart cca. 400 litri  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
IB
Unripe member

Joined: 12/03/2018 10:47:23
Messages: 1
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut toata comunitatea !

O scurta descriere :
- acvariu : 140 cm / 55 cm / 55 cm ( cca. 2 saptamani, in curs de ciclare )
- sump : 100 cm / 40 cm / 40 cm
( primele doua zone cu cca. 10 litri de matrix, a treaia zona cu un Skimmer BM, un reactor de zeoliti si un reactor fluidizant cu rowaphos, a patra zona cu pompa de retur si a cincea zona este un refugiu de cca 40 de litri pt macro alge ) / mai sunt si alte pompe si prosti prin sump si poate o sa apara si un reactor cu biopellets (nu sunt inca convins daca sa-l pun sau nu) / pe drum este si o pompa cu 4 canale pentru viitoarele dozaje de calciu, magneziu si ce o mai fi....
- sistem de osmoza, pompa de auto reumplere a apei evaporate, bacterii la greu, prodibio, zeobac, zeostart, etc. fara piatra vie, ci doar uscata cateva zeci de kg... habar nu am cata si ma feresc ca dracul de tamaie de mizerabila aia de aiptastia..... o urasc din suflet....
- lumina este home made cu neoane de 10.000 si 20.000, nu am masurat niciun par de "prin gard" pt ca nu am avut cu ce.... cu toate ca mi-as fi dorit... dar cred ca e ok....poate in viitor ne vom accesoriza mai civilizat...

Fauna :
- o pereche matura de clovni black snow ice sau ceva asemanator, luata de la dejong, care depune in draci... poate o sa mai apara maxim vreo 3-4 pestisori, dar dupa ciclare.... si fara pestani... am avut cam toti monsrtii babani care se aduc pe la noi si m-am linistit cu ei... am avut inclusiv doua scorpii mari, fiecare la 1-2 kg, inclusiv "cainele" sau "diavolul tasmanian" de balistoides conspicillum, nu mai vorbesc de tangi si pomacanti....
- vreo 7 hermit crabi amestecati
- vreo 5 melci nestiuti...)) dar simpatici
- si niste corali : euphillia grabescens, fragspawn, hammer, vreo 3 blastomusa dragute si niste calustrea diverite nuante, ca nu le pot spune culori.... hahahaha

Ciclarea : cred ca am ars niste etape, dar in sens pozitiv cu matrixul, bacteriile si ce mai am pe acolo.... nu am avut nicio alga, amoniac zero (aici cred ca zeolitii si-au facut treaba), iar nitratii si fosfatii pe primele doua culori palide de la salifert, adica acceptabili... nu stiu cum citesc unii valori exacte pe testele astea pastelate.... mi-as dori niste testere digitale Hanna Montana....)) dar acum o mascaresc cu banii pe ceva corali.... poate mai incolo...

Nu fac schimburi de apa regulate, doar cand fac curatenii generale prin sump, adica rar)))....sarea e red sea coral pro

Altceva habar nu am ce sa va mai spun, cred ca intr-o saptamana sau doua, dupa ce o sa am si eu cativa corali mai de doamne ajuta o sa bag si niste poze....

Auto evaluare )) sunt in "marina" asta de vreo 10 ani, cu ceva experienta la pesti... in schimb la partea de reef sunt cam pufulete, asta ca sa fiu bland cu mine.... un singur lucru stiu despre reef-uri, ca nu trebuie sa ma grabesc... dar vreau sa invat...

This message was edited 4 times. Last update was at 15/03/2018 17:59:34

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com