[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
60l Dennerle Nano Cube dupa aproximativ 6 luni  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Va prezint cum arata acvariul meu cum arata dupa 6 luni.
Plante:
Cryptocoryne wendti- a crescut mare si nu stiu cum sa tai din ea
Rotala indica
Alternanthera reineckii Mini
Bacopa australis
Pogostemon Erectus
Micranthemum Monte Carlo - a avut putine alge dar am luat creveti Red Cherry si am scapat de ele
Pesti:
11 neoni+5 neoni negri
3 gurami pitici - nu stiu sigur cum le zice dar cred ca Colisa sota
1 sanitar Hoplo- a crescut mare cred ca am sa-l dau
2 sanitari mici
7 creveti Red Cherry
Filtrul este un JBL E402 umplut cu 2 l de material filtrant. 1l de matrix si 1l de Ada Bio Rio. Folosesc si un prefiltru Eheim. Apa mare cateva mici impuritati totusi. Pentru filtrarea suprafetei folosesc un skimer Eheim. Schimbul de apa il fac de 2 ori pe saptamana. Schimb 10l. Co2 am avut pana acum cateva zile dar s-a consumat butelia. Am butelie de 500g am reincarcat-o dar a bagat multa cantitate si a sarit supapa de siguranta. Mie frica sa o mai reincarc. Cred ca voi una de unica folosinta si gata. Daca aveti sugestii sfaturi le astept cu mare drag. As mai baga cativa pesti dar nu stiu ce sa zic. Ma gandeam la Raspbora.
https://youtu.be/KMM-g1FOT3Y

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2018 21:11:59

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Daca adaug perlon la filtrul extern se va limpezi apa? Perlonul va fi în primul sertar în filtru.
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Florin82 wrote:Daca adaug perlon la filtrul extern se va limpezi apa? Perlonul va fi în primul sertar în filtru.


Tot 402 am si eu, cred ca daca pui perlon pe in o sa trebuiasca sa faci mentenanta filtrului mai repede, daca tot pui pune in combiblock pe out inainte de intrarea in rotor. Eu nu am perlon, am pus 100 ml de Purigen, se pare ca ajuta. Ce-i drept eu am 3L de material filtrant (Matrix, Substrat Pro, Micromec, Siporax).
Bineinteles asta este experienta mea, totusi, incepator fiind nu pot da sfaturi pertinente, asteapta cateva sugestii de la membri mai experimentati.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Pe out înainte de intrarea în rotor am buretele albastru al filtrului. Acolo ma gandeam sa bag perlon.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e recomandat sa nu pui perlonul primul in calea apei, ca va retine toate impuritatile (si alea mari si alea mici) si se va colmata mai repede, adica va trebui schimbat mai des;
de aia e bine sa-l pui ultimul dpdv al filtrarii mecanice, ca sa retina doar particulele f mici
deci imediat inainte de rotor e ideea cea mai buna.



Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Dar daca tot ai prefiltru, ar trebui sa retina ala o mare parte din particulele din apa.
Cat de des cureti prefiltrul? Cred ca ar trebui sa-l cureti ceva mai des.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Prefiltru îl curat o data la saptamâna când fac schimbul de apa. Îl curat în apa pe care o scot din acvariu. Perlonul l-as pune jos de tot sub toate cele 3 sertare.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2018 16:05:24

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Buretii din prefiltrul poti sa-i cureti si cu apa de la robinet.
Oricum ai mult mai multe bacterii in filtru decat in prefiltru.
Iar curatandu-i cu apa de la robinet se curata mult mai bine.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Florin82 wrote:Prefiltru îl curat o data la saptamâna când fac schimbul de apa. Îl curat în apa pe care o scot din acvariu. Perlonul l-as pune jos de tot sub toate cele 3 sertare.


Pai tocmai iti spunea Humbert sa nu-l pui la intrarea in filtru ci la iesirea din filtru, inainte de pompa. La JBL apa se duce prin laterale inspre partea de jos, parcurge mediile si ajunge la pompa. Lasa buretii grosieri de pe laterale si pune perlonul in spatiul din mijloc. Schimbul de apa nu e tocmai cit trebuie. Eu as schimba 20 de litri pe saptamina. Prefiltrul poate fi spalat sub jet de apa de la robinet; e mai bine sa fie foarte bine curatat decit sa incerci sa pastrezi o mica populatie de bacterii in el.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Sertarul din mijloc este plin cu Ada Bio Rio. Sa scot putin si sa pun peste ada perlonul? Ce perlon sa aleg?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am renuntat la ada bio rio care era pus în sertarul 2 adica în combiblock si am pus perlon. Buretele din prefiltru l-am spalat în apa de la retea. Acum sa vedem daca se elimina impuritatile dîn apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/03/2018 23:01:35

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cred ca din cauza faptului ca ada bio rio e mic ca granulatie toata mizeria ramanea acolo.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit acum de dimineata un fel de spuma pe suprafata apei. Apa are nimic nu miroase. Ma gandesc sa nu fie din cauza la gurami. Aveti idee ce poate fi?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2018 08:00:32

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Plantele de suprafata îi ajuta sa depuna?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Puteti sa-mi recomandati o valva antiretur. Am una de la un set co2 de la tropica si apa trece de valva.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

A si înca ceva. Se merita sa schimb difuzorul de la co2 cu un un reactor?
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi sensul valvei, nu trebuie sa treaca apa pe acolo oricat de slab calitativa ar fi. Despre reactor nu stiu ce sa spun, inca ma documentez si eu, din pacate la nivelul de out al filtrelor noastre (402) nu gasim decat reactorul de la Ista. Restul reactoarelor au cerinte mai mari de debit apa. Poate sunt colegi mai experimentati care au incercat si alte reactoare. Pentru mine in momentul de fata reactorul intern de la JBL (Taifun full size) este ok, doresc sa-l inlocuiesc cu unul extern deoarece vreau sa mai scot din aparatura din acvariu.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

image
Asta este valva antiretur pe care o am.
image
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este de la setul tropica sau ista. Dar nu vad daca ai apa dupa valva. Pana in valva este normal sa ai apa, daca trece nu. Eu am in momentul asta 2in 1 de la JBL (numarator bule si valva antiretur).
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Este de la setul tropica 60. Dupa valva vad ca nu este apa.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com