[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru diy  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Nicolaie
Unripe member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 10:00:09
Messages: 2
IP:
Offline

salutare, am inceput un proiect pt un acavriu mare 130x40x60 cm si pt ca am un acavriu 120l si un filtru JBL e902 care ma enerveaza cumplit am pregatit un filtru extern pt a suplimenta in acvariu cel mare.

intrare apa in filtru pe sus ajunge prin teava pana jos si de jos urca prin mediile filtrante.
cu toate mediile din poze am un debit de 700l/h
intrebarea este:
1.e mai bine sa tin pompa de apa in acvariu cum am acum sau sa fac intr-un fel sa o montez in filtru?
2. gasesc pe undeva o pompa externa care nu e submersibila si care merge non stop?
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1, pompa este facuta sa impinga apa in sus, nu sa traga apa din acvariu. Deci, pompa o poti monta in filtru, imediat sub capac ,sau imediat deasupra capacului

2, eheim sunt pompe care merg si in apa si afara

Ionut Dumitrascu
Nicolaie
Unripe member
[Avatar]

Joined: 12/02/2018 10:00:09
Messages: 2
IP:
Offline

Multumesc. O sa pun pompa in filtru sub capac
alexdru
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/08/2016 09:23:52
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare!


As dori sa fac un filtru intern inspirat din seriile de filtre interne Fluval U. Am facut tot proiectul, urmeaza debitarea si lipirea pieselor; inainte de asta as dori sa obtin cateva pareri, daca se merita sau nu sa imi bat capul cu acest filtru. Eu cred ca ar functiona perfect, singurul dezavantaj fiind dimensiunea, este destul de mare(220mm inaltime, 140 mm latime si 60 mm grosime).
Mai jos este atasata o schita, sper sa intelegeti ce este acolo...


image

This message was edited 2 times. Last update was at 07/03/2018 18:27:05


Ty!
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com