[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gh mare 21 d,Kh 20 d  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

Cum fac sa scad gh si kh ??
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 19/02/2018 18:45:47

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ai nevoie de un filtru cu membrana de osmoza inversa.
Asa ceva: https://www.nevertebrate.ro/filtru-osmoza-inversa-dennerle-osmose-professional-190l-zi-17207
Apa care va iesi din filtru va avea gH foarte apropiat de 0.
Combini jumatate apa osmozata cu jumatate apa robinet si vei ajunge la final la un gH in jur de 10.
Eventual iei unul si cu NPS sa elimine si nitratii din apa. Vezi marca Aquili.

[Nano cu albinute] [Old tree]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Unde stai de ai parametrii astia la apa ?
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

skija wrote:Unde stai de ai parametrii astia la apa ?


Bragadiru ,Ilfov...numai cu apa de ozmoza pot schimba????
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

Pot schimba apa cu apa plata cumparata???ma gandesc ca nu ar fi atat de dura?sau o solutie pana iau filtru cu osmoza inversa?pestii sunt ok dar plantele imi pare ca nu se dezvolta ok
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, poti.
Am avut si eu problema ta. Aveam un gH spre 30, in apa dintr-un put de mica adancime.
Cateva saptamani am pus jumate/jumate apa de put cu apa plata. Foloseam Bucovina, pentru ca gasisem niste analize si parca avea nitrati in cantitate mica si gH mic.

[Nano cu albinute] [Old tree]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Foloseste apa demineralizata, gasesti la sectorul auto, se foloseste la baterii. Este la Auchan cu 3 lei bidonul de 5l. Este mult mai buna, deoarece apa plata are totusi duritate.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2018 16:35:00

alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

Va multumesc tuturor!!!momentan am facut schimb cu apa plata!ma gandesc la achizitionarea unui filtru de osmoza inversa pt viitor!nu prea curand!ma da nevastamea afara din casa ))))
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Depinde ce vrei de la acvariu. Sunt plante si vietuitoare care prospera excelent in conditiile alea. Spre exemplu amaniile si nesaealele africane se dezvolta excelent la asemenea duritate.
Eu la Techirghiol am 19 kh si 31 gh la un ph de 8. Initial si eu puneam apa de osmoza, dar pe parcurs am adaptat acvariile la conditiile apei si merg excelent.
Da mai multe detalii despre acvariu si ce iti propui cu el si pot sa-ti dau o lista cu vietuitoare si plante ce pot fi crescute in apa aia. Oricum 80% din plante cresc lejer acolo.
alex.ivan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/01/2018 16:33:34
Messages: 85
IP:
Offline

varolluis wrote: Depinde ce vrei de la acvariu. Sunt plante si vietuitoare care prospera excelent in conditiile alea. Spre exemplu amaniile si nesaealele africane se dezvolta excelent la asemenea duritate.
Eu la Techirghiol am 19 kh si 31 gh la un ph de 8. Initial si eu puneam apa de osmoza, dar pe parcurs am adaptat acvariile la conditiile apei si merg excelent.
Da mai multe detalii despre acvariu si ce iti propui cu el si pot sa-ti dau o lista cu vietuitoare si plante ce pot fi crescute in apa aia. Oricum 80% din plante cresc lejer acolo.


Pestii sunt ok,plantutele par a nu se dezvolta cum trebuie!!ludwigia glandulosa in special si mai nou si tripartita!!o sa achizitionez un filtru de ozmoza!!!problema mea este ca nici lumina nu e ok ce am momentan!
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca ai neoane, cea mai rapida solutie sa imbunatatesti lumina este sa pui niste reflectoare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com