[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Relatia dintre consumul de Alk, Ca si Mg  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am gasit pe net informatia ca pentru fiecare 1 meq/l de alk consumata se consuma aprox. 19.2 ppm de Calciu (adica aprox 7ppm pentru 1dKH) si ca magneziul s-ar consuma in proportie de 3%-6% din consumul de calciu, deci aprox. 0.21-0.43 ppm pentru fiecare 1dKH consumat.

http://reefkeeping.com/issues/2004-12/rhf/index.htm

sunt sigur ca nu sunt singurul de pe forum care a dat peste aceste info, dar cum nu am gasit topic, va invit sa impartasiti experienta voastra aici.

o sa incep si eu sa testez si o sa pun valorile aici, sunt curios daca se verifica cat de cat pentru ca daca se verifica asta inseamna ca putem testa mai rar Ca si Mg.



rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Asa ar trebui sa fie, dar la mine nu s-a verificat. In celelalte articole ale lui Randy Holmes mai sunt si alte detalii legate de reactiile chimice intalnite in acvariu. Senzatia mea (puternica) este ca mai am consumator de Kh inafara de reactia de baza: CaCl2 + 2 NaHCO3 = CO2 + CaCO3 + H2O + 2 NaCl.
Consumul de alcalinitate datorat NO3 nu cred ca are influenta: este un proces temporar si fara impact la nivelul uzual de nutrienti (constant sub max.10ppm)
Mai este si infuenta PH-ului ...

Deci, teoretic ar trebui sa fie cum spui. La mine, nu inteleg inca motivele, din socoteli imi iasa un consum de 5±0.5ppm Ca echivalent consum 1dKH.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai esti departe rau
ai precipitare de carbonat de calciu?



rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu am spus ca sunt inafara limitelor, si nici nu am precipitare. Preventiv, am si Mg la limita maximala (~1500).
Diferenta de consum (~25%) 5,0±0.5 per 1dKH partial poate sa fie explicata prin surplus de Sr si Mg, sau impuritati, deoarece am folosit clorura grad alimentar (heptahidratata) cu concentratie 75-78.5%, dar nu cred ca astea ar fi problemele mele, ci, inconstanta. Asta nu-mi explic ... de altfel am si intrebat aici pe forum care sunt consumatorii de alcalinitate.

De asemenea, determinarile noastre nu sunt precise cand ne bazam corelarea valorica cu schimbarea de nuanta de culoare, la testele Salifert ma refer. Chiar si Hanna poate avea abateri de pana la 10% si un bias de 5% ( niste comparatii facute de mine in regim de amator cu echipamente certificate la servici).

Un ex.: eu obisnuiesc sa masor alcalinitatea la ora 23.45, cu 15 min. inainte de ora programata pt dozare. La acest moment am cea mai mare diferenta intre echivalenta teoretica a consumurilor. Daca masor la ora 12.15 am cea mai mica variatie intre consumuri. Asta pentru ca de la 12 la 24 consumul este cam de 0.4dKH

La toate astea trebuie avut in vedere valorile in echilibru pentru Ca si dKH, pentru ca reactia (si implicit consumul) sa fie corecte si stabile. De ex. la 8dKH corespunde un nivel de Ca de 420ppm (aprox. poate o idee mai putin cu 2,3ppm). Daca Ca este sub valoarea corespondenta de echilibru, atunci se va consuma mai lent dKH . La bazinele cu alcalinitate mare, 10-12dKH si Ca la 380ppm e de asteptat un consum mai mare de Mg si Sr (nu am inteles bine explicatia, insa am luat de bune rezultatele)

Cam acestea sunt experientele mele si mentionez acestea pentru a evidentia ca o abatere de la teorie nu-mi pare o problema mare, dar variatiile, da.

Intrebarea ta o consider interesanta si voi urmari topicul. Sunt curios in ce conditii au obtinut colegii nostri un sistem echilibrat, stabil si evident, care sunt consumurile.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai stai ca am fost idiot, eu comparam consumul tau de 5 la 1dkh cu 19.2 la 1 meq/l cand ar fi trebuit sa-l compar cu 7 la 1 dkh

5 vs 7 mi se pare ok, pot fi si erori de masurare inerente testelor hobby sau poate fi un consum mai mare de magneziu

sunt abia la inceput cu chestiile astea si poate gresesc, dar mie nu mi se pare ca ai avea un consumator neidentificat de alkalinitate.



 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com