[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul proiect - Juwel 125 RIO  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
SCretu
Junior member

Joined: 10/03/2018 11:07:05
Messages: 21
Location: Rotterdam
IP:
Offline

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum si incepator in acest hobby. De cateva luni ma informez din mai multe surse despre acest hobby, ca sa inteleg mai bine despre necesitatile biomului format in aquarium.
La moment in sunt in etapa de proiectare al primului meu aquarium, pe care ma bazez sa capat mai multa experienta. As vrea sa va prezint mai jos datele proiectului meu si as vrea parerea celor cu mai multa experienta despre eventualele erori, pe care le fac sau probleme cu care as putea sa ma confrunt.

Datele tehnice ale aquariumului:
- Juwel Rio 125 LED (volum 125 litri)
- Lighting standard ce intra in set (LED 80, 2x14 Watt 1x14 Day & 1x14 Nature, siteul lor indica 3220 Lumen)
- Filtru intern standard Bioflow M (mai jos vedeti datele tehnice)
Filter volume: 3,5 l
Filter media: poly pad, carbon sponge, nitrax M, Sponge Fine M
Pump Juwel ECCOFLOW 600 l/h.
- Automatic - Heater 100 Watt

Mi-am propus urmatoarea comunitate de pesti:
- Male Betta Fish (1x) - center piece
- Harlequin Rasboras / sau neon tetras(probabil ii voi evita caci sunt fin nippers) - (7x - sa se simta mai in largul lor) - middle - up lawyer
- Corydoras (5 -6 x) - bottom layer
- Otocinclus (5x) - algae eaters
- eventual ceva shrimps (cu riscul sa fie mancati de betta) sau melci pentru a lupta cu algele.

Inteleg ca Betta fish nu este tocmai potrivit pentru community tank, dar am citit mai multe forumuri ce indica coabitarea lui alti pesti fiind de succes. Va rog pareri daca e ok populatia planificata sau e under/overstock.

Ce tine de decorul aquariumului, va rog vedeti mai jos planul facut (prealabil cer scuze pentru desen, nu am talent la desen )):
image

Eventual as mai adauga mai multe pietre pentru decor.

Ca substrat as vrea sa folosesc JBL Aquabasis plus (bugetul nu-mi permite ceva mai mult) cu un topping de sand de la Hornbach (0,4 - 1,4 mm - citisem ca radacinile plantelor nu putrezesc in el)
Nu voi folosi CO2 (nu-mi permite la moment bugetul sa achizitionez un sistem, eventual poate as putea face asta in cateva luni mai tarziu). As putea sa schimb eventual plantele, daca cele planificate au cerinte mai mari de resurse.

De asemenea rog parerea celor cu mai experienta, daca e ok plantarea tuturor plantelor la set-up aquariumului (am inteles ca e benefic pentru ciclare si balance) sau mai bine plantez cateva mai ,,hard,,?

Va rog pareri si sugestii.

Multumesc.

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Neonii nu cred ca sunt fin nippers, am neoni de 10 ani.
Pt populatia de pesti pe care ti-ai propus-o filtrul ala e ok, dar ar fi bine sa iei si 1 litru de sera siporax sa-l pui in locul carbunelui, care nu se foloseste la plante ca absoarbe micro elemente care sunt necesare plantelor.

Nitrax M poti sa-l pastrezi la inceput, dar daca intr-adevar reduce nitratii asa cum zic ei (ceea ce ma indoiesc) atunci ar trebui scos mai tarziu ca plantele se hranesc cu nitrati.

De plantat planteaza cat mai mult de la inceput ca plantele nu au problemele pe care le pot avea pestii intr-un acvariu neciclat, ba chiar le place - bineinteles cu conditia sa aiba la dispozitie in cantitate suficienta si balansata si lumina si carbon.

Nu uita sa adaugi bacterii de start la inceput.

Succes.

A si inca ceva: otocinclusii sunt f sensibili, in nici un caz nu ii pune intr-un acvariu neciclat. Oricum nu te gandi ca iti rezolva problemele cu algele - ei mananca alge microscopice, nu e ca si cum ai alge in acvariu, pui oto si gata. Exista un singur asemenea animal in acvaristica de apa dulce, e vorba de pestele SAE care mananca doar un singur fel de alge, si anume BBA.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2018 12:33:06




SCretu
Junior member

Joined: 10/03/2018 11:07:05
Messages: 21
Location: Rotterdam
IP:
Offline

@Humbert, multumesc pentru sugestii. Am sa fac fishless cycle ca sa nu chinui pestii.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Bine. Doar nu uita: de fiecare data cand cresti incarcatura biologica (adica bagi pesti) acvariul poate sa treaca printr-un mini ciclu. E o artimetica simpla: fiecare peste are nevoie de un numar de bacterii ca sa-i proceseze dejectiile si numarul de bacterii existent la un moment dat este dimensionat fix pt incarcatura bio care exista atunci (ca mai multe bacterii nu mai au ce sa manance). Ei, daca crestem incarcatura, nr de bacterii incepe sa creasca (daca au spatiu fizic), dar dureaza 1-2 zile. De aia e bine sa bagi si bacterii de fiecare data cad bagi pesti.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2018 13:36:53




 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com