[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alte probleme de incepator... apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Salutare!
...sa va zic cum a inceput povestea:
acu' un an si ceva cineva s-a saturat de pesti si de acvaristica si m-a prins pe mine iubitoru' de animale si mi-a dat un acvariu de 30 de litri, cu plante, instalatii... ma rog, tot ce-i trebuie... GRATIS !!!
Acuma am un acvariu de vreo 100 de litri, am prins drag de (cam) tot ce tine de acvaristica, dar ca orice incepator am facut o gramada de greseli din cauza lipsei de informatii. Nici nu ma gandeam ca ar exista niste oameni (in Romania) care sa-si puna gratis cunostintele si experienta la dispozitia celor interesati si sa mai faca si un site de specialitate si un forum ca sa-i ajute pe cei "loviti de soarta". Multumesc!
Am gasit ceva rezolvari la unele probleme (legate de substrat, plante, etc), astept acu sa si dea rezultate. Mai sunt si altele cu care o sa va bat la cap.
Am acvariu de 100l, temperatura medie 25-27, nu prea multe plante... ca s-au dus naiba... 4 neoni, 2 vaduve negre, o zebra (pesti, logic), 2 gurami, un conconus, si ceva guppy, restu' de pesti... R.I.P. Sunt hraniti cu hrana uscata ca nu am de unde sa fac rost de alt meniu (in Tg-Jiu sunt doua magazine ce comercializeaza mancare pentru caini si pisici si intr-un colt mai au si cateva acvarii uneori si pesti... unu' din magazine are si xerox, deci va dati seama de multe de aici... acvaristica pe cont propriu).
Gata cu povestile. Iote ceva probleme:
1. Pe geam, la suprafata, (la limita dintre medii) se face o dunga de spuma alba de cam 2-3 mm grosime. Mi s-a spus ca e din cauza aciditatii apei sau ca e apa toxica. Voi ce ziceti? Eventual remedii...
2. Obiectele din acvariu (furtun, termometru, etc.) devin FOARTE alunecoase. De ce ? Pestii uneori "ciugulesc" pojghita aia... sau cel putin se izbesc cu gura de ea...
3. La mine corydorasii (aia de la magazin zic ca-s paleatus)mor in cel mult o luna... in prima faza sunt activi, dar le cam trece in 2 saptamani si nu mai misca, stau asa pe fundu acvariului nemiscati pana-i ating cu minciogu' (sa-i scot, crezand ca-s morti), apoi inoata haotic si isi dau drumu' pana jos. In ultima faza ori plutesc ori sunt "luati de val" si purtati prin acvariu. Devin foarte tari cand mor, rareori se "flecesc" scuzati expresia. Am gasit ceva despre ei pe net, dar mai mult generalitati... Toate astea s-au intamplat cu vreo 25-30 de pesti de toate varstele. Io unu nu mai cumpar pana nu ma lamuresc
Schimb 20 de litrii saptamanal, iar apa e filtrata de un filtru d'ala intern care invarte pestii prin acvariu destul de tare. (500 l/h)
Sper ca m-am exprimat (aproape) pe intelesu' tuturor si cu ceva glume pe ici pe colo...


bai, cat am scris...
[Email] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Bine ai venit.
FLORI AN wrote:...o zebra (pesti, logic)

Pfiu, bine ca ai precizat despre ce e vorba. Eu ma gandisem ca ai in acvariu o trecere de pietoni. (ca tot ai dat tonul la glume)

FLORI AN wrote:1. Pe geam, la suprafata, (la limita dintre medii) se face o dunga de spuma alba de cam 2-3 mm grosime.

E mizerie formata din resturi organice. Are cam aceeasi origine ca spuma ce se formeaza cand fierbi supa. Trebuie sa indesesti schimburile de apa, sau sa mai scapi din pesti.

FLORI AN wrote:2. Obiectele din acvariu (furtun, termometru, etc.) devin FOARTE alunecoase.

Bioderma. In general, nepericuloasa. Contine bacterii care fac parte din filtrul biologic.

FLORI AN wrote:3. La mine corydorasii (aia de la magazin zic ca-s paleatus)mor in cel mult o luna... in prima faza sunt activi, dar le cam trece in 2 saptamani si nu mai misca, stau asa pe fundu acvariului nemiscati pana-i ating cu minciogu' (sa-i scot, crezand ca-s morti), apoi inoata haotic si isi dau drumu' pana jos.

Dau semne de intoxicare. Probabil cu nitrati rezultati din fecalele pestilor prea multi si din resturile de hrana de la mesele prea imbelsugate.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mancare mai putina, schimburi de apa mai dese si problema se va rezolva. Deocamdata nu e nimic grav.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand faci schimburile de apa, trebuie sa speli si mediul filtrant. Chiar cu apa pe care ai scos-o din acvariu, ca sa nu distrugi bacteriile denitrifiante.

