[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Parere achizitie scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Doresc sa pun in acvariul meu o pereche de scalari. 2 perechi cred ca e prea mult ( doar 180 l brut ).
Intrebarea mea este urmatoarea. Cum e mai bine ? Sa cumpar pestii mai juvenili si sa ii cresc eu sau sa ii iau direct adulti. Am o varianta in care as gasi o pereche cred eu de adulti , au circa 20 cm in diametrul maxim.
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salut...faina idee...din cate mai stiu si eu...cumperi juvenili in numar mai mare...cand cauti sa faci rost de o pereche...se vor alege dintre ei eventual perechile...daca poti face rost de o pereche gata formata si mai bine...cat despre volumul necesar pentru 2 perechi...or sa te ajute colegii cu mai multa experienta in domeniu...dar de regula...niciodata nu e prea mult volumul daca ai loc si buget pentru ceva mai mare de 180l...spor!

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Teoria zice ca e bine sa iei cateva exemplare tinere, pe care sa le cresti si din care "sa alegi" o pereche...
- Acest lucru este recomandat din motive foarte practice: pestii astia nu prezinta dimorfism sexual asa ca, la achizitia unor pesti maturi, NU stii "care e femela si care e masculul".
- In conditiile in care poti cumpara o pereche "gata formata" si "confirmata", atunci eu zic sa iei pestii aia mari.

In bazinul ala al tau, eu as pune (pe langa perechea de scalari) 2-3 ancistrusi, 5-6 corydoras si o sleahta de neoni.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:- Teoria zice ca e bine sa iei cateva exemplare tinere, pe care sa le cresti si din care "sa alegi" o pereche...
- Acest lucru este recomandat din motive foarte practice: pestii astia nu prezinta dimorfism sexual asa ca, la achizitia unor pesti maturi, NU stii "care e femela si care e masculul".
- In conditiile in care poti cumpara o pereche "gata formata" si "confirmata", atunci eu zic sa iei pestii aia mari.

In bazinul ala al tau, eu as pune (pe langa perechea de scalari) 2-3 ancistrusi, 5-6 corydoras si o sleahta de neoni.


In bazin mai exista acum 2 aimonieri , 4 colissa chuna si 3 neoni. Am inceput sa "prind dragoste" de pesti mai mari se vede treaba . Voi incerca sa incep cu puisori atunci. Crezi ca la nivelul acesta de populare m-as putea gandi sa raman cu 2 perechi adulte sau ar fi prea putina apa ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Mihai, in functie de "configuratia" bazinului (cum e decorat, cate "teritorii" pot fi "definite ca atare", ce plante ai pe-acolo, etc), cele 2 perechi pot convietui "oarecum" in liniste... sau se pot fugari non-stop.
- Ca volum de apa, daca filtrarea este in regula si bazinul este echilibrat, atunci 2 perechi de scalari pot fi tinute acolo fara probleme.
- Teoretic, ele isi pot "stabili" cate un teritoriu personal (la cate un capat al bazinului) si pot sa si-l apere corespunzator... se vor ciondani "la masa", dar apoi fiecare pereche se va retrage apoi in "coltul ei".

Uite, aici gasesti "o poveste cu scalari": http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/11796.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:- Mihai, in functie de "configuratia" bazinului (cum e decorat, cate "teritorii" pot fi "definite ca atare", ce plante ai pe-acolo, etc), cele 2 perechi pot convietui "oarecum" in liniste... sau se pot fugari non-stop.
- Ca volum de apa, daca filtrarea este in regula si bazinul este echilibrat, atunci 2 perechi de scalari pot fi tinute acolo fara probleme.
- Teoretic, ele isi pot "stabili" cate un teritoriu personal (la cate un capat al bazinului) si pot sa si-l apere corespunzator... se vor ciondani "la masa", dar apoi fiecare pereche se va retrage apoi in "coltul ei".

Uite, aici gasesti "o poveste cu scalari": http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/11796.page


Cati pui imi recomanzi sa pun ca sa pot spera ca se vor alege 2 perechi ? 6 pui ar fi suficient sau e putin ? Stocul actual de pesti pot sa il mentin in conditiile in care la final voi ramane cu 4 scalari adulti ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DA si DA... ca raspuns la cele 2 intrebari ale tale.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ideea e ca mi-as dorii ca cele 2 perechi sa fie de culori diferite si poate chiar membrii aceleasi perechi sa aiba culori diferite . Oare este posibil ? Spre exemplu comon blue sa formeze pereche cu manacapuru spre exemplu ? Este posibil ?
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Toti scalarii sunt aceeasi specie P.Scalare , deci da pot forma perechi mixte intre varietati . Doar celalalte 2 specii inrudite P.Leopoldi si P.Altum nu formeaza perechi mixte.
[Email] [Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Taz wrote:Toti scalarii sunt aceeasi specie P.Scalare , deci da pot forma perechi mixte intre varietati . Doar celalalte 2 specii inrudite P.Leopoldi si P.Altum nu formeaza perechi mixte.


