[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu in suspans...  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

In premiera foto cu acvariul meu. Veti vedea jungla, partial curatata, de dupa vacanta! Astept impresii.

http://home-and-garden.webshots.com/album/554385905KzyXWs

Bafta!
[Email]
bob_de_grau
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2006 21:30:39
Messages: 78
Location: Timisoara-Lipovei
IP:
Offline

Sal.
Poti sa detaliezi un pic? Ce tip de plante, pesti, lumina, filtrare, co2, parametrii apei, dimensiuni acvariu... sa ne dam si noi seama care sunt conditiile din spatele "junglei". Merci

Bine ati venit in Turnul Babel
[Yahoo!]
negru
Junior member

Joined: 29/05/2004 23:24:20
Messages: 16
Location: bucuresti
IP:
Offline

salut, mie mi-a placut , numai sa stai sa privesti si sa cauti pestii, te linisteste

felicitari
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Este de apreciat macar pentru Eleocharis acicularis...chair nu ar strica sa dai niste detalii

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
addiy
Junior member

Joined: 24/11/2005 23:28:44
Messages: 76
Location: Tarragona
IP:
Offline

bob_de_grau wrote:Sal.
Poti sa detaliezi un pic? Ce tip de plante, pesti, lumina, filtrare, co2, parametrii apei, dimensiuni acvariu... sa ne dam si noi seama care sunt conditiile din spatele "junglei". Merci


Acvariu, destul de mic, are 90 l, substrat format din nisip, turba, granulte TetraPlant - InitialSticks si Florenette A. Fertilizanti lichizi: PlantaMin. Instalatia de CO2 DIY drojdie. Apa o schimp o data la saptamana, cam 30%. Filtru extern - principiul vaselor comunicante - destul de eficient. Lumina 3x18W (2xPhilips TLD965, 1 Philips Aquarelle) timp de 11 ore\zi (cu timer electronic). Temperatura apei 26C (vara asta a fost si 28C). Pesti: 7 neoni, o perechhe de ancistrusi, 2 SEA, o pereche de ramirezi si cativa gupi de care voi sacapa curand. Ah si.. melci de substrat mici si multi.
Din plante amintesc:
Hemianthus callitrichoides;
Didiplis diandra
Eleocharis accicularis (gratie lui mausmann)
Lileopsis
Bacopa - cateva fire
image

Sandu wrote:Este de apreciat macar pentru Eleocharis acicularis...chair nu ar strica sa dai niste detalii


Mersi mult. Stii ca la inceput am avut probleme cu aceasta planta dar prin imbunatatirea substratului si a lumini si-a revenit si merge destul de bine .
image
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

addiy wrote: Din plante amintesc:
Hemianthus callitrichoides;
Didiplis diandra
Eleocharis accicularis (gratie lui mausmann)
Lileopsis
Bacopa - cateva fire


Mai este una, vad eu ca e ceva dar nu-mi dau seama ce pur si simplu nu ma prind din poza...si nu ma prea da pe spate.
Imi place imaginea de un verde general si faptul ca inca nu a fost atinsa de ceva cu foliaj maroniu-roscat. Pur si simplu imi aduce aminte de acvariile de pe vremuri prin culoare.
Totusi ti-as sugera trimarea perioadica a plantelor ca prea da in jungla-jungla
Musai scoti guppy nici nu au ce sa caute acolo si iti si complica existenta. Ai scos guppy bagi Neritine. Nu as mai adauga nimic dar daca tii mortis poti sa mai pui niste neoni sa zicem d`aia negrii ca`s mai deosebiti.
Cu melcii de substrat nu stiu cum de nu ai plangeri dar daca totul e ok...

addiy wrote:Mersi mult. Stii ca la inceput am avut probleme cu aceasta planta dar prin imbunatatirea substratului si a lumini si-a revenit si merge destul de bine .


Stiu si d`aia si ziceam ca ma bucur...se pare ca ti-au folosit schimbarile facute. Uneori un feed back postreparatoriu in acvariu arajuta si pe altii sa vada ca lucrurile se imbunatatesc in urma folosirii anumitor lumini si substraturi
Temperatura poti sa o dai si mai jos un pic ca nu-i bai vara chiar ai sarit calu` un pic ...da` ce sa-i faci iarna nu-i ca vara ...iar eu am sarit bine de tot spre 35 ...cu pierderi si suparari. Da deh ma doare sufletu`....se mai intampla pana cand oi strange de un chiller.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com