[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare filtru extern  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ho29702
Junior member

Joined: 29/01/2018 11:34:57
Messages: 13
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am un acvariu plantat de 54l (60x30x30) la care am un filtru intern de la eheim.
Am facut greseala incepatorului de a suprapopula acvariu: 8 neoni, 6 rasbora, 4 cory si 2 ancistrus. (ancistrusi sunt tineri, 2-3 cm, cand ajung mai mari ii dau)
Problema nu ar fi suprapopularea, ci faptul ca mi-a aparut biofilm si observ ca filtrul trebuie curatat tot la 2 zile ca sa mentina jetul de apa + apa curata.
Scurt si la obiect, as trece pe un filtru extern... astept recomandarile voastre.

Ar mai fi urmatoarele mentiuni:
- la acvariu am capac, cu ceva decupari, si nu as vrea sa fac decupari extra pe cat posibil
- momentan acvariu are 54l, dar as dori ca filtrul extern sa poate duce si acvarii mai mari (gen daca trec la unul de 100l)
- preferabil dimensiuni filtru si buget alocat cat mai reduse )
ho29702
Junior member

Joined: 29/01/2018 11:34:57
Messages: 13
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mi-a tras cu ochiul Filtru Extern Eheim 2211 classic 150, dar astept si alte pareri
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai ti-a facut bine cu ochiul. Un 2211 plin cu Eheim Substrat Pro este fix ce iti trebuie (in opinia mea). Insa asta nu va rezolva problema biofilmului, pentru asta
iti recomand un micro skimmer Eheim. Daca te hotarasti la 2211, ai grija sa comanzi varianta cu robineti pentru In si OUT, altfel va fi complicat sa-l curati. In
plus, in variantele de la noi, filtrul vine fara medii filtrante. Iti trebuie cam 1 litru ca sa il umpli bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2018 17:50:35


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mie nu-mi place clasicul din motive de amorsare. As merge PE ecco pro.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eheim experience 150
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Si un fluval 206 merge la un acvariu de 100l. Nu ai pesti cacaciosi
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

skija wrote:Eheim experience 150


+1
Si eu tot pe asa ceva as merge .
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un prim pas ar fi sa hranesti pestii mai putin sau hrana impartita in mai multe transe de-a lungul zilei. Nu exista filtru chiar si intern sa se infunde in 2 zile daca hranesti pestii normal. O alternativa la filtrul extern este un burete bolborositor care iti indeparteaza si biofilmul.
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Depinde si ce buget ai.
Eu Eheim classic as lua 2213, nu 11 sauOase filtosmart 100, care este vreo 300 de lei, fara incalzitor incorporat.
Oricum, doar cu filtru extern, fara skimmer, poate sa dureze si 6 luni pana dispare complet biofilmul.

ho29702
Junior member

Joined: 29/01/2018 11:34:57
Messages: 13
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Wow, cate sugestii.
In primul rand tin sa va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Acum, legat de filtru extern, probabil am de comparat:
1. Extern Eheim 2211 sau 2213
2. Eheim experience 150
3. PE ecco pro

@Gabi C - ce probleme sunt cu amorsarea la Eheim classic?
@Silviu Man - este de vanzare Eheim 2211 cu robineti la pachet?

Am mentionat de la inceput, ca bugetul ar fi cat mai redus. Nu stiu exact cat ar insemna asta, dar nu as vrea sa arunc 1000 Ron pe filtru cand mi-ar fi suficient unul de 300 Ron.
Plus, o mentiune f buna (la care nu m-am gandit) vine de la Silviu Man, cu privire la chestiile extra care trebuie cumparate:
- gen un Ehein 2211 costa 220 Ron, dar ar mai fi de luat Eheim Substrat Pro 1000ml - 100 Ron, robineti inca vreo 100, etc...

Sunt foarte la inceput, cu acvaristica, deci am nevoie de cat mai multe sfaturi. Asta pe de-o parte, pe de alta as vrea sa o pastrez la un nivel mediu de efort/buget.

Legat de biofilm, situatia s-a imbunatatit enorm de cand am inceput sa dau mai putin de mancare pestilor.
Probabil am exagerat si cu fulgi si cu artemia:
Fulgi cat pot prinde intre 2 degete, o singura masa dimineata. (oare era mult?)
Artemia, juma de capsula congelata o singura data pe saptamana.
Astea era situatia initiala, acum am redus, si e mult mai bine. De asemenea si schimbul mai des de apa ajuta la curatarea apei.

Doar ca de aici s-a nascut necesitatea unui filtru extern... tot la 2-3 zile mentenenta acvariu e cam mult.
As vrea sa ajung la 1 maxim 2 ori pe saptamana, sa fac un schimb de apa.
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna!
Eu am un Eheim 2213 si sunt f multumita de el, tot Silviu m-a ajutat in alegerea lui (inca o data ii multumesc pt ajutor). L-am gasit in oferta, a venit deja "echipat" cu tot ce trebuie, vad ca-l mai au si acum si costa 469 lei. Pt a nu umbla prea des la el, am pus si un prefiltru cu perlon si vreau sa zic ca acum am apa f curata desi am carasi.
Este silentios, acvariul e in camera copilului si doarme fara nicio problema. De amorsat am invatat de pe youtube cum se face fff usor (la inceput ne-a cam dat de furca). Daca doresti o sa caut filmuletul.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu am avut si classic , si ecco pro si experience si professional . Classic mi s-a parut extrem de incomod cind a venit vorba de curatare. Plus ca din ce imi aduc aminte nu vine nici cu robineti .
Cele mai ok sint Professional ( o placere sa mesteresti la el cind ai de curatat canistra ) si apoi ecco pro ( cu mentiunea ca e recomandat sa ungi garnitura de pe capac pentru a lucra usor cu el la fiecare desfacere ) .
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu am avut si classic , si ecco pro si experience si professional . Classic mi s-a parut extrem de incomod cind a venit vorba de curatare. Plus ca din ce imi aduc aminte nu vine nici cu robineti .
Cele mai ok sint Professional ( o placere sa mesteresti la el cind ai de curatat canistra ) si apoi ecco pro ( cu mentiunea ca e recomandat sa ungi garnitura de pe capac pentru a lucra usor cu el la fiecare desfacere ) .

Nu te contrazic, dar nu e rau nici cel clasic. Eu l-am primit si cu robineti, este cel din imagine https://imgur.com/a/fyqNc
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Tot ce Este Eheim e bun. Dar in termeni de "practicitate " classic nu m-a incintat.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ia-ti un filtru de calitate , daca nu ai filtrare buna o sa ai tot felul de probleme (alge , pesti morti , apa cu miros intepator ...etc etc) si in timp o sa te lasi de acest hobby pe motive ca nu merge treaba cum vrei tu , filtrarea este cel mai important lucru in acvaristica
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com