Multumesc
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Inca o intrebare ... , cam care este durata medie de viata a scalarilor ?
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Eu am inceput cu 6 pui de 5-6cm, in timp sau ales doua perechi. Acum convietuiesc impreuna ca fratii, doar cand depun sunt putin mai agresivi. Bazinul meu are dimensiunea 90x50x50 aproximativ 220l
Daca cumperi perechi mature este posibil sa se omoare intre ei
[Email] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Stie cineva de unde pot lua pesti de calitate ? Fara boli sau alte probleme ? Astept sfaturi .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pestisorii urmeaza sa ajunga in cateva zile. Din ce am inteles au o lu ngime de circa 4-5 cm. Asta inseamna ca sunt pui. La aceasta dimensiune ( presupunand ca s-a avut grija de ei pana acum) ce varsta au ? La ce varsta atinge acest pestisor maturitatea ? Si cam ce dimensiuni maxime poate atinge?
A si sa nu uit , in casa am asa de papa ( fulgi de la Tetra ) , granule de diverse culori si marimi ( JBL ). Pot sa ii hranesc cu asa ceva ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pot sa te-ntreb ce scalari ai luat?

Nu stiu raspunsul la intrebarile cu varsta si dimensiunile maxime, cred ca sunt pe google. Estimez ca la 4 cm ar trebui sa aiba pana in 3 luni. Dar depinde si cum masori scalarul :-) Iar de crescut pestii oricum cresc mai mari sau mai mici si in functie de marimea acvariului.

Poti si trebuie sa ii hranesti cu de toate. Eu as adauga neaparat hrana congelata, mai ales cand sunt mici. Nu numai pt ca cresc bine, ci si pt ca fac spectacol cand le-o dai.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2018 07:04:58




MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:Pot sa te-ntreb ce scalari ai luat?

Nu stiu raspunsul la intrebarile cu varsta si dimensiunile maxime, cred ca sunt pe google. Estimez ca la 4 cm ar trebui sa aiba pana in 3 luni. Dar depinde si cum masori scalarul :-) Iar de crescut pestii oricum cresc mai mari sau mai mici si in functie de marimea acvariului.

Poti si trebuie sa ii hranesti cu de toate. Eu as adauga neaparat hrana congelata, mai ales cand sunt mici. Nu numai pt ca cresc bine, ci si pt ca fac spectacol cand le-o dai.


Am luat multi ... pentru cat e bazinul. 9 in total: 3 albastru comun , 1 mankapuru si 5 scalar mix de la nevertebrate. Nu te speria , dintre ei vor ramane in bazin doar 2 perechi , asa m-a sfatuit maestrul Koala ca se poate maxim pentru cata apa este. Restul pana la 9 isi vor gasi alt stapan sau cine stie , poate nu vor supravietui toti. Ce ma framanta pe mine este cum voi sti eu sa cunosc pestii care formeaza o pereche. La ce varsta se formeaza perechile ? Pana sa se aleaga perechi , nu vor fi prea multi scalari in bazin ?
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Sincer, nu inteleg de ce ai amestecat atatea tipuri de Scalari ... Cat despre pereche, daca se va forma, o vei recunoaste cel mai bine in momentul imperecherii. Atunci e va separa de restul grupului.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, cand se fac pereche o sa iti dai seama: stau impreuna si cand le vine de depus, ii capacesc impreuna pe ailalti. Si curata impreuna diferite locuri de depus.
Perechile se formeaza pe la varsta de 6-8 luni (parca) oricum inainte de 1 an.
Ai mei acum au facut o pereche, ii am din septembrie 2017, deci vreo 7 luni.



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Lupino wrote:Sincer, nu inteleg de ce ai amestecat atatea tipuri de Scalari ... Cat despre pereche, daca se va forma, o vei recunoaste cel mai bine in momentul imperecherii. Atunci e va separa de restul grupului.


De ce ? Pentru ca sunt incepator si vreau sa vad mai multe varietati la lumina din acvariul meu si cu ochii mei. Nu cred ca se poate lua o decizie f obiectiva doar urmarind poze pe net si sa nu vezi nici o data pesti live. Nu am mai tinut ciclide nici o data si sunt nerabdator sa le primesc . Pana la urma in acvariu vor ramane perechile asa ca pe langa decizia mea de varietati , cuvantul final il vor avea cumva tot pestii . Intreb pentru ca nu stiu : e cumva nepotrivit pentru ochi sa fie mai multe varietati cromatice in acelasi bazin ?
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

In niciun caz nu e nepotrivit! Tine de gust.
Atat doar ca ar fi indicat sa imperechezi acelasi tip de Scalari.

Ca sa-ti faci o idee despre cum arata acvariile cu Scalari poti cauta pe YouTube.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com