[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Platy umflat  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Salutare,

am si eu o problema cu ai mei pestisori(3 Femele Platy).
Acvariu
60l filtru extern eheim 2213 plin cu eheim substrat pro si prefiltru eheim.
Temperatu apei 24-24,5 °C.
NH3/NH4-0
NO3 -20
NO2-0
Ph- 7,3
KH 4-5
GH 6-7

image

Pestii mananca fara probleme, 2 dintre ei stau mai mult la suprafata apei, am observat ca dupa ce mananca culoarea fecalelor este normala, dupa un timp fecalele sunt albicioase.
Pestii sunt hraniti cu granule si am vayut ca se servesc si din tabletele sanitarilor.
De astazi le-am dat si mosquito larva.
Sa fie Dropsy ?
Nu pot spune cu exactitate ca sunt gestante, nu am vazut vre-o pata/triunghi pe nici un peste.

O zi placuta!
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Aceeasi treaba am patit si eu cu un scalar...mi s-a spus ca-i dropsy...acum incerc poate reusesc sa-l tratez...succes si ape limpezi!

Gata oricand!
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Cum a zis si colegu, e dropsy, moare sigur, personal l-am intalnit la gurami albastri la o specie de killy si puntius conchonius, a fost deces de fiecare data indiferent cum l-am tratat .

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Trebuie sa folosesc ceva anume ca sa nu mai am probleme si pe viitor?
Apa o schimb la 5-6 zile, mancare le dau putin...
Acum trebuie sa stau cu ochii pe sanitari si pe guppy.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Atita timp cit nu stim daca este de origine bacteriana sau este provocata de o insuficienta functionala a organelor interne, cea mai buna preventie este
o foarte buna igiena a acvariului, cu tot ce implica asta : substrat bine aspirat, filtrare buna, schimburi corecte de apa, etc. Eu am avut doua cazuri : la un
neon negru si la un Rasbora Espei, la distanta de doua-trei luni intre ele. In ambele situatii i-am extras din acvariu (la sfatul colegilor mai experimentati) si am
intensificat masurile de igiena descrise mai sus plus o aditie mai frecventa de Filter Medium. In 4-5 luni cit a trecut de la ultimul caz nu am mai avut probleme.
Asadar, cu siguranta nu a avut o origine sau natura contagioasa (in cazul meu), dar nu poti sti niciodata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

am schimbat apa ieri cam 35-40%, aspirat substratul, este mai greu in zona mai des plantata, maine am sa aspir iar substratul si un schimb mai mic 15-20%.
Am ceva de la Elos=AquaUno, Bacto Complex, am sa-l pun in doza dubla. Testele imi aratau ca apa este in parametrii, NO2, NO3 facute la picatura, Ph masurat cu Ph metru electronic(calibrat acum 2 zile), astazi am dus o proba de apa la magazinul unde ma aprovizionez eu, masuratorile au fost identice la NO2,NO3, la Ph a fost o diferenta de 0.01(nesemnificativa).
Cand le dau sa manance innebunesc, parca nu au mai mancat de cateva saptamani, poate ca atunci cand mananca inghit si aer(zic si eu).
Tot de cateva zile am dat si cei 2 masculi Platy, erau fugariti si hartuiti de o femela, ii ataca non stop.
Sa speram ca ceilalti pesti vor fi imuni.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dropsy e cauzat in principal de alimentatie, faptul ca noi in cea mai mare parte hranim cu hrana uscata(si monotona) si prea multa, din care majoritar granule, aceasta consumata uscat se umfla dupa umezire in tractul digestiv provocand un blocaj intestinal, "dopul" respectiv nefiind eliminat duce la infectii care pot fi acute-termina repede pestele sau se cronicizeaza(am avut la altumi doua cazuri ce au trait si s-au hranit normal 6 luni pana au dat coltul). Adaugarea de artemia congelata in alimentatia zilnica ajuta/previne formarea bolurilor alimentare intrucat e laxative, dar odata infectia instalata nu vindeca, sarea amara poate vindeca se administreaza in apa dar o metoda mai puternica e ca Solutia respective sa fie injectata(ac moale pastic sau silicon sufficient de lung sa ajunga in stomac, depinde si de marimea pestilor) direct in stomac -asa am reusit ca pe un altum sa-l salvez, inutil sa spun ca nu pe cel mai mare si mai frumos pe care l-am pierdut. metoda am preluat-o de pe youtube unde pasionatii de africane asa ii salveaza-se pare ca acestia fac frecvent bloat/dropsy.
P.S. O alta cauza frecventa pentru dropsy e administrarea de larve rosii care constipa, mai putin cele albe sau negre dar si astea pot provoca constipatie, probabil calitatea celor ce ajung la noi in tara lasa de dorit pentru ca pe forumurile cu salbatici larvele albe sau cele negre sunt recomandate spre deosebire de cele rosii

