[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme cu NLS  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Salut, am achizitionat recent un borcan da NLS Thera+A, medium fish si unul de Cichlid formula. Achizitia a fost facuta de pe ebay.uk de la un vanzator cu rateing de 99,2%...Problema e ca pestii mei nu par a agreea mancare, mananca putin din ea apoi nu o prea mai baga in seama. Pana acum i am hranit cu Tetra sau JBL. Am vrut sa schimb pentru ca am si mbuna si auloncara in acelasi acvariu si am inteles ca NLS este foarte recomandata ca foarte buna.
Mi se pare ciudat totusi si ma tem sa nu fi cuparat un produs contrafacut mai ales ca diferenta intr e cele doua ca miros e doar vaga si ca gust foarte mica...culoarea e identtica, doar granulatia difera....
A mai experimentat cineva asta?? ce parere aveti??sa mai incerc??

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2018 20:33:34

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Care e numele vanzatorului?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii pot fi pretentiosi la un nou fel de mancare.
Am avut NLS discus...si fugeau discusii de ea. Erau obisnuiti doar cu Tetra Discus. In schimb geophagusii, A. heckelii o devorau. Intre timp am luat NLS cichlid si incet incet s-au invatat si discusii.

Deci rabdare

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2018 09:13:46

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Problema asemanatoare am avut si eu cu discusii cand am trecut pe Tropical sau alta hrana calitativ superioara :doua zile de post negru au rezolvat tot. Din ce am citit (intr-un top international al mancarurilor de pesti) de vina, in mod special la Tetra dar si la alte macaruri inferioare calitativ, e cantitatea mare de aditivi si arome folosite de producatorii acestora, pestii patesc ca si oamenii(si ciinii) cu obisnuiti cu mancaruri pline de aditivi si potentiatori de arome : mancarea curate li se pare fada si neatractiva. Putina foame(eu am folosit si putin adaus de usturoi cu care erau obisnuiti-practic am inmuiat mancarea in mujdei) rezolva problema. Hrana Tetra e in mod special mentionata ca produce "dependenta" si ingredientele de baza folosite sunt forte slabe calitativ
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1

Iegzact cum zice "Ocean" mai sus.

In schimb la pestii marini nou introdusi in acvariu, fiind deja obisnuiti cu mancarea "naturala" la furnizor sau de unde au fost pescuiti... au luat din prima NLS small fish formula, fata de alti pelleti/flakes ce-i mai aveam prin casa.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aceeasi parere o am si eu, e chestie de obisnuinta. Si eu am patit ca au refuzat NLS apoi s-au obisnuit.
Am patit acelasi lucru cu Northfin care o mancare superioara NLS (se lauda unii).
2-3 zile de post si apoi vor manca orice.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

multumesc mult. Sincer imi era frica sa nu fi cumparat un produs fake si sa mi omor pestii... Vanzatorul se numeste feedmyfish-uk si are 99,9% positive feedback pe Ebay. maine e ziua de post si schimbul de apa, sper ca poimaine sa se dea pe brazda
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Feedmyfish e cel ma serios vanzator de NLS din Europa. Are stocuri de orice, trimite rapid, ogfera discounturi, are promotii, etc. Am luat si eu de la el de mai multe ori.
Am citit topicul atent, dar nu am realizat ce ciclide ai. Daca sunt africane, e un pic ciudata inapetenta asta la schimbarea hranei. daca sunt americani gen discusi, sunt mai sensibili la aceste schimbari. Eu am folosit si NLS, cele doua variante achizitionate de tine, si NorthFin, Tropical si chiar JBL. Absolut niciodata nu am inregistrat vreo sensibilitate la schimbarea hranei. Ca sa eviti astfel de situatii pe viitor e bine sa amesteci 2-3 sortimente de hrana. Eu dau 40% Tropical Spirulina super forte + 30% NorthFin si cate 15% NLS Cichlid Formula, respectiv NLS Thera +A. Bineinteles, cand le am pe toate. Cand nu, oricum amestec macar 2 sortimente.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Salut, da cichlide Africane. Majoritar ailoncara ceva Mbuna mix. De obicei cand cumpar de pe eBay verific vazatorul dar cand am vazut ca Pesti nu mananca am avut putine dubii. E caudat ca o incearca putin apoi ignor total.... acum parca e mai ok. Si Eu le am dat combinata inainte. Pot sa te intreb de ce procentul de NSL e asa de mic.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Combinatia recomandata de Calin o folosesc si eu, NLS+Northfin+Tropical dar eu pun cantitati egale.
Inainte dadeam in zile separate dar am observat ca unii "stramba din nas" la o anumita mancare.
Asa nu au de ales, mananca ce prind.
NLS e o mancare bogata proteic iar ciclidele sunt in mare parte vegetarieni. De aceea cel mai mare procent e spirulina in mix-ul lui Calin.
Ma corecteaza el daca gresesc
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

De aceea cel mai mare procent e spirulina in mix-ul lui Calin.[b]

E corect! Un alt motiv e ca Tropical spirulina e la galeata de 5 litri, NorthFin e la punga de 1 kg, iar NLS o iau la cutii de 600 g. Un alt motiv, NLS Thera +A nu se indica decat in procemte mici in hrana.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Multumesc mult, o multime de sfaturi interesante!! Se recomanda amestecul chiar daca am in proportie de 70% auloncara??
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Tropical spirulina forte granule sau flakes??
Ce sortiment de Northfin?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aulonocarele sunt carnivori, la tine ar fi o idee buna sa inversezi procentele, putina spirulina si mult NLS sau Northfin.
Eu folosesc Northfin Cichlid Formula si Tropical Spirulina Granulat Super Forte 36%.

[Thumb - northfin-cichlid-pellets.jpg]

[Thumb - s-l300.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 10:04:58

dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Multumesc mult, se gaseste de cumparat in Bucuresti?? ma refer la northfin.
Multumesc
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Northfin nu se gaseste in romania din cate stiu eu.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

multumesc, l am comandat deja pe Ebay. pretul e jumatate fata de NLS....
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pune un link sa vedem la ce pret l-ai gasit.
Eu iau de pe amazon.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

https://www.ebay.com/itm/NorthFin-Cichlid-Formula-2mm-Pellet-250g-Premium-Fish-Food-Made-in-Canada/232673661724?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Eu locuiesc in Norvegia si a fost mai important pretul la transport...multi nu trimit aici sau e foarte scump. in rest pretul pare foarte ok 15$ pt un mm
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Apropo de zona unde locuiesc....aici ziua devine din ce in ce mai lunga, in curand practic nu o sa mai fie intuneric. Acvariul il am in living unde e destul de multa lumina naturala din cauza geamurilor mari, nu am si nici nu pot sa pun jaluzele....nu este soare direct, doar lumina. Le dauneaza pestilor? Credeti ca trebuie acoperit acvariul cu ceva??
Lumina artificiala e led cu dimmer si sunrise si o folosesc acum maxim 7 ore pe zi.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com