[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna ziua, acvariu nou, incepator!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Motanul1985
Unripe member

Joined: 02/03/2018 22:33:12
Messages: 3
IP:
Offline

Asa cum titlul sugereaza doresc sa creez in mediul meu de acasa un alt mediu, pentru pesti. De vreo 2 saptamani tot citesc si ma informez. Primul pas ar fi alegerea acvariului. Si aici am nevoie de niste pareri ale celor care au avut sau au marcile respective. Ce parere aveti despre marcile de acvariu RS, de exemplu ca in linkul urmator:
https://roacvarii.com/acvarii/acvariu-rs-100b-3-cadouri.html?mfp=13-volume-liters%5B128%2C130%2C140%2C160%2C172%2C175%2C176%2C180%2C200%2C205%2C240%2C250%2C270%2C300%2C325%2C330%2C336%2C426%5D

sau alte variante ar mai fi
aquael sau eheim,
stiu sunt marci mai cunoscute dar as fi vrut si pareri despre primul link..
Motanul1985
Unripe member

Joined: 02/03/2018 22:33:12
Messages: 3
IP:
Offline

Motanul1985 wrote:Asa cum titlul sugereaza doresc sa creez in mediul meu de acasa un alt mediu, pentru pesti. De vreo 2 saptamani tot citesc si ma informez. Primul pas ar fi alegerea acvariului. Si aici am nevoie de niste pareri ale celor care au avut sau au marcile respective. Ce parere aveti despre marcile de acvariu RS, de exemplu ca in linkul urmator:
https://roacvarii.com/acvarii/acvariu-rs-100b-3-cadouri.html?mfp=13-volume-liters%5B128%2C130%2C140%2C160%2C172%2C175%2C176%2C180%2C200%2C205%2C240%2C250%2C270%2C300%2C325%2C330%2C336%2C426%5D

sau alte variante ar mai fi
aquael sau eheim,
stiu sunt marci mai cunoscute dar as fi vrut si pareri despre primul link..
Dimensiunea acvariului as vrea sa fie 100 x 40 x 50.. sau ceva asemanator, lungimea fiind singurul punct fix!
PauLove
Unripe member

Joined: 12/03/2018 11:16:24
Messages: 4
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din cate stiu eu, la alegerea acvariului se tine cont de cum vei vrea ulterior sa il amenajezi si cati/ce pesti vrei sa pui in el!
Exista regula de un cm de peste = 2-3L de apa, deci sa spunem ca in 10L de apa pui un betta sau 3-6 guppy/neoni etc
Mai multe detalii nu stiu sa iti dau, fiind si eu nou in domeniu, aceste informatii fiind din ce am citit pe aici ..
Oricum acvariul din link-ul tau pare unul destul de serios!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu cred ca primul pas nu este alegerea acvariului ci acela de a te hotari ce fel de acvariu vrei sa-ti faci : plantat, cu carasi, cu discusi, alte cichlidae, ...
Apoi, dupa ce iti stabilesti un anume proiect, incepe lectura si postarile de aici. Ca principiu, acvariile gata echipate vin cu instalatii de baza, la limita de
jos (lumina, filtrare, ...). Cea mai mare parte a acvaristilor isi roiecteaza acvariile, inclusiv echipamentele , in functie de ce vor sa obtina. Daca nu e graba
mare, eu zic ca ar fi mai bine sa astepti si sa deschizi un topic cu proiectul tau, oricit de simplu ar parea la prima vedere. De acolo, putem sa te sfatuim.
Intra pe sectiunile despre apa, filtrare, .... eventula pe sectiunea "Acvarii plantate" sau celelalte, poate gasesti acolo ceva care sa te inspire.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Motanul1985
Unripe member

Joined: 02/03/2018 22:33:12
Messages: 3
IP:
Offline

Am cerut ajutorul lui koala, ii multumesc pe aceasta cale pentru raspuns, si cu voia lui o sa si postez raspunsul, Intrebarile mele au fost urmatoarele:
1. Pentru inceput consideram ca am acvariul acesta:
https://roacvarii.com/acvarii/aquael-set-glossy-100-ro-ro.html
deci un acvariu de L100cm x W40cm x H63cm
Size: 215 litres
LED lighting in the form of 2 x 18w (aici nu stiu exact daca iluminarea este OK pentru un acvariu in care vreau sa pun niste plantute mai rezistente de incepator si pesti)
2. Ca filtru pentru acvariul acesta m-am gandit la JBL cristal profi e1901 greeline
https://abc-zoo.ro/8014-jbl-cristalprofi-e1901-greenline.html (ca materiale filtrante sunt 5 bucati de cosuri, la intrare in filtru trebuie sa pun un burete nu? sau cum am vazut intr-un filmulet postat pe aici trei straturi de bureti? poate si niste inele ceramice in zona de sub primul cos? daca este... in filmuletul postat am vazut ca era, dar nu stiu exact marca filtrului..) apoi filtrarea biologica care sa fie in urmatoarele 4 sau 3 sertare? si ce sa fie siporax nu? si la iesire un burete mai fin nu?
3 Pompa de apa pentru oxigenare imi mai trebuie?
4. Sistem de incalzire.. aici conteaza watii pe care ii are sistemul de incalzire?
5.Ca substrat as vrea sa pun niste plante mai rezistente ca pentru incepator, ceva gen echinodorus, anubias, asa ca imi parea interesant substratul de manado, oare e bun? e ok? si poate mai imi poti sugera alte plante mai ok pentru mine, si un substrat bun pentru acestea..
6 Ca pesti as dori sa am asa
2 pesti pink kissing gourami
8 neoni negrii
8 neoni albastrii
2 xypho red sabie
2 ancistrusi
2 oto
si nu stiu mai trebuie melci banuiesc si creveti?
Cum suna? rau bine? cred ca rau..cred ca e prea populat sau?


raspunsul lui koala a fost:

1. Acvariul este ok... lumina se poate suplimenta, daca pe parcurs o sa vrei sa "cresti" plante la modul profi. Pentru inceput, merge.
2. Filtrul e in regula... umple-l cu Siporax si atat (fara niciun burete inauntru)... pune un burete pe teava de IN (unde intra apa in acvariu).
3. Daca aranjezi "iesirea" de la filtru in asa fel incat sa-ti "faca valuri" la suprafata apei, atunci NU mai ai nevoie de pompa de aer suplimentara.
4. Empiric, poti sa mergi pe ideea 1Watt/litru... in cazul tau, orice incalzitor modern de 200-250W este in regula. Temperatura apei tre' setata intre 24-26 grade C.
5. Nu sunt priceput la "plante", dar eu am crescut Echinodorus si Valisneria cu nisip ordinar... Anubias este o planta care se pune pe lemne, nu are nevoie sa stea in substrat... daca vrei plante mai pretentioase, intreaba colegii pe forum.'
6. Pestii sunt in regula, ca numar si specii... nu vei avea probleme cu ei. Melci si creveti se pun "dupa gust", nu e ceva musai.




acuma astept si alte pareri daca aveti, mai ales despre substrat si plante
si mai ceva as vrea totusi sa schimb, la componentat in urmatorul sens:
2 pesti pink kissing gourami
10 neoni negrii
x xypho red sabie in sensul oare cati as putea sa pun?
x xypho galbeni x in sensul oare cati as putea sa pun?
2 - 3 ancistrusi
2 oto

si ce alte specii ce fac parte din CUC as putea sa mai pun?
Cat despre plante nu o sa doresc ceva mai profesionist, ma intereseaza pestii..
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Exista pe aquariumprest.ro acvariu de 81l cristal glass. Substrat ?i etc tot de acolo

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com