This message was edited 2 times. Last update was at 28/02/2018 20:53:30

[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

primul meu gand a fost la mancare, sunt incepator si tot ce am luat a fost granulat si tablete care se dizolva cand ajung la fundul apei. De ieri le dau combinat cu larve de tantari, am sa cumpar si artemia.
Pot incerca sa le fac un tratament cu sare neiodata, trebuie tinuti maxim 7 zile continuu in apa cu sare sau doar o perioada mica de timp(cateva minute), dupa care ii bag din nou in acvariu?
Granulele am sa le inmoi in apa inainte sa le dau sa manance, sunt foarte halimosi, in momentul hranirii sunt in stare sa manance si bulele din acvariu.
De cand s-au umflat si am constatat eu ca nu sunt gestante le dau o singura data mancare pe zi si aia foarte putina.
Daca ii vad ca sunt letargici si starea lor se agraveaza am sa-i scap de suferinta intr-un mod cat se poate de uman.
Nu are rost sa ma complic cu ace pentru ca sunt prea mici si cred ca mai tare ii chinui sau eventual le produc daune interne.
Mersi fain de sfaturi tuturor, am sa va tin la curent cu starea lor.
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Bogo wrote: De ieri le dau combinat cu larve de tantari




"Si tu Brutus"...asa si eu tot cu larve am dat in dropsy la scalar

Gata oricand!
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

incercam si noi sa le mai diversificam mancarea...
Maine poimaine o sa fiu nevoit sa-mi iau si un mini congelator pentru pesti
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pai eu chiar ti-am spus sa nu dai larve rosii, iar cand am spus sare AMARA, m-am referit la sulfatul de magneziu nu la sare iodata, doza nu o mai stiu gasesti pe net
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

O sa cumpar maine artemia, am sa ma documentez pe internet de dozaj si cum trebuie aplicat.
Treaba este ca ei nu sunt constipati, la ceva timp dupa ce mananca au fecalele normale. In restul zilei este combinat cu alb.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2018 22:06:09

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bogo wrote:O sa cumpar maine artemia, am sa ma documentez pe internet de dozaj si cum trebuie aplicat.
Treaba este ca ei nu sunt constipati, la ceva timp dupa ce mananca au fecalele normale. In restul zilei este combinat cu alb.


Ce ti-a explicat ocean se intimpla izolat si fara sa observi alte semne. Cind apare un blocaj digestiv, chiar si la oameni, manifestarea este foarte evidenta dupa ce se produce.
In general, durata tranzitului digestiv variaza intre citeva minute pina la 12-24 de ore, de la specia la specie. La pesti, mai ales la cei fara stomac, acesta este
foarte rapid. Asadar, simptomele se pot observa mai tirziu pentru ca nu apar defecari bine definite, nu ai cum sa-i urmaresti.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Blocajul acela nu inseamna ca ei sunt"astupati" si complet blocati de asta am spus ca unii traiesc asa luni de zile probabil pentru ca mai pot defeca(cei care nu pot mor mai repede), nu pot explica fenomenul detailat pentru ca nu sunt anatomist dar acolo in tractul intestinal bolul nedigerat se infecteaza ducand in final la hidropizie infectioasa

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2018 00:57:35

[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Scuze de mesajul intarziat, am gasit astazi dupa ceva cautari, artemia congelata dar nu am gasit sare amara(o sa comand de pe amazon). Aici am gasit "Bittersalz (Magnesiumsulfat)". , spune ca e folositoare la relaxarea musculara,leziuni si recuperare ...si pentru curatarea colonului.
Astazi nu au stat asa mult la suprafata apei, de ieri i-am pus la post, le dau doar artemia si foarte putine granule inmuiate.
Am spalat astazi si pietrele, plantele le-am flocait putin in incercarea mea de a curata cat mai bine substratul.
Legat de larvele rosii, nu am vazut P.S.-ul pus de tine.
Din nou multumiri si am sa revin cu noutati.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bogo wrote:Aici am gasit "Bittersalz (Magnesiumsulfat)". , spune ca e folositoare la relaxarea musculara,leziuni si recuperare ...si pentru curatarea colonului.

Despre asta e vorba
[Email]
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

smilie

Am dau un search si am gasit mai multe metode de a trata pestii:

-1 lingurita la 20 litri
-Add one teaspoon of salt per gallon of water., temp. 26,5 °C


Sau

Pasul 1 - pregatirea tratamentului, exact ca in citatul de mai sus, luam o lingurita de sare amara si o diluam in 500 ml de apa distilata.

Pasul 2 - cu o pipeta luam apa distilata si o turnam pe mancarea pestilor. Grija in aceasta etapa sa nu turnam prea multa apa. Puneti cateva picaturi, lasati apa sa fie absorbita de mancare si apoi mai turnati. Repetati pana cand e saturata mancarea.

Pasul 3 - hraniti pesti cu mancarea de 2 ori pe zi la intervale diferite dimineata - seara. Tineti acelasi regim timp de 5 zile si tineti sub observatie pestii.

Rezultatele ar trebuii sa apara dupa primele 3 zile de administrare.

In cazul in care dupa 5 zile pesti inca prezinta excremente filamentoase si albe, trebuie trecut la tratamentul clasic cu metronidazol.


In momentul de fata sunt zapacit , am sa mai caut pana maine.
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sper sa reusesti sa dai rezultate

Gata oricand!
Bogo
Member

Joined: 09/01/2018 21:09:36
Messages: 174
Location: Germania
IP:
Offline

Al tau a murit sau l-ai scapat tu de chinuri?
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Bogo wrote:Al tau a murit sau l-ai scapat tu de chinuri?


S-a dus singur...
Acum asta e...si daca supravietuia cum a zis adrian09 nu mai traia mult, deoarece avea sistemul imunitar foarte scazut, oricum cred ca o sa donez scalari...si trec la ceva apistogramma sau creveti in loc...

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2018 11:58:15


Gata oricand!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com