[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un vis American ! Combinatia perfecta  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, probabil unii dintre voi stiti ca am in proiect un acvariu 215L/53l/55H.
Initial ma gandeam sa il populez cu africani dar m-am sucit pe americani

Nu am tinut pana acum americani si nu prea stiu cum sta treaba cu ei.

M-am gandit la o combinatie de oscari cu severum sau vieja cu JD si poate si un Jaguar


1. Ce combinatii de americani recomandati ?
2. Pot sa ii hranesc cu fulgi si sak green sau americanii au alta alimentatie ?
3. Pot in vreo combinatie sa tin familii care sa si depuna ?
4. Exista varianta sa ii tin si doar cate un mascul din fiecare specie si sa se inteleaga bine ?

Toate cele bune !


#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Servus,

1. Aici e vorba de gusturile personale... bazinul e destul de mare, poti alege "orice marime" de ciortan.
2. Da, poti... ideea este ca hrana lor sa fie cat mai variata... le poti da orice fel de granule / fulgi / boabe / creveti / scoici / peste / etc.
3. Indiferent de "combinatie", daca ai o pereche matura in acvariu, atunci vei avea si depunerile aferente... e normal si firesc.
4. Da, exista si aceasta varianta de "bazin populat doar cu masculi"... se spune ca este un bazin mai "linistit", deoarece pestii nu vor fi tentati sa se reproduca si deci agresivitatea lor va fi mai redusa.

In bazinul tau poti tine oricare dintre pestii enumerati mai sus... cat de multa "liniste" o sa fie in bazin, depinde de pesti, de felul in care e decorat bazinul, de norocul tau, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsul clar si la obiect !

Intre timp am mai studiat, mi-am mai batut capul, am mai intrebat si alti acvaristi(aici cate bordee, atatea obicee) si am facut cateva combinatii :


1. 6 Oscari (o sa pastrez 2m sau o pereche la maturitate), 10 Vieja(sunt doua specii diferite, aici o sa pastrez la fel cate o pereche sau doar cate 2 masculi), 5 Severum(inca nu m-am gandit ce specii)

2. 3 JD, 3 EBJD, 3 JAGUARI (aici cred ca o sa ramana doar masculii pentru ca am inteles ca acestia sunt extraordinar de agresivi)

3. Salvini, Red Terror, Green Terror, JD

4. Daca a tinut cineva sau s-a gandit cineva la alte combinatii puteti sa imi lasati parerile voastre aici (orice parere este binevenita)


Ce imi doresc eu : Vreau un acvariu echilibrat fara prea multe batai si fara sa trebuiasca sa fac foarte multe modificari de specii in viitor (3-4 ani)


Care ar fi combinatia recomandata si cu cea mai mare sansa de succes ?


#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Iti repet ceea ce ti-am spus si prima data... alegerea pestilor e ceva care tine de "gusturile personale", deci nu are rost sa intrebi de diverse combinatii.
- Ia ce pesti iti plac tie, pentru ca ei "se potrivesc" in filmul asta... daca decorezi bazinul cum trebuie, o sa arate bine.
- Eu, personal, as lua mai multe exemplare dintr-o singura specie si m-as multumi sa raman cu o singura pereche "la final"... da' tu poti sa incerci un bazin "de show".
- Cauta pe Youtube dupa "american cichlid tank" si vei gasi o multime de exemple din care sa te inspiri.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asa cum am mai spus si in alta parte la latimea de 53cm(poate o sa vrei si décor) nu poti tine un peste care se poate face de 60cm cum e jaguarul sau Red Terror care e pe la 55(peste 50 in orice caz), deci ar fi bine sa fie cichlide medii, pana la marimea Astronotusilor si nu amesteca centrali cu sudamericani
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Salutare,
Din punct de vedere al convietuirii poti tine oscari cu severumi, JD si vieja, eu am si salvini in acelasi bazin. Asa cum ti-a spus Koala e chestiune de gusturi.
Daca vrei biotop atunci, clar renunti la central americani, oscarii sunt ”The King”. Eu am avut si doar o pereche de oscari in 2 m de bazin, pret de vreo 6-7 luni au crescut si vreo 80 de pui. A fost superb ! Spectacol! Acum, datorita lipsei unui alt bazin pentru central americani, i-am bagat la gramada, si nu-mi pare rau.
P.S. Jaguarii nu sunt din filmul asta! si nici red terror, oricat de tentanti ar parea - iti trebuie bazin mult mai mare.
uite:


uite si ciorbita curenta:

This message was edited 2 times. Last update was at 27/03/2018 10:11:01


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com