[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sare in acvariu malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

Nu locuiesc in Romania si ieri am condus cateva ore ca sa mai achizitionez cativa pesti pentru acvariul meu. Crescatorul, unul din cei mai buni de pe aici, cunoscut, peste 80 de specii de malawi, multe F1. In sfarsit pare profesionist. Ma intrebat daca pun sare de mare (comestibila)in acvariu si ii am spus ca folosesk numai seachem malawi salt. M a certat si mi a zi ca trebuie sa folosec o linurita la fiecare 10 litri....adica 72 de lingurite pentru mine...sau ma rog 68. cred ca asta inseamna pe undeva pe la 300 de grame...sincer am mai intrebat de doua ori pt ca am crezut ca nu am inteles bine . acum stiu ca am inteles bine dar astept si parerile voastre
p.s. nu am nici un fel de probleme de sanatate cu pesti si nici nu i am spus respectivului ca as avea....
vraduc
Junior member

Joined: 16/03/2017 21:29:13
Messages: 78
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu sare la acvariu am folosit doar cand au avut pestii probleme de sanatate, mai exact au avut asa numitul ''gris'' . Am scapat cu sare ( acelasi raport o lingura la 10 l + temperatura mai mare ) , fara alte chimicale bagate in apa. Din cate stiu, daca nu au probleme pestii nu ai de ce sa pui sare. Profesionistii de pe forum pot sa iti spuna mai exact cum sta treaba.
dimidragos
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/11/2017 21:51:35
Messages: 72
Location: Ålesund, Norvegia
IP:
Offline

multumesc de parere, asa consider si eu dar m as bucura sa mai primesc si alte pareri. am tot cautat pe youtube-google si sunt totusi acvaristi care folosesc sare in acvarii cu malawi fara probleme....sper sa vedem si parerea profesionistilor...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sarea neiodata, de muraturi, era foarte folosita mai demult in acvaristica.
In acvaristica actuala nu se mai prea foloseste.
Unii sustin chiar ca ar dauna pestilor. Chiar si in cazul grisului unii recomanda folosirea medicamentelor si nu a sarii.
Legat de acvariul tau, daca un lucru merge bine lasa-l asa.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com