Nu trebuie sa opresti aerarea sau filtrarea pe timp de noapte.
[Yahoo!]
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Am observat o chiestie legata de spuma aia, inca nu-i concluzie finala, apare si dispare intre schimburile de apa, ba chiar, culmea, dupa schimbu' de apa.
Mancare nu le dau prea multa de frica sa nu se "strice" apa.
Credeti ca-s multi pesti in acvariu? detalii in primu mesaj
Aerarea o opresc noaptea... ca ma bolboroseste in creieri...
[Email] [MSN]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FLORI AN wrote:Aerarea o opresc noaptea... ca ma bolboroseste in creieri...



Mda...Sa nu o mai opresti !


PS. Chestie de intuitie...
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

FLORI AN wrote:Aerarea o opresc noaptea... ca ma bolboroseste in creieri...

la mine s-a obisnuit toata lumea, ba chiar este odihnitoare, dupa aia...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Obtureaza pe timpul noptii furtunasul pentru aer, de la pompa, si directioneaza in sus, spre suprafata apei jetul pompei. N-o sa te mai 'bolboroseasca' nimic, dar o oxigenare mai buna a apei tot vei avea.
[Email]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Nu mai oprii instalatia de aerare..optional pe timpul noptii o poti aseza mai jos in acvariu.Nu va mai face zgomot.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

pentru filtrare folosesc "SP 1100L" RESUN
pentru aerare folosesc "AC 9602" RESUN
[Email] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu zic ca ar fi bine sa treci la un filtru extern. Un acvariu de 100l ca al tau merita un filtru extern, crede-ma.
Cele pe care le folosesti acum sunt prea mici pentru treaba la care le-ai inhamat.
Ca sa faci o comparatie: powerhead-ul tau SP1100L are, conform cartii tehnice, 8W si un debit de 500L/h. Eu folosesc la instalatia mea de CO2 (adica un borcanel) un powerhead de 7W cu un debit de 380 L/h.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
FLORI AN
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/05/2005 14:16:55
Messages: 44
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Dalles wrote:Eu zic ca ar fi bine sa treci la un filtru extern. Un acvariu de 100l ca al tau merita un filtru extern, crede-ma.

Te cred. DAR cum spuneam mai demult in Tg-Jiu sunt doar doua magazine dintre care doar unu singur are aparatura noua... si alea pe o singura etajera...
In urma discutiei de pe forum despre racirea apei m-am dus si am intrebat de "racitoare". M-au intrebat ce-s alea si ce fac ele...
Drept sa spun, spre rusinea mea, nu prea stiu ce inseamna filtru extern, pot doar sa banuiesc...
ma gandesc la doua variante: una (parea ceva "artizanal") e "cutia aia de jos" cu 2 furtune, care, banuiesc, ca are vreun mediu filtrant si o pompa care circula apa din acvariu prin chiestia aia, iar a doua (de vreo 2 milioane) e chiestia aia care se monteaza pe geam si apa o circula printr-o "cutie" iar apa cade in cascada inapoi in acvariu...
descriere penibila, asta din ce am vazut io ca folosesc la unu din magazine...
Trimite-mi, te rog, macar un link spre un site al vr-unui magazin sau producator de filtre externe sa ma mai destept si io sau ceva detalii, daca nu ai altceva mai bun de facut (ca daca astept sa aduca astia in Tg-Jiu...)
[Email] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

FLORI AN wrote:...Trimite-mi, te rog, macar un link spre un site al vr-unui magazin sau producator de filtre externe sa ma mai destept si io sau ceva detalii, daca nu ai altceva mai bun de facut (ca daca astept sa aduca astia in Tg-Jiu...)

Exact acelasi lucru mi-a cerut si giostana, mai zilele trecute. Ca sa nu mai repet, iti arat ce i-am raspuns lui: LINK.

Suplimentar, iti recomand pagina de filtre de la Hagen, care face si Fluval-urile: Hagen filtres. Citeste caracteristicele de la 104, 204 si 304.

FLORI AN wrote:...ca daca astept sa aduca astia in Tg-Jiu...

Delicata situatie. Incearca sa te interesezi cum sta treaba la capitolul asta in orasele apropiate de urbea ta: Drobeta (80 km), Craiova (114 km) sau Pitesti (180 km). Poate te repezi pe-acolo intr-un weekend.
Bucurestiul si Timisoara sunt, totusi, departe de tine: 306, respectiv 273 km.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

du-te la magazinul ala vizavi de parangul si vezi ca are filtre externe, cel putin acum o sapt. aveau. Intreaba sau uita-te in dreapta fata.Tipu' ala cu mustata ia si comenzi, dar sunt sigur ca am vazut vinerea trecuta doua fluvale acolo, numai sa te tina buzunarul.

Another one bites the dust
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com