[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef tank pentru pesti tropicali + plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Salutare... m-am trezit eu asa de dimineata cu un gand: Si anume sa folosesc un acvariu de reef pt. pesti "exotici"

Ce as dori sa fac este sa cumpar un Red Sea Reefer 250 si sa il populezi cu pestii si plantele din acvariu meu Juwel Vision 180.
Motivul principal ar fi mai mare volum de apa in aproximativ aceleasi dimensiuni. (din pacate am o problema cu spatiul alocat acvariului - am si eu nevasta)
- scap de gramada de furtune, tevi, incalzitoare si alte nebuni care atarna in tot acvariu
- folosesc aroape tot ce am pe Juwel adaug o pomppa de return la sump

intrebarea mea este: Functionneaza ?

astept pareri pro si contra cu argumente

Multumesc

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Principala problema cu sumpul la plantate este ca-ti scoate CO2-ul din apa pt ca aerarea facuta de apa in cadere e f puternica. Asta inseamna ca va trebui sa bagi mai mult co2 doar ca sa-l scoti afara sau in caz ca nu bagi co2, vei pierde si putinul care se produce in acvariu, asa ca plantele nu o vor duce bine.
Apoi, nu stiu la ce ti-ar folosi volumul mai mare de apa - 180 litri sunt deja suficienti pt stabilitate, mai putin cazul in care vrei sa pui in el 100-200 de pesti super inghesuiti.

Si oricum nu e semnificativ volumul din sump la reefer 250 din cate imi amintesc eu (sumpul nu sta plin pana in buza niciodata, deci vol efectiv de apa e mult mai mic decat volumul sumpului).

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2018 19:37:27




Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Gata... problema rezlvata

Am intrat astazi intr-un pet shop si am iesit cu un Juwel Rio 300 si alte cateva acareturi. (nsip, bolovani, lemne)

Acvariul vine cu:
filtrul intern - care mie personal imi place (nu mai vreau furtune)
lumina T5 - 4x54w

Am comandat Juwel HeliaLux 1200 LED 54W - pentru ca am controlerul si pretul total Acvariu + lumina a fost la fel ca modelul Rio 350 care vine direct cu luminile LED dar pe care nu poti monta controlerul

Intrebbarea mea este - sa pastrez tuburile T5 sau sa le scot la vanzare?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com