[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HELP ! A depus perechea de yellow goby  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara ! Numele meu este Radu. Am tot zis in ultima perioada ca ma voi prezenta pe acest grup, insa nu am apucat. Promit sa o fac in perioada imediat urmatoare. Pe scurt sunt in acest hobby de aproximativ un an si am un acvariu marin de 300 de litri. Printre locatarii acvariului se numara: 2 yellow goby, 2 chromis vidris, 2 clowni, un pterapogon kauderni, un yellow tang, un blue tang, un labroides, un sixline, un cleaner shrimp, si un arici mespillia.
Perechea de goby o am achizitionata de la Peti. Au fost printre primii locatari ai acvariului. Peti mi i-a vandut ca si pereche, si am luat ideea ca atare. Nu mi-am batut prea tare capul pentru ca am citit cateva articole pe net despre dificultatea inmultirii acestor exemplare (mult mai greu decat la clowni, acest lucru fiind datorat faptului ca in momentul in care eclozeaza puii sunt mai mici decat cei de clown) si am zis sa ii las in pacea lor. In mintea mea ideea ca depun a fost intarita de faptul ca la vreo 2 luni unul dintre ei disparea cu zilele sub piatra care le sta drept casa dar am mers in continuare pe ideea ca nu am ce sa le fac.
Problema a aparut in seara asta. Umbland cu lanterna prin acvariu, am observat ca in una din gaurile pe care o folosesc cei doi ca si casa de vacanta, era o plasa alb-galbuie miscandu-se. Uitandu-ma mai bine am observat si un goby langa ea, miscandu-se usor ca si cum ar fi mangaiat-o. Google repede : yellow goby eggs. Ce sa vezi, imaginile de pe google seamana cu panza observata de mine in gaura lui goby.
Din ce am citit pe net, am vazut ca rotiferii ar fi cam mari pentru a hrani puii de goby, dar parca m-as incumeta sa fac o incercare.
Rugamintea mea pentru utilizatorii acestui forum este sa ma ajute cu orice sfat posibil legat de inmultirea pestilor, si eventual cu modul in care ar trebui setata maternitatea (acvariu/sump), de unde as putea cumpara hrana, s.a.m.d..
P.s. : Cum as putea uploada videoul ca sa vedeti despre ce e vorba ?
[Thumb - IMG_1773.PNG]

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut. poti uploada pe youtube si ai buton cu cod special mai sus aici de youtube cand postezi.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[youtube]https://youtu.be/s7J6QJIqhw4
Revin astazi cu o filmare pe lumina.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

In primul rand felicitari, pesti tai se simt foarte bine, cu imultirea intr-un acvariu comun unde sunt foarte multi ochi puii sunt tinta sigura, daca ii pui intru-un acvariu seprat ai putea sa ai rezultate mai bune,
nu sunt expert in inmultirea pestilor marini dar fiind pasionat am ajuns sa citesc un jurnal destul de lung a unui coleg din state care se ocupa cu inmultirea pestilor Clown in care descria in detaliu pentru fiecare specie cum procedeaza in care a atasat o schema de cultura a hranei pentru puiet:
https://drive.google.com/file/d/1-cvv4sK3Yy7av0STqNV1fygXw48NQ0LR/view?usp=sharing, am salvat schema ca nu se stie unde ma va duce acvaristiaca in viitor si sincer cele mai multe sfaturi ti le pot da colegii de pe forumurile externe doar sa stii engleza.

Bafta.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/03/2018 11:12:28


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

http://www.mbisite.org/Search.aspx?Species=88

Species: Gobiodon okinawae
Has Successfully been bred and raised in captivity

http://www.mbisite.org/Forums/tm.aspx?m=94944

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc GreenLifeAquatics pentru schema cu hrana !

um02122, din pacate eu nu am gobidon okinawe.
Eu am specia Cryptocentrus cinctus ( yellow prawn goby sau yellow watchman goby ).
Am citit de pe siteul mentionat de sambata cand am descoperit icrele toate articolele.
Puii de cinctus sunt mult mai mici dupa eclozre decat ocellaris
Majoritatea mor dupa primele 4 zile ( Hrana provine din sacul ala pe care il au atasat corpului dupa eclozare ), cativa au reusit sa ii duca pana la 3-4 saptamani, si o singura persoana a reusit sa ii aduca la 60 de zile.
Problema principala e legata de faptul ca puietul nu mananca L rotifers ( B. Plicatilis ) intrucat hrana e mai mare decat gura.
Prin urmare, cei care au reusit sa ii duca mai departe i-au hranit cu S( small ) strain rotifers pana la 15 zile si dupa cu L rotifers pana la aproximativ 24 de zile.
Pe urma i-au hranit cu pui de mysis.
Poate am norocul sa mai depuna si intre timp sa gasesc small rotifers ( B. Rotundiformis )
[Thumb - IMG_1774.PNG]

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu stiu ca am cautat ss strain pentru Amblyeleotris latifasciata.
Nu am gasit. Inteleg ca cele mai bune metode sunt sa colectezi direct din ocean (selectezi rotiferi mici in speranta unei culturi adecvate) sau institute de cercetari oceanice (daca ai prieteni).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Radu Marian
Member
[Avatar]

Joined: 29/08/2016 17:17:54
Messages: 113
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Eu stiu ca am cautat ss strain pentru Amblyeleotris latifasciata.
Nu am gasit. Inteleg ca cele mai bune metode sunt sa colectezi direct din ocean (selectezi rotiferi mici in speranta unei culturi adecvate) sau institute de cercetari oceanice (daca ai prieteni).

Poti detalia metoda cu luatul direct din ocean ? Valabil si pentru mari ?
A doua varianta cu institute de cercetari e exclusa din start ??
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com