[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere hardware acvariu -totul de la 0  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce imi doresc de la acvariu :

Un acvariu doar cu nano fish /nevertebrate plantat destul de puternic si care nu necesita mententanta mare (adica un ecosistem f stabil prin alegerea echipamentelor , a materialelor si a veituitoarelor).Efectiv ce imi place cel mai mult la un acvariu este sa fie un ecosistem cat mai complet si functional in opozitie cu pestii colorati sau aquascaping , cu toate ca doresc ca peisajul sa arate frumos dar si cat mai natural. Ma joc cu idea de a incerca sa construiesc un acvariu pt breeding Otocinclus cocama zebra cu toate ca e f improbabil sa reusesc.

La dimensiunile acvariului m-am cam hotarat , 80 x 35 x 45 sau 80 X 40 X 40 sau 80 X 40 X 45 . E un compromis bun pt mine , poate fi transportant daca e nevoie , are destula apa incat sa fie usor sa mentin un ecosistem dar nu prea multa incat sa fie foarte greu tot setup-ul sau sa trebuiasca sa muncesc prea mult la mentenanta. Avand vedere ca sunt incepator nu vreau sa-mi pun obiectiv aquascaping pt ca e prea mult pt mine. Din acest motiv in momentul asta nu vreau sa ma gandesc la CO2 si as prefera sa folosesc fertilizare foarte foarte rar (de aceia caut un substrat care ofera nutrienti pe termen foarte lung) .


Legat de acvariu propriu zis ce am in gand acum e un Acvariu Eheim GB 82 126l 80x35x45cm pe care l-am si comandat dar sunt deschis si la altceva.


Stand o sa caut la Hornbach - special pt acvariu . Am vazut ca nu e foarte scump si arata bine .



La filtrare m-am gandit la Filtru extern Eheim eXperience - 350 - 2426 + Prefiltru Eheim 4004320 . Filtrul e putin prea puternic pentru un acvariu de 126l dar m-am gandit ca nu strica mai ales ca as vrea sa creez un curent usor in acvariu (nu doar la suprafata).

Doar pt oxigenare filtrul ar trebui sa fie destul si ca o sa existe un curent de apa in interior(de la filtru de 100l/h) plus vreau sa iau un Skimmer de suprafata Eheim Micro skim350. Mai pot adauga o pompa de aer Eheim 100lph(care am inteles ca vine cu o piatra pe aer) dar cred ca e overkill . Voi ce parere aveti la capitolul oxigenare si curent de apa (atat suprafata cat si in coloana de apa) ? Cum as putea sa amplasez cel mai eficient hardware ul mentionat pt maxim efect ?


Pt incalzire Incalzitor Eheim Jager 100W pentru 120-150l . Am inteles ca nu e ideal sa iau ceva f puternic mai ales ca in caz de defectare are potentialul sa omoare pestii . Initial am vrut sa iau varianta 150W (pt 200-300l )


Am de gand sa am acvariul deschis iar pt iluminare m-am gandit la led care se prinde pe margini . Ideal ar fi ceva care se programeaza si simuleaza apusul si rasaritul ( adica nu se aprinde brusc - am inteles ca pestii nu adapteaza incet la schimbarea in nivelul luminii plus ca daca nu ma insel , si aici merg total pe gut feeling , nu pot bloca lumina aka fara ploape) .Am ramas suprins de cat de scumpe sunt sistemele de iluminare . M-am uitat la Lampa Dennerle Trocal LED 70cm/36W pt acvarii 68-85cm dar nu sunt sigur pt ca mi se pare scumpa si nici nu are sistemul asta rasarit /apus de care am mentionat . Voi ce recomandati ?



La capitolul substrat stiu cel mai putin . Cum am spus vreau un acvariu plantat puternic (dar in principal cu plante usoare ) si nu doresc sa ma complic cu CO2, prefer un substrat care sa ofere nutrienti pt o perioada f lunga . La prima vedere m-am oprit la ADA sol fertil Light fara orice alt subtrat in acvariu . Voi ce mi recomandati ?


This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2018 07:40:09

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Toata lumea isi doreste sa nu se complice cu co2 dar cum pt carbon nu exista substitut, va trebui sa accepti ca plantele alea nu vor creste nici pe departe la potential si ca s-ar putea sa te umpli de alge.

La capitolul lumina, mergj pe varianta inclusa de producator in capac daca nu ai Co2 (adica 2 neoane) ca altfel vei da o avere pe leduri ca sa cresti alge.



Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ok ca plantele nu vor creste la potentialul maxim pt ca obiectivul nu este aquascaping iar legat de alge eu pana acum am mers pe alge eaters cu un succes mare (bine ... nu cred ca am avut toate tipurile posibile). Dar aduci un punct valid .
Acvariul care il iau nu vine cu capac , variantele full de la producator mi se par si scumpe si non ideale. Incerc sa ma documentez aici cat de mult pot ca in final sa iau o alegere buna pt mine.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am impresia ca folosesti aqascaping in alt sens decat cel obisnuit - aquascaping inseamna aranjament subacvatic de plante si lemne/pietre.

plantele sanatoase si frumoase sunt o conditie necesara pt aquascaping, dar nici pe departe suficienta.

insa chiar daca nu ne propunem sa face aquascaping, ca intr-adevar trebuie talent si munca, tot vrem plante frumoase si sanatoase, ca nimeni nu cred ca vrea sa tina in acvariu niste plante care sunt in continuu pe moarte.

eu nu vreau sa te conving de nimic, doar incerc sa te ajut sa nu-ti faci idei gresite, cum ar fi aia ca iti trebuie CO2 doar daca vrei sa faci aquascaping.
n-are nici o treaba - CO2 (adica carbon) le trebuie plantelor ca sa creasca, nu acvaristului.

pentru un incepator interesat de plantate, sfatul meu sa o iei incet cu investitiile scumpe in chestii gen led si sa-ti propui mai intai sa cresti plante fara alge.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/03/2018 10:33:52




Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert multumesc pt replay . Din experienta mea (intradevar limitata , de incepator) cred ca pot sa am plante care nu sunt la un pas de moarte si fara instalatie de CO2. Mai ales ca vreau sa folosesc numai plante usoare ,nepretentioase. Dar invat si citesc ,poate vorbesc prostii.

Oricum nu am fost foarte clar , nu vreau sa ma complic cu instalatie de CO2 dar daca plantele dau semne de regres pot doza cu carbon lichid.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din experienta mea , proape deloc, cu plante,,, iti spun clar...la plantele easi e putim co;plicata treaba,,, ele nu au mari pretentii cu CO2 si fertilizanti dar,majoritatea sunt cu crestere lenta si asta e un incovenient,de ce?,algele se pot dezvolta in largul lor deoarece plantele lentre nu consuma nutrientii asa repede.In felul asta au algele nutrienti pentru a se dezvolta in voie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine de stiu adrian09 , merci ! Ce alte staturi sau recomandari imi puteti da, in special legat de hardware ?
Masterblaster
Member
[Avatar]

Joined: 10/03/2018 06:56:05
Messages: 117
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariu 100 x 40 x 45 (180 L )
Filtru extern Eheim eXperience - 350 - 2426 + Prefiltru Eheim 4004320
Substrat Substrat fertilizant Dennerle DeponitMix Professional 9in1 4.8kg + Nisip natural Dennerle Plantahunter Baikal 3-8mm 5kg
Incalzitor Eheim Jager 150W pentru 200-300 l
Lampa Dennerle Trocal LED 90cm/48W pt acvarii 88-105cm

In loc de skimmer ma gandesc sa iau powerhead EHEIM aquaball 650 lph plus Filtru cascada Eheim Liberty 200 . Impreuna indeplinesc acelas rol ca si un Skimmer plus aduc un bonus de filtrare , extra oxigenare si cu filtrul extern un curent atat la suprafata cat si mai jos .

Voi ce spuneti ?


Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Powerhead + filtru cascada o sa faca zgomot. Acvariul nu va fi in dormitor, deduc? Noaptea orice zgomot e mult mai accentuat.

DeponitMix eu nu mi-as lua in etapa asta in care esti tu. Ala e pentru momentul in care vei avea experienta, vei fertiliza si vei sti sa controlezi ecosistemul.

Ideea asta de oxigenare a apei, care se pare ca-ti place, nu are legatura cu acvariul pe care ti-l doresti (sanatos, curat, cu pesti veseli).

Esti pus pe cumparaturi dar ia in considerare si felul in care toate echipamentele alea (niste plastice in esenta), se vor vedea in acvariu. In spiritul asta, te poti gandi la un incalzitor extern (Hydor fac, posibil si altii intre timp).

Legat de plante: daca vrei sa ai cate mai putine batai de cap, sa fie un acvariu usor de intretinut, vrei in primul rand plante cu crestere (mai) lenta.
Pe de alta parte plantele cu crestere rapida, mai ales pentru un incepator, te vor ajuta sa tii algele in frau. Daca te tii de treaba experienta asta o sa vina odata cu trecerea timpului dar nu te astepta la apa cristal si zero alge din start.

In loc de prefiltru Eheim (am avut, foarte bun, il scoti, cureti, pui inapoi usor) te poti gandi, tot in spiritul scoaterii echipamentului/plasticelor din acvariu, la un prefiltru extern.
O sa fie un pic mai multa munca la curatarea lui dar o sa arate mai bine acvariul, mai aerisit, mai natural.

foarte important: NU SUPRAPOPULA, dimpotriva, mergi pe mai putine vietati, pana inveti sa echilibrezi ecosistemul.

Spor si te asteptam cu un acvariu frumos si sanatos!!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com